Bahçeli 'AKP ile ortak çalışma olur ama ortak kampanya olmaz'

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli parti örgütüne referandum süreci ile ilgili bir genelge yayınladı.Genelgede Türkiye'nin kuşatma altında olduğunu iddiasıyla 'Rusya ve Batı ittifakı karşımızdaki düşman kampını devamlı güçlendirmekle uğraşmaktadır' dedi.

Fiili dayatmalara referandum çözümü

"Türkiye’nin yönetim yapısını sakatlayan, hukuk ve anayasa tartışmalarını alevlendirip kriz ve kaosu derinleştirme ihtimali taşıyan hükümet etme sistemindeki fiili dayatmanın yeni bir toplumsal sözleşmeyle giderilmesi önşarttır."

9 MADDELİK REFERANDUM TALİMATI

Bahçeli genelgenin devamında teşkilatların uyması gereken kuralları da 9 madde halinde sıraladı.

Maddeler arasında özellikle, "Referandumda aynı tercihler içinde bulunacağımız siyasi parti ya da partilerle gerek görüldüğü takdirde ortak çalışmalar da belirli sınır ve eşikler çerçevesinde yapılabilecektir." satırları dikkat çekti. 'Ortak çalışma' vurgusu AK Parti ile referandum öncesinde ortak çalışma yapılabileceğinin sinyali olarak yorumlandı.

Genelgede ayrıca, parti içinde muhalefet yapan 'hayırcı'larla da temas kurulmayacağı, toplantılarına iştirak edilmeyeceği ve ortam açılmayacağı belirtildi.

"AKP İLE KAMPANYA YAPMAYIZ"

MHP Genel Başkanı Bahçeli geçtiğimiz günlerde Mecliste gazetecilerin "Referandum sürecinde kampanya yapacak mısınız" sorusu üzerine "İçerde evet dedik, millet huzurunda da evet, deriz. Kampanyamız evet üzerine kurulur. AKP ile bir kampanya yapmayız. Biz iki ayrı tüzel kişiliğiz. Bizim kendi üslubumuza göre 'evet' diyeceğimiz söylemlerimiz olur" yanıtını vermişti.

- Kartepe Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kartepegazetesi.com.tr/haber/96059/bahceli-akp-ile-ortak-calisma-olur-ama-ortak-kampanya-olmaz