Yıldız; “Proje meselesi plana hakimiyettir. Siyasi strateji olarak kitapçıklara sıkıştırmak hata olur”

Oldukça ses getiren bir aday adaylığı dönemi geçiren Yıldız, geleceğe dair iddiasını ortaya koyduğu açıklamalarıyla, adından sıkça söz ettirmeye devam edeceğini kanıtladı adeta bu röportajda. Yıldız, gazetemizin Haber Müdürü Deniz Karamert ile gerçekleştirdiği röportajda kendi siyasi hedeflerini, yerel siyasetin ne durumda olduğunu ve Kartepe gerçeklerini konuştu…


Deniz Karamert; Murat Yıldız kimdir? Önce kısaca sizi tanıyalım

Murat Yıldız; “1977, Kocaeli doğumlu. Uzunçiftlik Rabak İlkokulu, İzmit Ortaokulu, İzmit Lisesi ve son olarak da Kocaeli Üniversitesi - İnşaat Mühendisliği, 1999 mezunuyum. Yurtdışı ve Yurtiçi çeşitli bölgelerde ve çeşitli projelerde mühendis olarak çalıştıktan sonra 2007 yılında Kartepe’de kurduğum Yıldız Mühendislik firması ile, Mühendislik hizmetleri ile plan ve proje konularında faaliyet göstermeye başladık. AK Parti’de siyaset yapıyorum. Partimde Kartepe İlçe Başkan Aday Adaylığı ve Belediye Başkan Aday Adayı sürecim oldu. Birçok Sivil Toplum Kuruluşlarında aktif görev yaptım. Evli ve 2 çocuk babasıyım”

“HAYIRDA ŞER DE ALLAH’TANDIR”

Deniz Karamert; Niçin aday adayı oldunuz?
Murat Yıldız; “Ben oldum olası karakter olarak, sanırım birazda mesleğim gereği, çevreme karşı oldukça duyarlı bir yapıya sahibimdir. Bundandır ki bu yola çıkış niyetim de çevremde gördüğüm eksik yanlış ne varsa onları düzeltebilme gayesi idi. Yoksa baş olayım, başkan olayım, makamım olsun gibi bir düşüncem yoktu. Ki zaten protokol işleri tabiatım gereği bana hep uzak gelmiştir. Çevreme yararlı olmak için, bir şeyleri değiştirebilmek için aday adayı oldum. Ben teknik kökenli bir insanım. Kartepe’de yeni oluşan bir ilçe. Verebileceğim bir şey olduğuna inandığım için bu yola başvurdum. Zaman zaman bana eş dosttan “Üzülme başka zaman olur” gibi telkinler geliyor. Sağ olsunlar bunları beni sevdiklerinden dolayı söylüyorlar ama bu konuda inanın zerre üzüntü duymuyorum. Ben bir şey kaybetmiş değilim. Derdim mevki elde etmek de değildi zaten. Velhasıl sonuç itibari ile nasip değilmiş. İnsan hiç nasibinde olmayan şeye üzülür mü? Bende böyle yaklaşıyorum olaya. Hayırda şer de Allah’tandır. Olanda hayır vardır demek lazım” şeklinde konuştu.

 “FİKİRLERİMİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN SİYASETİ SEÇTİM”

Deniz Karamert; Siyasi geçmişiniz nedir?
Murat Yıldız; “Ben ilk kez Ak Parti de siyaset yapmak istedim daha önce siyasi bir geçmişim yoktu. STK faaliyetlerinde uzunca bir süre kalmıştım. Dernek işlerinde hayata geçirebileceğiniz şeyler belli, fakat iz bırakmak faydalı olmak, değiştirip dönüştürmek istiyorsanız bazı şeyleri siyaset yolu ile yönetim ergini kullanmanız şart. Beni siyasete iten sebep bu olmuştur. STK’larda fikri düzeydesiniz ama siyasette eyleme geçebilme imkânınız var. Dünya görüşüm itibari ile kendimi merkez sağ seçmen olarak nitelendiriyorum. Beni siyasete iten neden dünya görüşüme uygun olan siyasi partide fikirlerimi gerçeğe dönüştürmekti” dedi.

 “7’Yİ 24’E KATTIK VE ÇALIŞTIK”

Deniz Karamert; “Aday olamayacağını biliyor ama muhteşem bir performansla çalışıyor” diyenler de oldu, sizin hedefinizin isim yapmak olduğunu düşünenlerde. Murat Yıldız’ın inanılmaz performansının nedeni neydi? Eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Murat Yıldız; “Herkesin düşüncesine saygım sonsuz elbette. Ama ben inandım, istedim ve teveccühe karşılık verdim. İddiamı da performansım ve bilgimle ortaya koyduğum düşüncesindeyim. Bir belediye başkanının kenti tanıması süre alır. Benim kendimi avantajlı hissetmemin sebebi şuydu. Ben sokak sokak mahalle mahalle gezerken, siz taş bina olarak görebilirsiniz ama ben orayı gezerken imar planı olarak görebiliyorum. Bu çok önemli. Bir doktorun bakarken röntgenini görebilmesi gibi. Benim çıkış noktam buydu. Gerçekten yararlı olabileceğimi düşünüyordum. Ama aday yapmadılar. Dediğim gibi 10 dakika bile üzüntüm olmadı. Aday olma ihtimalinin kimin yüksek olup olmayacağını tahmin edebiliyordum. Ben matematiğe inanıyorum. 1/14 küçük bir orandır. Böyle bakıyorum. Aday olamayacağımı biliyor değil şansımın az olacağını biliyordum. Ben aday adayı olmadan önce çok uzun süre düşündüm. Çok zor karar verdim. Ama karar verdikten sonra da en iyisini yapmaya çalıştım hepsi bu. Tabiatım böyle. Bir aday adayına ne yakışıyorsa çıta olarak onun daha üzerine çıkmaya çalıştım. Çünkü ben seçmenime saygı gösteriyor, beni tanıması gerektiğini düşünüyorum. Yarın öbür gün yine aday olursak bizi onlar seçecekler. Zamanımız çok dardı, zamanı iyi değerlendirmek için 7’yi 24’e kattık ve en iyi şekilde çalışmaya çalıştık. Ne kadar çok insana ulaşırsak kendimizi anlatırsak şansımızın o kadar artacağına inandık. Ama ben seçmenin gönlünde olan adaylar arasında yerimi aldığımı düşünüyorum” şeklinde konuştu.


“ADAMCILIK HER ZAMAN KAYBETTİRMİŞTİR”
Deniz Karamert; Belediye Başkanlığı öncesi ilçe başkanlığına da aday adaylığınız vardı o da olmamıştı. Bir yılma ya da vazgeçme gibi hisse kapıldınız mı hiç?
Murat Yıldız; “Buna gayet net bir cevap vermek isterim ki, kapılmadım. Çünkü ilçe seçimlerinde ve belediye başkan adaylığı için yapılan temayüllerde çok iyi sonuç aldığımı biliyorum. Ama tabi net sonucu bilemiyoruz. Teşkilattaki bütün arkadaşlarla iyi ilişkilerim var. Teşkilatçılık aslında benim ruhumda var. Daha önce ilçe başkanlığına da aday adaylığım oldu, o da nasip olmadı, belediye başkan adaylığı da. Ama üzülmek, yılmak benim karakterimde yok. Bizim partimizde aslında görev istenmez verilir ama ben istedim. Birkaç defa istedim ama bana nasip olmadı şu ana kadar hepsi bu. Bu süreçte beni üzenden ziyade bana ters düşen “En iyi değil, en uygununu arıyoruz” söylemidir aslında. Bu söylem sorunludur. Genç bir siyasetçi olarak gençlerin daha çok politika ile ilgilenmelerini istiyorum. Liderimiz diyor ki; “Genç liyakat sahibi en iyi en faydalı insanlarla yola devam edeceğiz”. Bunu çok önemsiyorum. O yüzden de “En iyi değil, en uygununu arıyoruz” söyleminin son derece sorunlu ve yanlış olduğunu düşünüyorum. Bizim kaybedecek vaktimiz yok, “Adamcılık” her zaman kaybettirmiştir. Biz işi ehline veriniz düsturuna inanan insanlarsak bu en uygunu söyleminin partimize de memleketimize de hayır getirmeyeceğini bilmeliyiz”.


“BROŞÜR VE KİTAPÇIK BASTIRMAK PROJE YAPMAK DEĞİLDİR”
Deniz Karamert; Sayın Yıldız, aday olsaydınız projeleriniz neler olurdu? Teknik altyapınızla daha da iddialı projeler sunacak mıydınız?
Murat Yıldız; “İnanır mısınız seçmenimiz o kadar bilinçli bir seçmen ki, bana ‘’Aday olsan mesleki yatkınlığın vardı kim bilir ne projeler görecektik’’ diyorlar. Bu beni ayriyeten gururlandırıyor elbette. Seçmende ki farklılığımı hissettiriyor. Bu soru üzerine ben de onlara şunları anlatıyorum. Proje yapmak ben bunu yapmak istiyorumla olmaz. Bunu 5 fazda ele almak lazım: İlki ihtiyaç ve talep var mı? İkincisi planlarınız buna uygun mu ya da planlarınızı yapmak istediğiniz projeye göre revize edebilir misiniz? Üçüncüsü, Planda ki yer sizin mülkünüz mü ya da mülkiyeti edinme imkânınız var mı? Dördüncüsü, Yeterli finansınız var mı? Sonuncusu ise yaptığınız proje sürdürülebilir mi? Evet belki bu sorular bir anda teferruatlı gelebilir ancak, bahsettiğim bu fazların süzgecinden geçirilerek proje vaadinde bulunabilirsiniz ancak. Tüm siyasi partilerde bazen proje broşürleri görüyorum. Açıkçası bunları çokta anlamlı bulmuyorum. Bir idareci seçildiğinde başında bulunduğu bünyeyi tanıması imkân ve kabiliyetini kavraması gerekir ki sağlıklı proje üretebilsin. Ama günümüzde proje açıklama tüm siyasi partilerin bir seçim strateji yöntemi. Broşür ve kitapçık hazırlamak proje yapmak değildir. Bir coğrafyanın planları varsa zaten yapılacak projeler bellidir gerisi finans meselesidir. Sosyal projeleri bu bağlamda ele alamayız tabi”.


“BAŞKANI CİDDİ BİR KÜLFET BEKLİYOR”
Deniz Karamert; “Önceki Başkanları nasıl buluyorsunuz?”
Murat Yıldız; “Bizde kötü belediye başkanı yok. Bakın her geçen gün bu ilçe daha zor sorunlarla baş etmek zorunda kalıyor. Burası 2007 de 10 belde 10 köy birleşimi ile 269 km2 de suni olarak oluşturulmuş bir ilçedir. Entegrasyonu homojen bir yapı kazanması yıllar alır. Ayrıca içinde çok ciddi ulaşım aksları barındıran sanayi ve ticari yatırımları, turizm alanları, içme suyu havzası gölü, dağı ile ciddi potansiyel barındıran bir içedir. Bu kadar çeşitliliğin rahmetin olduğu yerde zahmet ve sorun kaçınılmaz olur. Bizim nüfusumuz ilçe olduğumuzda 80 bine yakındı, şu an 120 bine dayandı. Çok ciddi göç alan, hem inşai faaliyetin yatırımın olanca hızıyla devam ettiği hem de aynı zamanda bir taraftan da planlamanın yapıldığı bir coğrafya burası. Biz 100 yıllık oturmuş kadim bir ilçe olaydık birçok sorun kendiliğinden çözülmüş olacaktı. Ama doğal olmayan sınırlarımız var. Senelerce oluşmuş beldecilik kültürü ve işleyiş modeli var. Dolayısı ile seçilen belediye başkanları bu yükün altında eziliyorlar. Yeni seçilecek olan Başkanı da ciddi bir külfet bekliyor. Kartepe oturmuş bir ilçe olmadığı için normal bir ilçenin 2, 3 katı mesai ister. Allah kolaylık versin seçilecek olan kişiye”.


  “10 YIL ÖNCE NE DÜŞÜNÜYORSAM BUGÜN DE AYNI”
Deniz Karamert; Kent Merkezini eleştirmiştiniz, şu an ne düşünüyorsunuz?
Murat Yıldız; “Evet, 10 seneye yakın bir süre önce idi lokasyon olarak ciddi arızalar barındıracağını ayrıca çok ciddi bir kamu finans yükü getireceğini belirtmiştim. Ben aday adayı iken gezerken de vatandaştan bu konuda çok eleştiri geldi. Bu gün kente nefes almak için meydanlar sosyal donatı alanları yaparsınız buna itirazım yok. Fakat kamu binaları her zaman en hızlı ulaşılabilecek alanlarda olmalı ve trafik içine girmeden kente bir külfet getirmeden konumlandırılmalı. Kentlerin farklı lokasyonlarda meydanları olur ama merkezlerini ulaşım aksları belirler. Kartepe’nin merkezi neresidir diye sorarsanız buna herkes Askeriye Sapağı ile Özdilek- Ataevler arasındaki D 100 ve Sapanca Yolu civarında ki bölgeyi söyler. Nüfus yoğunlukları da tarih boyunca ana ulaşım akslarında oluşmuş, ticaret merkezleri de yine aynı akslara paralel konumlanmıştır. Bakın artık iletişim çağında internet dünyasında yaşıyoruz devlet artık e devlet uygulamalarına geçiyor belediyeler birçok işlemi internet üzerinden yapıyor. Kamu kurumları da keza öyle. Artık küçülüp hizmeti teknoloji kullanarak vatandaşı en az yorarak yapmaya doğru eviriliyor. Yakın zamanda bize artık devasa kamu binaları gerekmeyecek. Bize vatandaşı en hızlı şekilde kamu binasına ulaştırıp kent trafik yoğunluğunu arttırmadan çözümü en kompakt şekilde bulmak düşüyor. Aksi halde ciddi bir maliyeti kamunun sırtına bindirirsiniz. Yeni binalar, yeni yollar, yeni alt yapı maliyetleri, sosyal donatı alanlarının tanzimi v.s…Yani 10 sene önceki fikrim ne ise bu manada fikirlerim yine aynı. Ama olaylar her zaman sizin düşündüğünüz gibi gerçekleşmeyebilir. Bu durumda bana düşen olanda hayır vardır demek oluyor”.  


   “KADERİNE BIRAKAMAZSINIZ”
Deniz Karamert; Kartepe olarak ciddi sorunlarımız ne sizce ? Ya da Kartepe’ye başkan olsaydınız en önce hangi sorundan başlardınız?
Murat Yıldız; “Tabi ki sağlıklı plan ve plana esas imar uygulamaları. Çünkü kent yönetiminde bütün sorunların anasıdır planlama. Ayrıca burası ilçe oldu ise ilçeye yakışır bir hüviyet kazanması için geniş ölçekli kentsel dönüşüm projeleri de artık kaçınılmaz oldu. İlk başta baktığınız zaman yeni yönetimi bekleyen bazı kentsel dönüşüm sorunları hemen göze çarpıyor. Geçtiğimiz dönem gündeme gelen bir Emekevler kentsel dönüşümü meselesi vardı. O bölge tek katlı kooperatif yapıları şeklinde dar sokaklar üzerinde uzun bir süre önce planlanmış. Geçtiğimiz yıllar içerisinde ise aynı bölgede yüzde 40 oturum 3 kat bina yapma şeklinde özetlenecek uygulama imar planı yürürlüğe girmiş. Şimdi kimi parsellerde buna göre yeni yapılaşma olduğunda binalarda çekme mesafesi alt yapı sokak ve yol genişliği sosyal donatı alan yetersizliği gibi durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Peki ne yapmalıyız? O bölgede vatandaşın taleplerini de karşılayan herkes için faydalı bir proje üretmek zorundayız. Kaderine bırakamazsınız”.


  “KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇÖZÜMLERDEN BİRİ”
Sözlerine devam eden Yıldız; “Yine Ataevler Mahallemizde deprem öncesi hasar alan toplu konutların durumu ile ilgili zamanında yapılan bir takım güçlendirme çalışmaları yapıldığını biliyoruz. Ama bunların hangi şartlarda yapıldığını ve olası bir depremde can güvenliği olup olmayacağı konusunda ciddi tereddütler var. Burada da konu en ince ayrıntısına kadar incelenmeli ve oradaki vatandaşlarımızda mağdur edilmeden bir kentsel dönüşüm çözümü üretmek zorundasınız. Hacıhalim bölgemizdeki yapıların bulundukları parsellerin tapu sorunu olduğunu bu yüzdende ruhsat iskan problemleri olduğunu biliyoruz. Ayrıca sanayi kuruluşlarının arasında sıkışan bölgemizde bundan kaynaklı başka problemlerde bulunuyor. Burada yaşayan vatandaşlarımızda ortak akıl devreye sokularak mağdur edilmeden bir kentsel dönüşüm işi bizleri bekleyen başka bir sorun olarak gözüküyor. Ayrıca İstasyon mahallemizde bulunan Köseköy Sanayi Sitesi artık kentin en orta yerinde kaldı ayrıca site dışında da konut dışı kentsel gelişme ve sanayi alanları mevcut. Malum kent içi araç trafiği buradaki yoğunlukla daha da artıyor. Hem insanımız hem esnafımız bu konuda mağdur oluyor. Günümüzde sanayi esnafını mağdur etmeden avantajlı olabilecekleri bir formülle bu tip yerlerin deplasesi birçok belediye tarafından yapılıyor. Bu durumda burada da ortak akılla herkesi memnun edecek bir kentsel dönüşüm işi bizleri bekliyor” şeklinde konuştu.


 “OTOPAR VE HASTANE SORUNUMUZ BÜYÜK”
Yıldız; “D 100 e bakan Dumlupınar ve İstasyon Mahallelerinin imar adalarında Blok nizam 4 katlı yapılaşma uygulamasına geçildi. İlerleyen zamanda asma kat, çatı arası ve bodrumla 7 katlı birbirine bitişik yapılar kümesi olabileceğini tahayyül edersek çok ciddi bir otopark sorununun bizleri beklediğini görmüş oluruz. Kentin en hareketli ve araç yoğunluğunun olduğu bu bölgelerde katlı otopark yerlerini şimdiden planlara işlemeli ve gerekli mülkiyet edinme yöntemine başvurmalıyız. Yine Kartepe kamuoyunda sıkça dillendirilen bir hastane talebini bizde halkımızdan sıkça duyduk. Tabi bu bir devlet yatırımı ve dediğim gibi sürdürülebilirlik meselesi. Sağlık bakanlığı ve ilgili kurumların burada devreye girmesi gerekiyor. Evet Bir Şehir Hastanemiz yapılıyor, devlet hastanemiz var. Üniversitemizde araştırma hastanemiz var sayısız özel hastane çok yakında hizmet veriyor. Acil durumlarda ücret almıyorlar bunları biliyoruz. Öte yandan baktığımız zaman şehrin diğer yakasının bu konudan daha mağdur olduğunu da söylemek gerekiyor. Bu doğrultuda olası bir hastane düşünüldüğünde en uygun bölgenin Acısu ve civarı olduğunu düşünüyorum. Çünkü gerek Eşme Uzuntarla ve civarı, gerek Derbent, Maşukiye, Suadiye, Arslanbey ve civarı yaşayan vatandaşlarımızı düşündüğümüzde o bölgede hizmet verebilecek bir hastane şehrin batı yakasındaki yoğunluğu da azaltacaktır. Bu konular ilk başta baktığımızda en ciddi sorunlar ve beklentiler olarak karşımızda duruyor”.


    “EMPATİ, HAKİMİYET VE KABİLİYET LAZIM”
Deniz Karamert; “Bir belediye başkanı nasıl olmalı?”
Murat Yıldız; “En önemli özelliğinin empati kurma yeteneğinin çok gelişmiş olması gerektiğidir bence. Daha sonra alana hâkimiyeti, imkân ve kabiliyetini bilmesi, personeli tanıması gelir. Bunlar hallolduktan sonra önce sorunların tam olarak ne olduğunu daha sonra çözüm yollarının ne olduğunu bilmesi gerekir. Tabi her zaman sorun olur ve eldeki imkânlar her zaman kısıtlıdır. Burada mesele şudur, en az zamanda en az kaynakla en çok kişiye en faydalı hizmeti nasıl götürürüm. Yani optimizasyon. Gerisi ise liderimizin de hedef gösterdiği gibi gönül belediyeciliği…”
Deniz Karamert; “Son olarak ne söylemek istersiniz?
Murat Yıldız; “Aday adaylığı süresince şunu gördük. Eksiklerimiz, yanlışlarımız mutlaka vardır. Partimiz bizi aday göstermedi diye kenara çekilip oturacak değiliz. Biz bu partinin içerisindeyiz. Topluma karşı, kendi partime karşı sorumlu olduğumu düşünüyorum. Bu belediye işi kolay iş değil. Kartepe zor bir bölge. Memleketin durumu da şu an ekonomik olarak dar boğazda. Ülkemiz coğrafi olarak sıkıntılı bir coğrafyada. Dolayısıyla yerelde de sıkıntılar doğuracaktır. Bu 5 sene içerisinde bir takım işlerin, belediye hizmetlerinin doğru gitmesi noktasında bizde elimizi taşın altına koyanlardan olacağız elbette. Yanlış, eksik gördüğümüz bir şeyi uyaracağız. Yani bu sefer biz denetçi pozisyonunda olacağız. Parti bize bu görevi verdi. Bizi cezalandırmadı. Bize başka bir görev verdi. Buna böyle bakmak lazım. O yüzden her dakika bu partinin içerisinde olmak zorundayız. 5 sene içerisinde bizi daha sık görecekler. Her yere gireceğiz. Temas etmediğimiz insanlara temas edeceğiz. Yılmak, yorulmak yok! Yola devam…” şeklinde konuştu.

- Kartepe Gazetesi, bölümünde yayınlandı
https://www.kartepegazetesi.com.tr/roportaj/1928749/yildiz-proje-meselesi-plana-hakimiyettir-siyasi-strateji-olarak-kitapciklara-sikistirmak-hata-olur