Reklamı Kapat

Yılmaz’dan kongre öncesi açıklamalar, “Bundan sonra bizi daha fazla sahada göreceksiniz”

Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı Sadık Yılmaz, 7 Mart Cumartesi günü gerçekleşecek olan Ak Parti Kartepe İlçe Teşkilatı 5’nci Olağan Genel Kurul öncesi sorularımıza içtenlikle cevap verdi.

Haber albümü için resme tıklayın

Deniz Karamert- AK Parti ilçe kongrelerine geçen hafta İdlib saldırısı nedeniyle ara verilmişti. Kongrelere bu hafta sonu Kartepe ile devam edilecek. AK Parti Kartepe 5.Olağan Genel Kurulu, 7 Mart Cumartesi günü saat 11.00’de Uzunçiftlik Düğün Salonu’nda olacak. Kongrede mevcut Başkan Sadık Yılmaz’ın yeniden aday olmasına karar verildi. Genel Merkez tarafından da adaylığı onaylanan Yılmaz’la kongre öncesi bir araya geldik. Sorularımıza içtenlikle cevap veren Başkan Yılmaz, gerçekleşecek olan kongreye de tüm hemşerilerini davet etti.  

401 DELEGENİN OY KULLANMA HAKKI VAR

Ak Parti Kartepe İlçe Teşkilatının 5’nci Olağan Genel Kurulu 7 Mart 2020 Cumartesi günü Uzunçiftlik Düğün Salonunda gerçekleşecek. Saat 11.00 da başlayacak olan kongrede saat 17.00’a kadar oy kullanma işlemi devam edecek. 17.00’da ise sandıklar açılacak. Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman’ın doğal delege olduğu kongrede Başkan Kocaman dahil 401 delegenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Kongrede 30 asil 15 yedek ilçe yönetim kurulu üyesi ve 43 il delegesi seçilecek. Kongreye Ak Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da katılacak. Mevcut Başkan Sadık Yılmaz kongreye tek aday olarak giriyor.

YÖNETİMDE YARI YARIYA DEĞİŞİM OLACAK

KARAMERT: Kongrede yönetim listenizde bir değişim olacak mı?

YILMAZ: Bizim listemiz bu güne kadar 25 kişiydi, bu kongreye 30 kişi giriyoruz. Nüfusu 100 bini aşan ilçelerde yönetim kurulu sayısını 30’a çıkardılar. 30 kişide yarı yarıya denge sağlanır. Bir önceki yaptığımız yönetimde de Mustafa Başkandan benim aldığım dönemde, eski yönetimden 12 isim kalmıştı. Yine yarı yarıya bir değişim olmuştu. Uzun süredir yönetimde görev almışları değiştiriyoruz. Bununla ilgili zaten genel merkezinden prensip kararı var. Eğitim kriterimiz var. Yarıya yakını lise ve üzeri eğitim seviyesinde olması gerekiyor. İçerden başkan adayı olabilecek, ilçe başkanına bir şey olması halinde ilçeyi çekip çevirebilecek 3, 4 tane arkadaşın ismi olacak. Yine yeni yönetim listemizde de 1 avukat olacak. STK Başkanlarından 1, 2 kişi var. En az 5 tane kadın arkadaşımız yer alacak.

HERKES EKİBİNİ KENDİN KUR DİYOR

KARAMERT: Listeniz nasıl hazırlandı? Kimlerle istişarelerde bulundunuz?  

YILMAZ: Tabi ki il başkanımızla, milletvekillerimizle, belediye başkanımızla görüşmeler yaptık. Ama hepsi şunu söylüyor. Sen bu ekiple 3 yıl çalışacaksın. Hatta kongrelerin tarihine göre bunu biraz uzatıp 4 yıla çıkarabiliriz. Bu nedenle ekibini kendin oluştur diye herkes tavsiyede bulunuyor. Belediye başkanımızla daha çok istişare içerisindeyiz. Kendisi de eski ilçe başkanı olduğundan onun fikirleri bizim için önemli ama nezaketten isim vermiyor. Sadece en son halini herkesten önce ben görmek isterim dedi. Tüm mahalle başkanlarıyla, meclis üyelerimizle istişare halindeyiz zaten.

BUNDAN SONRA DAHA FAZLA TOPA GİRECEĞİZ

KARAMERT: Önümüzdeki süreçte dönem programınız nasıl olacak? Zaman içinde gelişen olaylara yönelik mi bir çalışma yapacaksınız yoksa dönemi kapsayan bir programınız olacak mı?

YILMAZ: Resmi bir şey hazırlamıyoruz. Otomotiv işiyle uğraşıyorum, benim işlerim de biraz yoğundu. Bu nedenle çalışmaları son birkaç aydır nadasa bıraktık. Ama bundan sonra bu kadar sakin geçmeyecektir. Haftanın bir iki günü hasta ziyareti, bir iki günü sokakta esnaf ziyareti, zaten hafta da bir yönetim toplantımız var, ayda bir sefer danışma, bir sefer il danışma oluyor, gurup toplantıları derken bayağı yoğun oluyor. Ama bundan sonra bizi biraz daha fazla sahada göreceksiniz.  Haber değeri taşıyan ziyaretlerimiz olacak. Uzun vadeli bir program yapma şansımız yok. Buradaki yerel dinamiklere göre hareket ediyoruz. Mesela Arslanbey konusu var. Bizde takipçisiyiz aslında. Meclise belki bir gerginlik olur diye gitmedik ama bundan sonra daha fazla topa gireceğiz. Her konuda olmasa da üstümüze düşen konularda basın açıklaması yapacağız.

MECLİSİ TAKİP EDECEĞİZ

KARAMERT: Diğer siyasi parti ilçe başkanları yada yöneticilerini sık sık Kartepe Belediye Meclisinde görüyoruz. Sizi yada yönetiminizi henüz hiç mecliste göremedik. Bunun özel bir nedeni var mı?

YILMAZ: Haklısınız bu güne kadar hiç katılamadık. Aslında en azından yerel yönetimlerden sorumlu birim başkanımızın katılması gerekirdi. Ama bundan sonraki süreçte yerel yönetimlerden sorumlu birim başkanımız ve onun başkanlığında bir ekip her mecliste olacak. Ben de ara ara gitmeyi düşünüyorum. Gurup kararına aksi bir hareket var mı yok mu bunu da denetlenmesi de o ekip tarafından yapılacak. Gerçi şuana kadar gurup kararının dışına hiç çıkılmadı.

BİREBİR ZİYARETLERİ ÇOĞALTACAĞIZ

KARAMERT: Bu dönemde yapamadığım ama önümüzdeki süreçte kesin olarak yapacağım dediğiniz bir konu var mı?

YILMAZ: Birebir ziyaretlere pek zaman ayıramadık. 3 ay zaten yerel seçimler vardı. Ardından detaylı bir rapor istendi onun raporlanması vardı. Ondan sonra il başkanı değişti. Sonra yeni il başkanının belirlenmesinde görüşmeler oldu. Yazın zaten Kocaeli bir anda boşalan bir şehir. İki bayram yaza denk geldi. Bu nedenle bu ziyaretlerimizi fazla yapamadık. Şimdi o ziyaretleri yoğunlaştıracağız. Aslında çalışmalarımızı yapıyoruz ama sosyal medyayı, daha doğrusu medyayı çok aktif kullanmıyoruz. Bu nedenle de fazla görünmüyor. Bundan sonra bunu da düzene sokarak aktif olarak kullanacağız.

BİR DEĞİŞİKLİK OLURSA MUHARREM TOP OLUR DİYE BAKILDI

KARAMERT: İlçe başkanlığı için kamuoyunda konuşulan isimler vardı (Muharrem Top vb) ama karşınıza bir aday çıkmadı. Sizce sizi ilçe başkanlığında başarılı buldukları için mi aday çıkmadı?

YILMAZ: Aslında Muharrem abiye yakıştırıldı. Bir değişiklik olursa bu isim Muharrem Top olur diye beklendi. Partide ise genel kanı değişmeyeceği yönündeydi. Bir diğer nedeni de yerel seçimlerdeki başarı ve belediye başkanıyla olan uyumlu çalışma. Esas anahtar bu. Belediye Başkanının İlçe Danışma’da söylediği söz çıkacak adayların biraz önünü kesti gibi. Kendisine teşekkür ediyorum.

BU İŞİN GÖSTERGESİ OY ORANIYSA KARTEPE’DE DAHA ÖNCE ALINMAMIŞ BİR OY ORANINA SAHİBİZ

KARAMERT: Siz Kartepeli biri olarak Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı Sadık Yılmaz’ı başarılı buluyor musunuz?

YILMAZ: İnsanın kendini değerlendirmesi çok zor. Ama bu işin göstergesi eğer ki oy oranıysa Kartepe’de daha önce alınmamış bir oy oranına sahibiz. Buraya gelenler genelde çözülmeyen işleri için geliyorlar. Belediye başkanımızla olan uyum aslında burada da devreye giriyor. İnsanlar karşılarında bir muhatap istiyor. Gönderdiğimiz arkadaşlarımıza işi olmuyorsa neden olmadığı daha detaylı anlatılıyor. Dolayısıyla buradan giden insan mutlu olarak ayrılıyor Mutlu olunca da bir nevi başarı olarak sayılıyor.

SİYASETTE HEDEF BİRAZ DA KONJONKTÜRE  BAĞLI

KARAMERT: İkinci dönem ilçe başkanlığınız olacak. Bunun sonrasındaki siyasi hedefiniz nedir?

YILMAZ: Siyasi hedef konjonktüre bağlı aslında. Konjonktür bazen öyle müsait oluyor ki diyorsunuz ki adayım. Mustafa Başkanının döneminde yönetime girerken ben ilçe başkanı olayım hevesim yoktu. O zamanda Mustafa Başkanla yönetim listesine girdiğim zamanda ben iki dönem ilçe yöneticiliği yapmış, üniversite mezunu, genç, dinamik,  hasan başkanla iki dönem yönetimlerde çalışmış, SKM’lerde görev yapmış biriydim. Mustafa Başkanın aday olduğu dönemde aklımın ucundan geçmiyordu ilçe başkanlığına aday olayım diye. Ama ondan sonra bir fırsat oluştu. Konjonktürel  bir açıklık oluştu. Mustafa Başkan görevi bırakıp belediye başkan aday adayı olduğunda o dönemdeki başkan vekili Faruk Baysal ile konuşurken dedim ki benim de böyle bir niyetim var kırılma olmasın ilk ben söyleyeyim.  Kendisi de evet ben olmazsam zaten senin aday olmanı bekliyordum diye söyledi. Ondan sonra da ilçe başkanı olduk. Aynı şey neden başka bir hedef için olmasın. Ama dediğim gibi konjonktürün müsait olması lazım. Hali hazırda başarılı bir belediye başkanı, il başkanı varken aday olacağım demek bize yakışmaz.

GİTTİĞİMİZ YERLER MEDYAYA YANSIMADI BUNDA EKSİKLİK BİZDEN KAYNAKLANIYOR

KARAMERT: Bu dönem ortada fazla görünmediniz. Kamuoyunda da pasif bir yönetim sergilediğiniz söyleniyor. Sizce de böyle miydi? Önümüzdeki dönem de nasıl bir yönetim tarzı sergileyeceksiniz?

YILMAZ: Bu söylentilerin bir kısmı daha öncede dediğim gibi sosyal medyada fazla görünmemekten, medyaya haber vermemekten oldu. Medyaya hiç yansımadı gittiğimiz yerler. Orda eksiklik bizden kaynaklanıyordu. Bir de iktidar partisinin ilçe başkanı her topa girmez. Çünkü genelde yereldeki siyaset belediyeyle alakalıdır. Belediyeyi de biz yönetiyoruz. O yüzden her olayda bir çıkış yapmak doğru değil. Ancak diğer siyasi parti temsilcilerinden, ilçe başkanlarından bir şey geldiğinde kısa bir cevapla geçiyoruz. Dışarıdaki algının sebebi bu. Dediğim gibi bundan sonra bunu da düzene sokarak sosyal medyayı ve medyayı daha aktif olarak kullanacağız.

BİRİNCİ OLMAK BİR HEDEFTİ, BİRİNCİ KALMAK DAHA ZOR BİR HEDEF

KARAMERT: 31 Mart seçimlerinden büyük bir başarı elde ederek Kocaeli 1’ncisi oldunuz. Önümüzdeki seçimlerde hedefiniz nedir?

YILMAZ: Referandum harici yani iki seçenekli seçimler haricinde alınmış en yüksek oy bu. Birinci olmak bir hedefti, birinci kalmak daha zor bir hedef aslında. Kongrede ki konuşma metnimde olacak zaten bu konu. İlçe başkanı olarak gösterildiğim günün sabahı biz birinci olacağız diye bir çıkış yaptım. Kimse inanmadı bu işe. Dönemin il başkanına söylediğimde Kandıra seni geçer demişti. Hiç birimizin beklemediği şekilde Kandıra ikinci oldu. Ben başka bir ilçeyi bekliyordum. İl başkanının önüne raporlar gidiyor. Onu görmüş olduk aslında. Sen yine o toplara fazla girme birinci olacağız diye her yerde deme sonra başarısız zannederler demişti. Birinciliği Allah nasip etti diyelim. Bundan sonraki hedef burada yani ilçeler arasında birinci kalmak. Oyu daha yukarı çıkarmak yada daha aşağı düşmesi ülkenin genel gündemi ile alakalı. Ama görecelik açısından baktığımızda birinci olmak göreceye göre iyidir, başarıdır. Biz hem oyumuzu sabit ve yukarı götürmek hem de birinciliği korumak istiyoruz. Dolayısıyla oy oranına bağlı değil sıralamaya bağlı bir hedef koymak daha doğru bir şey.

MUSTAFA BAŞKANLA UYUM İÇİNDEYİZ

KARAMERT: Açıklamalarınızda sürekli Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman’la uyum içinde çalıştığınızı söylüyorsunuz ancak kamuoyunda Başkan Kocaman’ın ilçe başkanlığı için başka bir ismi desteklediği yönünde birçok söylem vardı. Sizce gerçekten uyumlu bir çalışma var mı?

YILMAZ: Mustafa başkanın herkesin önünde, basının olduğu bir yerde, çoğunluğu delege olan bir ortamda yani ilçe danışmada sarf ettiği sözler aslında bu uyumun var olduğunu gösterir. O sözler dışarıdan gelen söylentilere bir cevap niteliğindeydi. Bence uyum var.

KARTEPE’DE SİYASETE EĞİLİM DAĞ ETEĞİ DİYE TABİR EDİLEN BÖLGEDE VAR

KARAMERT: Kartepe’de siyaset, hep aynı ailelerin fertlerinden çıkıyor. Bu durum siyaseten birbirinizi desteklediğinizden mi kaynaklanıyor yoksa diğer ailelerin siyasete bakışından mı?

YILMAZ: Aslında Kartepe’de siyasete eğilim dağ eteği diye tabir edilen bölgede var. Bizim oralarda herkes siyasetçidir. Suadiye, Arslanbey, Maşukiye gibi. Onun dışında çok fazla talep yok. Bundan önceki ilçe başkanlarına bir bakıyorum. Gültekin başkan Köseköy, Hasan başkan Maşukiye, Mustafa başkan Balaban ve ben Suadiyedenim. Oradaki siyaset yapanların sayısı yüzdesel olarak çok fazla. Nüfusun yarıdan fazlası Köseköy ve Uzunçiftlikte olmasına rağmen siyaset yapanların yarıdan fazlası dağ eteğinde. Dağ eteğinde de şöyle bir durum var. Herkes birbirine akraba. Bir de siyaset yapan ailelerin çocukları da siyaset yapıyor. Babamın dedesi belediye başkanlığı yapmış, benim dedem belediye başkanlığı yapmış. Aynı aileden iki tane belediye başkanı çıkaran tek aileyiz. Bunu da buradan söylemek istiyorum. Babam biliyorsunuz Kartepe ve Kocaeli ölçeğinde siyaset yapmış. Şimdi sıra bizde, bizden sonra çocuklarda. Bu biraz da hevesle alakalı. Çocuklara heves aşılanıyor.

AİLEM DESTEKÇİM

KARAMERT: Babanızda eski bir siyasetçi, kendisinden destek alıyor musunuz?

YILMAZ: Tabi ki istişarelerde bulunuyoruz. Her şey bir tarafa baba olarak istişareler yapıyoruz, en büyük destekçim zaten ailem.  Destek olma kısmına gelince, hem fikri olarak destek oluyorlar hem de aile şirketi sonuçta. Aile şirketlerinde herkes işe gelir aynı oranda çalışır, ona göre maaşı vardır. Siyaset biraz zaman ayırdığımız için şirkete gidip gelme oranımız biraz daha kısıtlanıyor. Ona rağmen herhangi bir sorun çıkmaması bile bir destektir.

RİTÜELİ YERİNE GETİRİP PROSEDÜRÜ UYGULAYACAĞIZ

KARAMERT: 7 Mart Cumartesi günü kongreniz olacak. Son olarak ne söylemek istersiniz.

YILMAZ: Kongreler önceden Ak Partide daha heyecanlıydı. Ama son dönemde gelen şehit haberleriyle birlikte kongrelerde biraz daha tempoyu düşürdük. Şarkı çalmıyoruz, eğlenme olmuyor sadece ritüeli yerine getiriyoruz aslında. Karamürsel kongresinden sonra ülkemizi yasa boğan şehit haberlerimiz geldi. İlk haftaki kongreyi yaptık. Ondan sonraki kongrelerimiz ertelendi. Bizim kongremizde de aslında bir ritüeli yerine getireceğiz. Protokol konuşmaları haricinde pek bir şey olmayacak. Matem havasında geçecek. Dediğim gibi kongre yapmamız gerekiyor bu nedenle ritüeli yerine getirip prosedürü uygulayacağız. Kongremiz Saat 11.00 da başlayacak. 10.30 gibi imza föyleri açılır. Delege arkadaşlarımız zaten büyük bir katılım sağlayacaklardır. 400 delegemiz var, oy kullanma açısından 300’ü geçeriz diye düşünüyoruz. Bizim partililerimiz zaten alışık. Geleceklerdir orada bizimle olacaklardır. Kongremize Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Hayati Yazıcı katılacak. Ayrıca İl Başkanımız, Büyükşehir ve Kartepe Belediye Başkanlarımız, İl Yöneticilerimiz, Milletvekillerimiz, eski il ve ilçe başkanlarımız katılım sağlayacak. Aslında bunu bir araya gelme olarak görüyorum. Danışma formatının dışında büyük bir ihtimalle tek adaylı olunca. Biz akşama kadar orada olacağız. Saat 17.00 da sandık açılacak. Milletvekilimiz Cemil Yaman’ın doğu görevi olduğu için kongremize gelemeyecek. Yine delegelerimizden Kartepe eski Belediye Başkanımız Hüseyin Üzülmez biliyorsunuz kendisi Kocaelispor’un Başkanı şuan takımın deplasman maçı olduğundan dolayı kongreye katılamayacağını belirtti. Bu güzel sohbet için sizlere de teşekkür ediyorum. 7 Mart Cumartesi günü tüm hemşerilerimizi de kongremize davet etmek istiyorum.

05 Mart 2020 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.