Reklamı Kapat

Ak Parti’li Yılmaz “İddia sahibi olmayan başarı sahibi olamaz”

Kartepe’nin gündemini her yönüyle ele aldığımız sorularımızın yer aldığı Kartepe Konuşuyor röportaj serimizin bugün sonuncusuyla karşınızdayız.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

DENİZ KARAMERT- İlçemizde hizmet veren siyasi partilerin mevcut ilçe başkanları ile başladığımız Kartepe Konuşuyor röportajlarımız sizlerden yoğun ilgi gördü. Biz sorduk, ilçe başkanlarımız sorularımıza içtenlikle cevap verdi. Bugün röportaj serimizin son konuğu Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı Sadık Yılmaz.

AKTİF SİYASETE 2011’DE BAŞLADI

2011 yılında aktif siyasete dönemin Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz’ın yönetimine girerek başladı. 8 yıl boyunca İlçe Yöneticiliği yaptı. 27 Aralık 2018 tarihinden beri Ak Parti Kartepe İlçe Başkanlığını sürdürüyor.

KARAMERT- Size göre Kartepe’nin en büyük sorunu nedir?

EKONOMİK MERKEZİMİZİ DAHA KURAMADIK

YILMAZ- Kartepe’nin en büyük sorunu Kent Merkezi olayı. Ekonomik bir merkez olayı var. Ekonomik merkezimizi daha kuramadık. Ekonomik Merkez şuan İstasyon Caddesi olarak görünüyor ama yeterli değil. Hala bizim insanımız alış veriş yapmaya İzmit’e gidiyor ve parasını İzmit’te harcıyor. Dolayısıyla da Kartepe’nin ekonomisi bir adım üste, istediğimiz seviyeye çıkmıyor. Bununla ilgili olarak istediğimiz düzeyde Kartepelilerin  işlettiği  kendine has dükkanı olan bir Kent Merkezi oluşursa burada daha avantajlı oluruz. Bir başka problem ise şuyulandırma. Şuyulandırmadan sebep insanların kendi arsaları üzerinde yapı yapmaları ile ilgili problemler yaşıyoruz. Şuyulandırma işi biterse herkes kendi arsasına inşaatını yapabilecek ve nizamlı olacak. Yarın sen benim yerime girdin vb. sorunlarla karşılaşmamış olacağız.

KARAMERT- Ak Parti’de kongre süreci başlıyor. Siz tekrar Kartepe İlçe Başkanlığına aday olacak mısınız? Bunun için bir kriteriniz var mı? Eğer aday olursanız yönetim listenizde bir değişikliğe gidecek misiniz? Eğer aday olur ve seçilirseniz İl kongresinde Kartepe’den  isim verecek misiniz?

İÇİMDEN DEVAM ETMEK GEÇİYOR

YILMAZ- Kongre sürecimiz 7 Ekim’de başlıyor. 8 Ekim itibariyle üye listelerimizi askıya çıkartıyoruz. Kongre sürecinde Ak Parti’nin kurumsal bir davranışı oluyor. Tek liste ya da çift listeli yapacağız şeklinde. Buna göre biz pozisyonumuzu alıyoruz. Eğer ki tek listeli kongre olursa zaten kendi içimizde görüşmelerimizi yapıyoruz. Buradaki tek liste ya da çift liste olayını eleştirmek bize düşmez. Partinin kurumsalı diyoruz. Devam konusuna gelince bu işin en büyük zorluğunu ailemiz çekiyor. Oranın vereceği cevap benim için en önemli şey. İçimden devam etmek geçiyor. Ama ailem bana derse ki bu bize zarar verdi. Sonuçta buraya emek harcıyorsun, zaman ayırıyorsun bir de yanında para harcıyorsun. Şirket sonuçta geçimimizi sağladığımız yer. Şirkete ya da aileme zarar verecek bir şeye asla girmem. Siyasetten daha önde geliyor aile ve ticaret. Aynı yönetimle devam etmek çok doğru değil. Bu sefer hep aynı simler mi olacak diye bir şey çıkıyor. Ancak partinin kurumsal hafızasını bir kenara atamayız. Partide her zaman olduğu gibi bir önceki yönetimden bir kısım yer alır bir kısım değişir. Tabi burada arkadaşların performansları da önemli. Bazı insanlar vardır gerçekten bir mesai harcar gibi partiye emek veriyordur. Benim kadar benden fazla emek veren arkadaşlar var. Onları tabi ki bir kenara atmayacağız. O anda konjektör neyi gösterir ne gerekir ona bakmak lazım. İl Başkanı bize Kartepe’den kimi alalım diye soracaktır çünkü partinin kurumsalı bunu gerektirir. Bizim Kartepe olarak zaten birlik ve beraberlik konusunda bir problemimiz yok.

KARAMERT- Başkanlık döneminizdeki en önemli icraatınız size göre nedir?

EN ÖNEMLİSİ BELEDİYE SEÇİMLERİYDİ

YILMAZ- Bizim için en önemli şey belediye seçimleriydi. Biz sonuçta icra makamları değiliz. İcra makamı olan Kartepe Belediyesi. Biz siyasette seçim zamanları daha çok sahneye çıkıyoruz bir de gündemle alakalı bir şey söylememiz gerekiyorsa söylüyor ve tekrar partinin iç işleri ile uğraşmaya devam ediyoruz.

KARAMERT- Başkanlık döneminizde yapmak isteyip de yapamadığınız bir projeniz oldu mu?

BELEDİYE İLE OLAN İŞBİRLİĞİMİZ ÇOK İYİ

YILMAZ- Liste yaparken belli başlı kriterler var ya belki o listelerde bir iki tane isteyip de olmayan veya istemediğimiz ama listede olan isimler vardır. Çünkü yaptığım tek şey meclis listeleri ve kendi yönetim listem. Onun dışında başka icraatımız yok. Çok şükür icraat konusunda belediye ile olan işbirliğimiz çok iyi olduğu için belediye başkanımız ilçe başkanlığından geldiği için bizi zaten bir adım önde tutuyor.

KARAMERT- Ak Parti Kartepe’nni Kocaeli genelinde en yüksek oyu almasında pay sahibi olarak çeşitli isimler zikrediliyor. Sadık Yılmaz bu oy artışında ne kadar etken?

EN BÜYÜK AVANTAJIMIZ ADAYIMIZDI

YILMAZ- Bir kere Sadık Yılmaz sadece Sadık Yılmaz değil. Sadık Yılmaz, Sadık yılmaz’ın oğlu Sadık Yılmaz’ın torunuyum ben. Üç tane Sadık Yılmaz var. Benim dedem ve onun babası. Bütün aileyle Kartepe’de yaşıyoruz. 140 yıldır. 1878’den beri Suadiye’de yaşıyoruz. Şuan Ketenceler Mahallesinde oturuyorum. Sadık Yılmaz’ın illaki bir etkisi vardır. Ancak particilik ya da seçim kazanmak sadece senden ibaret değil. Bizim en büyük avantajımız aday. Adayın da payı çok büyük. Ama önceki dönem ilçe döneminden belde döneminde tüm belediye başkanlarımız sahadaydılar.  Hepsinin payı var. Ayrıca birinci olmak için öncelikle iddia sahibi olmanız gerekir. Göreve geldiğim günün ertesi günü il başkanlığında toplantı yaparken gazeteci arkadaşlar bir başlık ver dediler. Birinci olacağız dedim. Bunun bir dayanağı yoktu ama iddia sahibi olmayanın başarı sahibi olamayacağı kanaatindeyim.

KARAMERT- Sadık Yılmaz’ın siyasette olmazsa olmazları nelerdir?

DÜRÜSTLÜK VE HARAM HELAL ÇİZGİSİ ÇOK ÖNEMLİ

YILMAZ- Dürüstlük ve haram helal çizgisi benim için çok önemli. Ben ailede dördüncü kuşak siyasetçiyim. Dedeme vasiyet edilen, dedemin babamlara ve onlarında bize olan vasiyeti bildiğiniz doğruya doğru, yanlışa yanlış deyin. Babam ben siyaset başladığımda ilk yönetime girdiğimde kafana ve vicdanına uymayan hiçbir şeye evet deme diye bana söylemişti. O gün bugündür o çizgiden çıkmamaya özen gösteriyorum. Ne kadar kurumsal davranıyoruz da desem mesela bir karar alınacak o toplantıya gelmemişimdir. Doğru fikir olmayan bir karar alınacaksa o toplantıda benim aklıma ve vicdanıma yatmıyorsa karara şerh düşmek partinin kurumsallığında yok ama o toplantıya gelmemişliğim var. Partinin finansörlüğünü particiler yapacak. Dışarıdan herhangi bir para girmesi çok doğru değil bence.

KARAMERT- Kartepe’nin siyasal yapısını üç cümleyle özetleyin dersek nasıl özetlersiniz?

KARTEPE’NİN MUHAFAZAKAR BİR YAPISI VAR

YILMAZ- Kartepe’nin muhafazakar bir siyasal yapısı var. Köyden kentleşmeye geçmekte olup, gelişmekte olan bir ilçeyiz. Dolayısıyla da daha kırsal sayılabilecek bir yerde duruyoruz. Ondan sebep de bir muhafazakarlık var. Açıkçası oradan da bir avantajla başlıyoruz.

KARAMERT- İlçe Teşkilatı, Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman ile uyum içinde çalışıyor mu? Başkan Kocaman’ın performansını nasıl buluyorsunuz?

TEPE KADROSUNU KURDUĞUNDA KOŞMAYA BAŞLAYACAK

YILMAZ- Öncelikle şunu net olarak söyleyeyim Mustafa başkanla çok uyumlu çalışıyoruz. Mustafa başkan ilçe başkanlığından geldiği için buranın nasıl sorunlarla belediyeye gideceğini, ne isteyeceğini çok iyi bilir. Bizim isteklerimizi göz ardı etmez ama bizim isteklerimizin de belli bir çerçevede olmasını bekler. Bende 8 yıldır bu işlerle uğraşıyorum. Az çok nelerin olabileceğini, nelerin olmayacağını biliyorum. Başkanımız bizim söylediklerimizi sağolsun bir adım öne atar. Kartepe’nin genelinde bir yama çalışması varsa benim söylediğim yamalar belki bir gün önceden yapılıyordur o kadar. Performansı görmek için çok erken. Belediyecilik bir maraton yarışı gibi uzun süreli bir yarış. Kendi yönetimini yavaş yavaş oluşturuyor. Tepe kadrosunu kurduğunda koşmaya başlayacağız diye ümit ediyoruz.

KARAMERT- Yeni partinin kuruluş aşamasında Ak Parti’de yaşanan istifalar sizce Kartepe’ye de sirayet edecek mi?

KARTEPE’DE ÇOK EHEMMİYETLİ İSİMLERİN YER DEĞİŞTİRECEĞİ KANAATİNDE DEĞİLİM

YILMAZ- Aslında yeni partiler kuruluş aşamasında gibi görünüyor. Ahmet Davutoğlu’nun ve Ali Babacan’ın bir parti kuracağı söylentisi var. Tabi biz söylentilerle hareket edemeyiz. Kurulduğu gün göreceğiz. Aylık ilçe başkanlarımız ile ilgili bir araya geliyoruz. Pazartesi akşamı ilçe başkanları ile bir aradaydık. İl Başkanımız o gün katılamadı. Bizim internet üzerinden kullandığımız Akbis sistemimiz var. Kartepe’nin bütün bilgileri önümde var. Ölüm haricinde memuriyet için istifa edenler var. Biliyorsunuz e-devlet üzerinden istifalar çıktı. Kartepe’de onla ilgili iki elin parmağını geçmeyecek bir sayı var. Onlarda kişisel problemi olanlar olabilir. Ama yeni partilere gideceğini zannetmediğim kişiler bunlar. Bunun dışında Kartepe’de çok ehemmiyetli isimlerin yer değiştireceği kanaatinde değilim. Kocaeli genelinde konuşulan isimler var ancak bunlarla ilgili resmi bir istifa daha partiye ulaşmamış. Ulaştığı zaman konuşmak lazım. İsimlere takılmadan, eski bir bakan eski bir milletvekili bir yere çağırdıysa nezaketen de olsa gitmek gerek. Bu toplantı “toplantı diye adlandırılan yere” bir sefer gidenlerin bir kısmının en azından yeni partilere katılmayacağı kanaatindeyim. Aktif görevde olanların hiç birine böyle bir teklif gelmez diye düşünüyorum. Kolay kolay yer değiştirmez. Bana öyle bir telefon gelmedi, gelse de teşekkür eder kapatırım. Şuan da bunun ihtiyaç haline getirecek bir şey görmediğim için göreve devam ediyorum. Bunun bir ihtiyaç olduğunu düşünsem göreve ya talip olmazdım yada devam etmeyi düşünüyorum demezdim.

KARAMERT- Yılmaz ailesi siyasi bir yapıdan geliyor. Aile büyüklerinizden devraldığınız bu bayrağı yarın çocuklarınızın da taşımasını ister misiniz?

TELKİNDE BULUNMAM AMA GENLERDE VAR

YILMAZ- Siyasetin en güzel tarafı aklınızdaki şeyleri toplumla paylaşmak. Çocuğum henüz çok küçük. 20 aylık bir kızım var. İllaki siyasetin içinde olması için bir telkinde bulunmam ama genlerde var bu. Babam bana telkinde bulunmadan ben siyasete merak sardım. Üniversite henüz bitmek üzereydi. Gençlik Kollarıyla başlamak istedim. Yusuf Akın’ın tek liste ile girdiği kongrede yönetici olmak istedim. Nasip olmadı. Siyasette küsmek yok. Orada Gençlik Kollarında İl yöneticisi olamadım ama döndüm burada ana kademe ilçe yöneticisi oldum. Fırsatlar önüne çıkıyor insanın. Çocuklarda eğer isterlerse nasıl ki büyüklerimiz bize destek olduysa tabi ki ben de destekçileri olurum.

KARAMERT- Kartepe’yi ifade eden unsurlar turizm, sanayi ve tarım. Sizce bu unsurlar birlikte ilerliyor mu? Bu unsurlardan hangisi ön planda?

SANAYİ VE TURİZM AZ VAR TARIM ÇOK AZ VAR

YILMAZ- Aslında hepsi az az var. Sanayi ve turizm az var tarım çok az var. Tarım Kartepe’de belli başlı ovaların dışında yapılacak iş değil aslında. Rahmiye’de, Suadiye’nin altlarında ve Derbent’in oradaki demir yolunun bölgesinde biraz var. Onun dışında turizm ve sanayinin daha ön planda olduğu bir şehir Kartepe. Sanayi zaten bacalı sanayi mecburen bir arada. Bacasız sanayi dediğimiz işletmeler aslında sanayi kuruluşu sayılamaz. Bir ticarethane. Sanayi de bir adım daha öteye geçilebilir. Turizmi Maşukiye’ye hapsetmiş vaziyetteyiz. Bunun Kartepe’nin geneline yayılması yönünde projelerimiz var. Üç tane dağ yolumuz var mesela. Maşukiye, Derbent ve Suadiye’den çıkan dağ yollarımız var.  Bu diğer kayak merkezlerinde yok. Uludağ’ın tek bir çıkışı var aynı yerden iniyorsunuz. Bunun bir zenginlik olduğu kanaatindeyiz. Bu zenginliği Kartepe’ye dışarıdan girdi sağlamak açısından bir hizmete dönüştürmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Sadece dağ turizmi değil tabi. Bir alan oluşturup insanları doğayla iç içe bırakmak. Mesela Ormanya var. Ormanya aslında başlı başına konuşulabilecek bir turizm alanı. İkinci etabı da bittikten sonra uluslar arası hizmet vermeye başlayacak. Göl turizminde tek bir tesis var. Bunu arttırmamız gerektiğini biliyoruz. Öncelikle müteşebbislere ihtiyaç var. Elimizden geldiğince biz siyasi tarafından belediye de imar tarafından çevreyi etkilemeyecek şekilde yapılacak her işe destek vereceğiz. Yabancı turistin alım gücü yüksek. Alım gücü yüksek olduğu için esnaf da onu istiyor. Kartepe’de restoranlar kısmını turizm olarak saymıyoruz. Tek turizmimizin bu olmaması gerektiği kanaatindeyiz. Bunu da geliştirmek için elimizden geleni yapacağız.

 

23 Eylül 2019 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.