Reklamı Kapat

MHP’li Kalender, “İzmit’in yan mahallesi gibiyiz”

Kartepe Konuşuyor röportajlarımızın dördüncü gününde yine birbirinden çarpıcı açıklamalarla karşınızdayız.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

DENİZ KARAMERT- İlçemizi her yönüyle ele aldığımız sorularımızın yer aldığı röportajlarımızın ilçe başkanları ile olan serisi aralıksız devam ediyor. Kartepe Konuşuyor röportaj serimizin dördüncü gün konuğu MHP Kartepe İlçe Başkanı Murat Kalender.  

AKTİF SİYASETE 2000 YILINDA GİRDİ

Siyasete 1994 yılında Bekirpaşa Ülkü Ocaklarında başladı. 2000 yılından beri aktif siyasetin içinde yer alan Murat Kalender MHP Uzuntarla Belde Başkanlığı, MHP İzmit İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği ve MHP İl Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2004 yılında MHP’den Uzuntarla Belediye Başkan Adayı olan Murat Kalender, 7 yıldır Kartepe’de MHP Kartepe İlçe Başkanlığını sürdürüyor.

KARAMERT- İlçemizin size göre en büyük sorunu nedir, bu sorun için sizin çözüm öneriniz ne olacak? Kartepe Belediye Başkanı siz olsanız eğer Kartepe’de ilk olarak neyi değiştirmek isterdiniz?

KARTEPE’NİN İLÇE OLMASI LAZIM

KALENDER- Kartepe’nin gerçekten çok büyük sorunları var. Bu sadece Kartepe için değil, Kocaeli’nin büyük sorunları var. Kartepe’nin önce ilçe olması lazım. İlk çözülmesi gereken bu. Kartepe şuan ilçe olmayı başarmış bir yer değil. Başiskele ile aynı zamanda ilçe olduk. Ama Başiskele bu süreci biraz daha hızlı atlattı. Çünkü Başiskele’nin siyaset arenasındaki temsilcisi sayı olarak daha çok. Öncelikle Kartepe’nin bir an önce Devlet Hastanesi, adliye gibi devletin binalarının olması gereken bir bölge. Bu ihtiyaçlarını Kartepeli İzmit’te karşılıyor. Madem biz bir ilçeyiz neden İzmit’e gidiyoruz. Burada küçük bir poliklinik yapıldı. Açılışları çok şaşalı oldu ama insanlar hala İzmit’e gidiyor. Gerekçe olarak da Kartepe’nin merkezinden İzmit’teki hastanelere 7 kilometre mesafede olması gösteriliyor. Ancak bu sadece Kartepe’nin merkezi ile ölçülen bir şey. Çünkü Kartepe’nin Maşukiyesi var, Eşmesi var, Karatepesi var. Buralar 7 kilometre değil. Bu nedenle Kartepe’nin merkezine biran önce Devlet Hastanesi, Adliyesi yapılmalı. Bunlara çözüm bulduk mu zaten diğer sorunlar aşama aşama çözülür. Ama öncelikle Kartepe’nin ilçe olması lazım.

KARAMERT- Sizin Kartepe için en büyük projeniz nedir? Biliyorsunuz Kartepe Belediyesi önümüzdeki 5 yılını planlayacak Stratejik Planlama Çalışmasını hazırlıyor, önümüzdeki Ekim ayında sunacak. Siz bu projenizi Stratejik Planlama çalışmasına sunacak mısınız yoksa önümüzdeki yerel seçimlerde seçim yatırımı olarak mı kullanacaksınız?

HERŞEY GİBİ LAFTA KALDI

KALENDER- Kartepeyle ilgili ilk olarak bakıldığı zaman sorunlar var. Aslında proje üretmekten çok bu sorunların önüne geçme çabası içinde olması lazım siyasilerin, sorunların çözümü noktasında da birlik içinde olmaları gerekir. Projeler çok fazla aslında. Dağımız, gölümüz, sanayi kuruluşlarımız var. Bakıldığı zaman sanayi kuruluşlarında kaç tane Kartepeli çalışıyor. Gölümüzden, dağımızdan ne kadar yararlanabiliyoruz. Bunlar çok önemli. Bir çalışma yapmıştı. Sanayi kuruluşlarımızda kaç tane Kartepeli çalışıyor diye. Çok düşük miktarda çıkmıştı. İnsanları dağla, gölle, turizmle ilgili nasıl yönlendirebiliriz diye bir çalışma yapmıştık. Hatta muhtarlarımızla da oturduk. Yalnız Kartepeli insanların buna karşı duyarlı olduklarını göremedik. Ama benim gözümdeki Kartepe’nin daha iyi olması lazım. Benim çocukluğum Kartepe’de geçti. O zamandaki Kartepe çok farklıydı. 10 beldeden oluşuyordu. Kartepe’de at yarışları, Kadırgalar, Şenlikler, yağlı güreşler, futbol turnuvaları olurdu. Her yerde tarım, meyvecilik vardı. Şuan bunların hiçbir örneği yok. Biraz bu eskiye dönüşü, eskiyi öne çıkarmayı başarabilirsek sonuç alabiliriz. Mesela Kartepe’nin her mahallesinde camileri var. Arkadaşlarla şöyle bir önerimiz oldu. Sporu, spor gibi sosyal faaliyetleri cami bahçelerinde yapılması yönünde. Belediye Başkanına bunu sunduk. Mesela büyük bir çocuk şenliği. Gençlerle ilgili bir çalışmamız vardı. Detaylı olarak bu projelerimizi sunduk. Hatta birkaç tanesini belediye başkanı seçimlerde beyannamesine koydu. Sonuç olarak başlayabildik mi? hayır. Birçok şeyin lafta kalması gibi bunlarda lafta kaldı. Hepsi birbirinden önemli birçok proje var. Önüne geçilmesi gereken tek şey de uyuşturucu. Uyuşturucunun olduğu yerde her şey olur. Önüne geçilmesi gereken şey belli, çözümü de belli. Bunu yapabilmek önemli.

KARAMERT- Kartepe 10 beldeden oluşan ne yazık ki hala kimlik problemi olan bir ilçe. Aynı zamanda etnik köken bakımından çok zengin bir ilçe. Kartepe’nin bir kimlik kazanması adına siz neler öneriyorsunuz?

KARTEPE YANLIŞ BİR İSİM

KALENDER- Kartepe’nin tabi ki bir kimlik problemi var. Kartepe ismi 10 yıllık bir isim. 10 yıl önce Kartepe’nin ismi yoktu ortada Keltepe’ydi. Bence Kartepe ismi yanlış bir isim. Belki 30 yıl sonra oturacak bu. Ama 10 yaşında yeni bir isim. Mesela İzmit, Kandıra eski bir isim. Kartepe 2009’da kuruldu ve Kartepe ismini biz daha önce kullanmıyorduk. Kartepe’nin içindeki belediyelerden biri öne çıksaydı o kullanılırdı. Bende Uzuntarlalıyım diyorum Kartepeliyim demiyorum. Bu sadece Kartepe için geçerli değil, Mesela Dilovası ilçe başkanı ben Dilovası ilçe başkanıyım demek için bir 5 yıl uğraştı. Çünkü onlar Gebzeliydiler. Kartepe ve Başiskele İzmitliydi. Hala bize nerede oturuyorsunuz dediklerinde İzmit’te diyoruz. Kartepe daha sonra aklımıza geliyor. Yavaş yavaş alışmaya başladık. Ama sen Kartepeyi İzmit’e mahkum edersen Kartepeli Kartepeliyim demez. Ben bütün ihtiyaçlarımız İzmit’ten karşılıyorum.  Başiskele’de aynısını yapıyor. Burada gidebileceğiniz tek yer Özdilek. Böyle bir yerde de insanların Kartepeliyim dememesine kötü bakmak yanlış olur. 10 tane ayrı belde vardı burada. Aslında Kartepe küçük bir ilçe değil, ama şimdi 10 ayrı beldeyi de hadi evlerinizi söküp tek merkezde oturalım deme şansınız yok. 10 tane beldenin de rahat ulaşabileceği bir Kent Meydanı yapmanız gerekiyordu, onu da yaptılar yanlış bir yere. Yani bir sürü eksik var.

KARAMERT-  Kent Meydanı’nın yapıldığı nokta ilçemizde birçok tartışmaya sebep oldu. Sizce Kartepe Kent Meydanı’nın yeri doğru yerde mi, size göre farklı bir bölgede yapılabilir miydi?

KENT MEYDANININ DOĞRU YERDE OLDUĞUNU SÖYLEYEN YALAN SÖYLÜYOR

KALENDER- Kent Meydanının doğru yerde yapıldığını söyleyen yalan söylüyor. Daha merkezi bir yerde yapılabilirdi. Bu şuan ki mevcut belediye başkanının suçu değil onun üzerine kalan bir şey geldiğinde o noktadaydı. Geriye dönük herkesin suçu var. Şuan ki Kent Meydanına, mesela Eşme’den kalktınız geldiniz. Nasıl gideceksiniz. Özel arabanız yoksa gidemezsiniz. Burası ilçe yapılmak için yapıldı. Mesela Uzunçiftlik göbeği olabilirdi. 23 dönüm civarında. Bir meydan var orada. Aslında yapılması gereken yer orasıydı. Birileri burada yapılmasını istedi orada yapıldı. Burada bir rant döndü. Türkiye’de rant dönmeyen bir şey var mı?

KARAMERT- Kentleşme yolunda ilerleyen ilçemizde, aynı paralel hızla trafik ve park sorunu yaşanıyor. İlçemiz için oldukça büyük olan trafik ve park sorununun çözümü noktasında sizin önerileriniz nelerdir?

HERŞEYİMİZ İZMİT’E BAĞLI

KALENDER- Kutu kadar yere bir şeyler yapmaya çalışırsanız böyle olur. İstasyonun kendi başına trafik ile ilgili bir problemi var, Emekevlerin, Uzunçiftliğin, Derbentin, Suadiye’nin var. Böyle bir bölgede siz hemen bunun dibine bir kent merkezi sokmaya kalkarsanız bu trafiğin üzerine daha fazla trafik yüklersiniz. Sıkış sıkış bir Kartepe oldu. Aslında bunların çözümü belki kolay değil, belki daha çok sıkıntılar var ama hızlı bir şekilde Kartepe olma yolunda ilerlemeye çalışıyorlar bunun da getirileri bunlar maalesef. Daha çok sıkıntı olacak bu daha başlangıç. Getirdiğiniz hizmetin herkese ulaşması lazım. Ulaşım noktasında mesela Derince’de Derince içinde gezen otobüsler var. Gölcük’de Karamürsel’de var. Bunu Kartepe’de de yapmak lazım. Bizim her şeyimiz İzmit’e bağlı. İzmit’ten gelen otobüsler bizi taşıyor. Biz şuan İzmit’in yan mahallesi gibiyiz.

KARAMERT- İlçemiz doğa sporlarının, su sporlarının vb. yapılması için uygun bir yer. Sizin spor deyince aklınıza Kartepe geliyor mu?

FETÖ’YE KADAR İNERİZ

KALENDER- Eskiden çok geliyordu, şimdi ise gelmiyor. Eskiden Kartepe’de ikinci amatörde birinci amatörde futbol takımı olan bir sürü beldeler vardı. Şimdi birçoğu varla yok arası savaş veriyor. Aslında spor açısından çok elverişli Kartepe. Dağımız, gölümüz var, doğamız çok güzel, yetenekli insanlar çok yetişiyor. Baktığınız zaman Dünya Şampiyonlarında madalya alan bir sürü dalımız var. Bunlara destek var mı? Yok. Bizim çabalarımız, bağlantılarımızla bir şeyler olmaya çalışıyor. Bu mu olması lazım. Devletin kendisinin bu kardeşlerimizi yakalaması lazım. Mesela okul sorunu yaşıyor bu kardeşlerimiz. Okuduğu okulla, antrenman yaptığı salon arasında dünya kadar yol var. Ya okulunu okuyacak, ya antrenmanını yapacak. Biz bu kardeşlerimizin antrenman yaptıkları salonla okulunun yan yana olması için mücadele ettik. Normal de bu kardeşlerimize öncelik tanımaları, kolaylık yapmaları lazım. Ama öyle bir sistem var ki biz kolaylık istedikçe onun önünü kapatmak için özel bir çaba içerisindeler. Bu konuyu derine indiğimiz zaman Fetö’ye kadar ineriz.

KARAMERT-  Kartepe’nin değişmeyen üçlü bir tanımlaması var; sanayi-turizm-tarım kenti diye. Sizce bu üçlü tanımlamanın bugünkü pozisyonu Kartepe’de ne durumda?

TARIM GERİLEDİ, TURİZM BİR TIK ÜSTE ÇIKTI, SANAYİ ALABİLDİĞİNCE KARMAŞIK

KALENDER- Tarım geriledi, turizm bir tık üste çıktı, sanayi alabildiğince karmaşık devam ediyor. Tarım mesela, ben çayır yığınları arasında geçti. Şimdi hiçbir yerde çayır yığını bulamazsınız bu da hayvancılığın bittiğini gösterir. Sabah 6 da kalkıp mevsimin hangi meyvesi varsa onu toplamaya giderdik. Şimdi ağaçlar kurudu. Ekili mısır tarlaları, ay çiçek tarlaları vardı. Şimdi bunları göremezsiniz. En basit örneği her evde bir tane eşek, at vardı. İnekler, tosunlar vardı, Hayvancılık vardı. Şimdi bunlar yok. Neden sen kalkıp Karatepe Köyüne burayı mahalle yaptım diyerek ahırına bağladığı çeşmeye saat takarsan bunun altından kalkamaz bu insanlar. Yani tarım bitme noktasında. Sanayi o zamanki belde başkanlarının kendi beldelerine kaydırma çabaları neticesinde dağınık dağınık bulunuyor. Pisliğini Kartepe çekiyor, rantını başka yerler yiyor. Turizm noktasında Maşukiye’nin, Sapanca’nın, Kartepe’nin, Dağın kaymağını ufak tefek yiyen bir kesim var. O da Kartepe’ye ne kadar yansıyor. Belediye Başkanının bu noktada bazı tespitleri var. O noktada paslaşmamız var. Birkaç projeyi masaya yatırdık. Bu turizm noktasında çalışmayı Kartepe’ye nasıl yayarızı konuştuk. O konuda bazı çalışmalar var, ilerleyen zamanlarda o da uygulamaya geçecek ama şuan net bir şey yok.

KARAMERT- Kartepe 10 beldenin birleşmesinden oluşan bir ilçe. Bu birleşmenin ardından yapılan imar yapılaşmasını nasıl buluyorsunuz?

MAALESEF İŞLER ACISI BİR DURUMDA

KALENDER- 10 belde zamanında biraz daha dikkat ediliyordu bu konuya. Çünkü beldeler küçük küçüktü. Her şey detayıyla herkesin gözü önündeydi. Şimdi biraz tek merkeze toplandığı zaman sanki bazı şeylere göz yumuluyor gibi. Şuan baz alınan nokta Kent Merkezi etrafında ama o da plansız bir şekilde ilerliyor. Maalesef işler acısı bir durumda. Sürekli değişiyor, sürekli itirazlar oluyor.

KARAMERT- Kartepe Belediyesi’nin siyaset gözetmeksizin hizmet verdiğini düşünüyor musunuz? Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman’ın performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

SİYASET GÖZETMEKSİZİN HİZMET YAPILDIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM

KALENDER- Kartepe Belediyesinin siyaset gözetmeksizin hizmet yaptığını düşünmüyorum. Düşünüyorum desem yalan söylemiş olurum. Siyaset her yerde var. Bu CHP’de de, MHP’de de olsaydı böyle olacaktı. Önüne ne kadar geçebilirdik onu da bilmiyorum. Tabi ki böyle bir söylemde bulunmak içi boş olur. Siyaset mutlaka olur, bu Mustafa Kocaman ile ilgili değil, onların elinde olmayan şeylerde var. Türkiye’de siyaset sert geçiyor. Bu ben olsam benimde elimde olmazdı. Mustafa Kocaman bir şeyler yapmaya çalışıyor. Halkın içinde olmaya çalışıyor. Bunu da güzel yapıyor. Başarıyor. Diğer siyasi partiler buna ne kadar katkı sunuyor ona bakmak lazım. Aslında önce bunu sorgulamak lazım. Siyasi partilerin çok sıkıntılı noktaları var.  Siyasi partiler buna yardımcı olması, zemin hazırlaması lazım. Ama Kartepe’de bu zemin yok. Gerçi diğer ilçelere göre Kartepe daha iyi durumda. Burada hepimiz akrabayız, baktığınız zaman bir yerden dokunuyordur. Onun hatırına daha bir yumuşak geçiyoruz bazı şeylerde. Daha anlayışlı söylemlerde bulunmaya çalışıyoruz. Evet Kartepe’de hizmet ile ilgili bir sorun var. En çok karşılaştığımız şey bu. 31 Mart’tan önce başladı bu 31 Mart’tan sonra da hızlandı. Büyük bir bölge 10 belde, 10 köyden şuan baktığınız zaman 52 mahalle vardı 32’ye indirildi. Her yerin ayrı ayrı sorunları var. Hepsine yetişmek zor. Bunu öncelik sırasına koymak lazım. O sırayı listelerken hizmet noktasındaki siyasi ayrımı iyi yapmak lazım. Bazı noktalarda ipin ucu kaçabiliyor. O liste biraz yer değiştirebiliyor.

KARAMERT- Kartepe’nin her yağmur sonrası ne yazık ki ortaya çıkan alt yapı sorunu sizce günümüzün bir problemi mi? Yatırım konusunda öncelik alt yapıya verilmeli mi?

GEÇMİŞTEN BUGÜNE GELEN PROBLEM

KALENDER- Buna günümüzün problemi demek yanlış olur. Önümüzdeki 4 yıl 6 ay içerisindeki çalışmalar tabi ki Mustafa Kocaman’ın yapması gereken çalışmalar ama bundan öncesi onu bağlamaz. Sıfır bir ilçe almadı ki. Tamamen bundan önceki belediye başkanlarının problemi. Ve sadece iki dönem Kartepe Belediyesi olarak değil, belde başkanlarından gelen bir problem. Mesela Uzuntarla’da alt yapı problemi yaşayamazsınız. Neden? Kurulduğu zaman belediye başkanı yapması gerekeni yapmış ve ondan sonra gelen belediye başkanları üzerine koymuş. Ama bir Acısu’da, bir Eşme’de yaşarsınız. Geçmişten bugüne gelen problemler için şuan ki mevcut belediye başkanını suçlamak yanlış olur. Vatandaşın, bu dönemden önceki belediye başkanlarını sorgulaması lazım. Ama bundan sonraki çalışmalar tamamen Mustafa Kocaman’ın sorumluluğu altındaki çalışmalar.

KARAMERT-Siz bir İlçe Başkanı ve yönetiminiz olarak sadece muhalefet olmak için mi siyaset yapıyorsunuz yoksa çözüme katkı sağlamak için mi?

SİYASETİ SIRF MUHALEFET YAPMAK İÇİN YAPIYORSANIZ BARINAMAZSINIZ

KALENDER- Ben 7 yılın ilçe başkanıyım. Bu dördüncü yönetimim, bu dört yönetim süresi boyunca benle olan arkadaşlarımda var yeni arkadaşlarım var. Milliyetçi Hareket Parti’nin Kartepe’deki çekirdek yapısı var. Bu her zaman 10 bin civarındadır. Siyaseti sırf muhalefet yapmak için yapıyorsanız barınamazsınız. Mutlaka bir yerden sonra bu sizin önünüze ödemeniz gereken bir fatura olarak çıkar. Eğer ben 7 yıldır ilçe başkanıysam ve bu fatura benim önüme çıkmadıysa demek ki ben muhalefet yapmak için siyaset yapmıyorum, yönetimim de aynı şekilde. Özellikle Kartepe’de bir şeylerin çözüm noktasında üzerine düşen görevi yapmadıysanız orada oturamazsınız. Bende burada oturduğuma göre demek ki sadece muhalefet yapmak için değil çözüm noktasında etkili olmaya çalıştığım için buradayım. Muhalefet yapmak gereken şeyler oluyor mu? Evet oluyor. Mesela Hipodrom konusunda en büyük muhalefeti MHP yapmıştır. Kartepe’nin başka ihtiyacı kalmadı da oraya o zaman para gömüldü. Baktığınızda bunu dile getiren sadece MHP oldu. Muhalefet yaptığını iddia eden arkadaşlarımız da dile getiremedi. Biz bunu bangır bangır dile getirdik. Burada olmadı İzmit’e gittik bağırdık. Poliklinik noktasında gazetecileri alıp buraya getiren orada demeç veren tek ilçe başkanı benim. Burada poliklinik var 5’ten sonra kapalı. Ondan sonra açılmaya başlandı. Gerçekten muhalefet yapılması gereken nokta varsa ve bu halka faydalıysa bunu en yüksek sesle ben yaparım. Kim olduğu önemli değil, yanlışsa yanlışa yanlış demek lazım. İlçe Başkanlığı yapanlar arasında bakıyorum diyorlar ki ben uzun zamandır siyaset yapıyorum. Ne kadar 5 yıl. Ben 7 yıl ilçe başkanlığı yaptım. Onların 5 yıl, 7 yıl, 10 yıl diye uzun dedikleri siyasette ben sadece o kadar ilçe başkanlığı yapmışım. Bunun bir sebebi vardır. Dip gördüğümüz zamanlarda olmuştur, yukarıya çıktığımız zamanlarda olmuştur, bazı konularda gerekli başarıyı sağlayamadığımız zamanlarda olmuştur ama ben çabalamaktan, savaşmaktan asla vazgeçmem.

19 Eylül 2019 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.