Ak Partinin basından neyi sakladığını merak ediyorum

AKP Kartepe İlçe Başkanlığı 53. Danışma Meclisine katıldım

Gazeteden çıkarken arkadaşlar saat 19.00’da Ak Parti Kartepe İlçe Teşkilatının Danışma Meclisi toplantısı olduğunu söylediler. Programımda yoktu Allah biliyor. Eve gitmek için hazırlanmıştım. Bir an aklıma şu geldi, o kadar yazıp çizip karalıyorsun, bir kere bile bu toplantılara katılmadın. Hep gazeteden arkadaşlar gittiler habere. İşime olan saygım, biraz merakım, biraz da hani hep biz yokken mecliste arkamızdan atıp tutuyorlar ya, belki arkamızdan atıp tutan bir babayiğit de çıkar gelip bize bir şeyler söylemek ister diye gideyim dedim.

Gazeteden çıktığımızda saat tam 19.00’du. Ara yollar, arka sokaklar falan derken 19.10 gibi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinin önündeydik. Muhabir kardeşim Ayberk’le birlikte salona girdik. Allah var o kadar çok insanla selamlaşıp, ayaküstü sohbet ettik ki, daha önce gelmediğime pişman oldum. Bunu yürekten söylüyorum ki insanlardan aldığım elektrik beni çok etkiledi. Ak Partinin Kartepe teşkilatı, Kartepe’nin insanı sevmiş bizi demek. İnanın aldım o elektriği hemen hepsinden.

Tabi klasik olan, yazı yazdığımız, kalemimizin dokundukları, yazdıklarımızla düzenleri bozulan kişiler etrafımızdan nasıl uzaklaşacaklarını şaşırdılar. Kimisi gözlerini kaçırdı, kimisi koltuğunu değiştirdi. Ancak bunların haricindeki insanların çoğunluğu ile yürekten sarılıp selamlaştık. Buradan hepsine aynı çağrıyı yapıyorum ‘Bu gazete sizin. Başımın üzerinde yeriniz var. Buyurun gelin gazeteye. Herkese yetecek genişlikte bir yüreğimiz var bizim. Çayımız, kahvemiz, alabilene sıcak dost sohbetimiz her zaman mevcut’

3 -4 dakikalık Teşekkür konuşması için basına davet öyle mi?

Ne verirseniz onu alırsınız insanlardan. Bunu bir kere daha yaşayarak gördüm ve işin bu kısmından acayip mutlu oldum. O son ana kadar da iyi ki gelmişim, iyi ki Ayberk’e haydi bende geleyim seninle diyerek o kararı almışım dedim.

Salon tıka basa dolu olmasa da, diğer partilerin yaptığı toplantılarla kıyaslandığında epey bir doluydu. Sahnede bir konuşmacı kürsüsü, dört kişinin oturacağı uzun bir masa ve sloganı üzerinde yazılan bir prodüksiyon perdesi vardı. ’20 soruda Evet’ Kendi kendime ne güzel dedim, Ak Partinin bu konudaki tavrını öğrenip insanlara bilgi olarak aktaracağız.

Kartepe Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Üzülmez’in gelişinden kısa bir süre sonra toplantının sunumunu üstlenen hanımefendi açılış konuşmasını yapmak üzere Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz’ı mikrofona davet etti. Kandaz çıktı katılanlara teşekkür etti. TBMM’de Anayasa maddeleri değişikliği çalışmaları esnasındaki Ak Partili milletvekillerinin göstermiş oldukları üstün performanstan dolayı teşekkür etti. Ayağı ısırılan milletvekilini söyledi ve toplam 3 veyahut 4. Dakikanın sonunda bir kez daha teşekkür ederek sahneden indi. Arkasından sahneye bir kez daha sunucu hanımefendi çıktı ve ‘Basın mensubu arkadaşların soruları yoksa kendilerine teşekkür ediyor ve onları dışarıya davet ediyoruz’ dedi.

Yani toplantının bundan sonraki kısmı basına kapalı olarak gerçekleştirilecek mesajı verdi. Hoppala yavrum yaz geldi, Çarşamba’yı sel aldı. Ya da dam üstünde saksağan, vur beline kazmayı. O kadar alakasız oldu ki bu iş şaşırdım.

Şaşırmamın birkaç sebebi var. Benim bildiğim ve takdir ettiğim Ak Parti son derece şeffaf bir parti diye biliyordum bu bir. Dün akşam zihnimin bu fikri muhafaza eden tarafı yıkıldı. İkincisi basına kapalı toplantının slaytı ekranda başlık olarak duruyor, ’20 soruda EVET’ Ak Parti bunu basından saklıyor mu? Yazın Google’a 20 soruda Evet diye o slayta ulaşabilirsiniz. Şayet ulaşabiliyorsak basını dışarı çıkartma amacınız nedir?

Gelelim üçüncüsüne. Basını davet ederken Ak Parti Kartepe İlçe Başkanlığı 53. Danışma Meclisine başka kimleri davet ediyorsunuz? Yani bu toplantıya kimler katılıyor. Ak Parti teşkilatında görevli olanlar mı? Yani İlçe yöneticileri, mahalle temsilcileri gibi aktif görev alan insanlar mı? Hayır, bunların içerisinde Ak Parti yönetim ya da teşkilatlarında şu anda görevde olmayıp da, o toplantıya katılanlar da var mıydı orada? Dahası Ak Parti sempatizanları da toplantıya katılabiliyorlar mı?

Bu soruların cevaplarının tamamı ilçe yöneticilerinde. Şimdi ben bendeki kısmı ile ilerliyorum. Arkadaşlar ben dün akşam salonda teşkilatlara, temsilciliklerle ilgisi olmayan bir dolu insan gördüm ve el sıkıştım birçoğuyla. Şimdi siz gazetecilere 3 dakikalık bir hoş geldiniz konuşması yapıp, fotoğraf aldıysanız haydi herkes yoluna der gibi yollayacaksınız, sonra da tam da referandum öncesinde halkla iyi ilişkiler kurmayı savunacaksınız öyle mi?

Neyi saklıyorsunuz beyler?

Siz bu milletin büyük bir oy çokluğu ile seçtiği bir partinin yöneticilerisiniz. Haydi, ben kendimi geçtim ve hatta anons edildiği anda ceketimi alıp salonu ilk ben terk ettim ama o muhabirlik yapmaya gelen arkadaşlara ayıp değil mi bu yaptığınız? Adama, gel benim fotoğrafımı çek sonra çek git der gibi bir durum değil de bu ne? Seni halka taşıyacak olan kim sayın yönetici? O saate kadar yemeğini bile yemeden senin toplantını bekleyen muhabir arkadaşları iki kare fotoğraf vermek için mi davet ettin oraya. Resim çekin ve gidin öyle mi?

Çok şaşırdım açık konuşmak lazımsa. İçerideki bir dolu insan orada konuşulanları tek bir telefonla, bir çay içimlik bir sohbette ya da bir rica ile bana veya diğer basın mensubu arkadaşlara anlatabilirler. Elbette ki her partinin kendince gizli bir stratejisi vardır. Söylemem bu değil. O gizli stratejinin konuşulacağı yer o salon değildir zaten. Kimsenin birbirini kandırmasına gerek yok. O salondaki Ahmet ağabeye, Fatma ablaya, Hasan kardeşe o gizli şeyleri zaten anlatmıyorsun. Onlara bu salonda anlatacağın şeyi basından saklıyorsan, o zaman benim kafama bin tane soru işareti takıyorsun sen arkadaş. Bunu bir kişiye değil, bir kuruma söylüyorum haberiniz olsun. Ak Parti Kartepe İlçe yönetimine söylüyorum. Ha yok bu bizim kararımızla yapılan bir şey değil, bize İl böyle söylüyor diyorsanız o zaman İl yönetimine söylüyorum.

Ak Partinin dün akşam basından gizlediği şeyi çok merak ediyorum

Bizim gizlimiz saklımız yok diyerek şeffaf politikalar izleyen Ak Parti Genel Merkezinin bu tavrına ve politikasına rağmen, Kartepe Ak Parti İlçe Başkanlığının düzenlediği 53. Danışma Kurulu Toplantısında düzenleyicilerin basından bu kadar gizlediği şeyi merak ediyorum. Oradaki bir sunum mu gizleniyor, yoksa daha öncelerde içeride yaşanan tatsızlıkların basına yansıması kaynaklı mı bu durum? Şayet ikincisi ise vah ki ne vah size. Kendi iç karışıklıklarınız ve hesaplaşmalarınızla gelen bu korku ve yasak düzeni çok ama çok eskilerde kaldı. Bu durumun sorumluları olan Kartepe İlçe yöneticilerini sadece milletin algısına bırakıyorum. Yazık tüm Türkiye’yi yöneten bir siyasi partiyi üç beş tane muhabir çocuktan saklamaya çalışıyorsunuz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Cem ŞAKOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Erken seçim kararını nasıl buluyorsunuz?