Yeni bir yıla girerken ömrünü değerlendirebilenlere ne mutlu!

"Bizim örneğimiz ve önderimiz Hz Muhammed (sav) Efendimiz, ilk önce sebepleri yerine getirir daha sonra ellerini Mevla´ya açardı. Yani hiçbir şey yapmadan durduk yerde sadece dua ve tevekkülde bulunmamıştır. Zira böyle bir davranışın ne bir anlamı, ne de bir kıymeti vardır! Öyle zannediyorum ki, 2016 yılının başarılı geçmesini isteyenlerin herhalde bir çalışma takvimi ve eylem planı hazırdır."

Yeni bir yıla daha girmiş bulunuyoruz.2016 yılını hatasıyla sevabıyla geride bıraktık. Ömür ağacımızdan bir yaprak daha eksildi. Yeni bir şey alınca, yeni bir yıla girince hayırlı ve uğurlu olmasını dilemek, barış mutluluklar getirmesini temenni etmek adettendir, güzeldir. Ama bu dilekler sadece sözde kalır, herhangi bir çalışma yapılmaz, kar-zarar cetvelini çıkarmaz ve elimizde bir eylem planı olmazsa bu dileklerin pekte bir işe yaramayacağı gayet açıktır.

ZAMAN BULUNMAZ BİR HAZİNEDİR

Evet, insanlar bilhassa Müslümanlar için zaman, son derece kıymetli bir sermaye, bulunmaz bir hazinedir. Zira ne olursa olsun bütün işlerimizi yapabilmek için vakte ihtiyacımız vardır. Elimizde imkanlar olsa da onları değerlendirecek vaktimiz yoksa bunlar ne işe yarar ki? İşlerinde, çalışma hayatlarında başarılı olanlar ancak zamanlarını iyi değerlendirenler, planlı-programlı çalışanlardır.

İKİ ÖNEMLİ NİMET: SAĞLIK VE BOŞ VAKİT

Yüce dinimiz İslam, zaman kavramına büyük önem vermiş, ömür sermayesini çok iyi değerlendirmesini bizlerden talep etmiştir. Nitekim Kur´an-ı Kerim´in asr suresinde mealen şöyle buyurulmaktadır: "Asra (zamana) yemin olsun ki, insan gerçekten zarar ve ziyan içindedir. Ancak iman edip de salih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (onlar ziyanda değillerdir).”

Bu sure-i celile, metin olarak kısa olmasına rağmen mana yönünden çok uzun ve geniştir. Nitekim İmam-ı Şafi Hazretleri bu süre ile ilgili olarak şunu söylemiştir: ”Kur´an´dan, başka hiçbir süre nazil olamasaydı şu pek kısa süre bile insanların dünya ve ahiret mutluluğunu temin etmeye yeterdi. Bu sure Kur´an´ın bütün öğrettiklerini kapsıyor.”

Sevgili Peygamberimiz (sav) de konuyla ilgili bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır: ”İki nimet vardır ki, insanların çoğu bunların kıymetini bilip değerlendirmekten mahrumdur. Bu iki önemli nimet sağlık ve boş vakittir.”

MEHMET AKİF'TEN ASR TAVSİYESİ

İstiklal ve Kur´an Şairimiz büyük üstad merhum Mehmet Akif Ersoy, adı geçen asr suresi ile ilgili düşünce ve tavsiyelerini ne güzel dile getirmiştir:

 Hâlık´ın nâmütenahi adı var, en başı “Hak”,

Ne büyük şey kul için hakkı tutup kaldırmak!

 Hani ashab-ı kiram ayrılalım derlerken,

Mutlaka süre-i “Vel Asr” ı okurmuş, bu neden?

 Çünkü meknûn o büyük sürede asâr-ı felâh,

Başta iman-ı hakiki geliyor, sonra salâh,

Sonra hak, sonra sebât: İşte kuzum insanlık,

Dördü birleşti mi yoktur sana hüsran artık.

ÇOK DOĞRU BİR TESPİT

Fahri Kainat Efendimiz zamanın ve boş vaktin, değerlendirilmesi gereken önemli bir nimet olduğunu altını çizerek bizlere bildirmektedir.  Bu gerçekten doğru bir tespittir. Çünkü vakit sayesinde nakit kazanabiliriz ama nakitle vakit kazanamayız. Nice insanlar vardır ki “Eyvah!” deyip dizlerini döverler, ömürlerinin ve gençliklerinin boşa geçtiğinden şikâyet edip dururlar. Onların böyle dövünmelerinin tek sebebi, Cenab-ı Hakk´ın kendilerine bir sermaye olarak verdiği ömrü, boş vakitleri iyi değerlendirememeleridir.

Nitekim Kur´an-ı Kerimde Yüce Rabbimiz kurtuluşa eren Mü´minlerin özelliklerini anlatırken: “Onlar ki, boş şeylerden ve malayani işlerden yüz çevirirler.” (Mü´minun Suresi,3) yani vakitlerini israf etmezler, zamanlarını faydalı şeylerde değerlendirirler buyurmaktadır.

2016 YILI HAYIRLI BEREKETLİ OLSUN

Bizler bir Müslüman, bir vatandaş olarak 2017 yılının hayırlı ve bereketli olmasını, huzur, barış ve mutluluk getirmesini dilerken üzerimize düşen vazifelerimizi mutlaka yerine getirmemiz lazımdır. Unutmayalım ki, gökten ne altın yağar, ne de gümüş rabbimiz’de şöyle buyurmaktadır: “İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır.”   

Eğer maddi ve manevi olarak çalışırsak umduklarımıza nail, korktuklarımızdan emin olabiliriz. Dinimizde kuru kuruya tevekkül etmenin, ekmeden netice beklemenin hiçbir değeri yoktur. Önce hepimiz görevlerimizi tam olarak yerine getireceğiz ki, Hz. Allah´tan bir şeyler istemeye hakkımız olsun! Bizim örneğimiz ve önderimiz Hz Muhammed (sav) Efendimiz, ilk önce sebepleri yerine getirir daha sonra ellerini Mevla´ya açardı. Yani hiçbir şey yapmadan durduk yerde sadece dua ve tevekkülde bulunmamıştır. Zira böyle bir davranışın ne bir anlamı, ne de bir kıymeti vardır! Öyle zannediyorum ki, 2017 yılının başarılı geçmesini isteyenlerin herhalde bir çalışma takvimi ve eylem planı hazırdır.

YENİ SENE HEPİMİZ İÇİN, ÖZELLİKLE ÜLKEMİZ VE İSLAM ALEMİ İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI; Sağlık huzur ve kardeşlik içinde geçmesini niyaz eriyorum.

Yeni senenin hepimiz için hayırlara vesile olmasını sağlık, huzur ve barış içinde geçmesini Cenabı Hak´tan niyaz ediyor, okuyucularımıza selam ve muhabbetlerimi arz ediyorum. Bu vesile ile Kartepe Gazetesi yönetimi ve çalışanlarına çok teşekkür ediyor, 2017 yılında da kendilerine üstün başarılar ve hayırlı hizmetler diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa NURGÜN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Erken seçim kararını nasıl buluyorsunuz?