Reklamı Kapat

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT)

EYT’liler inanılmaz organize çalışıyorlar

Aslında Türkiye’nin kanayan yaralarından bir tanesi de EYT’lilerin durumu. Geçtiğimiz günlerde EYT Kocaeli temsilcileri gazetemizi ziyarete geldiler. Epey bir süre oturup sohbet ettik. Onlar anlattı biz dinledik. Sorunu birinci ağızdan değil de medyadan takip edince toplum maalesef ciddiyetin farkına pek varmıyor. Çünkü zaten memlekette gerek ekonomik, gerek kültürel ciddi sorunlar var ve medya haberlerinde bir tane daha kötü haber duyduğunda insanımız artık pek de dikkate almıyor. Bana sorarsanız EYT’lilerin durumu da üç aşağı beş yukarı bu hale gelmiş. Ancak buradan net bir şekilde belirtmek istiyorum ki ben bugüne kadar bu kadar organize çalıştıklarını, zaman ve emek harcadıklarını, plan program dahilinde hareket ettiklerini bilmiyordum. Buradan net bir şekilde söylüyorum ki EYT’lileri ve sorunlarını dikkate almayanlar çok kısa bir zaman zarfında bu tavırlarından dolayı inanılmaz bir pişmanlık yaşayabilirler.

EYT neydi hatırlayalım

Öncelikle kısa bir hatırlatma yapmak isterim. Bildiğiniz üzere 8 Eylül 1999 tarihinden önce kadın 20 erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu. 8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı. 2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle de emeklilik yaşı kademeli olarak artırılarak kadın ve erkeklerde 65’te eşitlenecek.

Kardeşim sen daha gençsin 10 - 15 sene daha bekleyeceksin

Şimdi her şeyi bir kenara bırakın ve şayet EYT’li değilseniz kendinizi ilk önce onların yerine koymaya bir gayret edin. 8 Eylül 1999 tarihine geldiğinizde emekli olmanıza deyin ki bir ya da birkaç sene var. Onca zaman yani 20, 25 yıllık bir süreç sigorta primleriniz yatmış, 5000 gün prim şartınızın dolmasına çok az bir süre kalmış ve bir sabah kalkmışsınız ki emeklilik yaşınız 58-60’a çıkartılmış. Bu yasa çıkmadan birkaç ay önce, belki bir hafta, kim bilir belki de birkaç gün önce arkadaşlarınız emekliliğe hak kazanmış ve emekli olmuş ama size ‘Kardeşim sen daha gençsin 10-15 yıl daha bekleyeceksin’ deniliyor. Aslında durum gerçekten korkunç. Empati yapınca insanın gerçekten canı sıkılıyor. Kurulan hayaller, beklentiler bir anda suya düşüyor diyeceğim ama inanın o bile hafif kalıyor.

99 öncesi ile 2008 sonrası arası farkı yaklaşık %50

İşte Türkiye’deki EYT’liler de bu tepeden inme yaptırıma isyan ediyorlar. Kendilerini haksızlığa uğramış kabul ediyorlar ki hakikaten haksızlığa uğramış vaziyetteler. Kendilerince söyledikleri en akılda kalan şey ‘Maç oynanırken kural değişmez’ sözü ve ekliyorlar ama bizde değiştirdiler. Biz büyük bir haksızlığa uğradık diye de ekliyorlar. 1999 öncesinde emekli maaşı bağlama oranı %75 iken 2008 tarihinde çıkan yasa ile birlikte maaşları %28 oranında bağlanacak. Yani yaklaşık %50 oranında inanılmaz bir kaybımız var diyorlar. Tabi bu arada yasa geriye doğru işletilmeyeceği için de EYT’liler işe başlarken yaptıkları sözleşmelerdeki haklarını talep ediyorlar.

Staj zamanları emeklilik şartlarına dahil edilmiyor

Hükümete ve bu kanunu çıkartanlara bir başka sitemleri de emekliliğe hak kazanmak için staj zamanlarında yapılan sigortaların emeklilik şartlarının içerisine dahil edilmiyor olması. Bu maddeyi de kendilerinden ziyade gelecek nesilleri düşündükleri için özellikle dile getiriyorlar.

Hükümeti yıkmak mı istiyorsunuz?

Kendileri ile sohbet ederken şunu söyledim ‘Arkadaşlar gerek hükümet kanadından gerekse bazı basın organlarında EYT’liler olarak kullanıldığınız, hükümeti yıkmak, devirmek gibi birtakım eylemlere alet olduğunuz söyleniyor. Gerçekten canınız yandığı için böyle bir niyetiniz var mı? Bunu samimiyetle soruyorum’ dedim. Açıkçası şaşırttılar beni. ‘Bakın Cem bey bizim içimizde her kesimden insan var. Bakın biz gazeteye gelenler olarak hepimiz farklı siyasi görüşlere sahip insanlarız. İçimizde iktidar partisi destekçileri de var, muhalefet partilerini destekleyenlerde. Bizim siyasi hiçbir olguyla siyaseten alakamız yok. Hiç kimseye ve hiçbir siyasi amaca bağlı bir çalışmamız bugüne kadar olmadığı gibi bugünden sonra da olmayacak. Biz hem kendi haklarımızı hem de bizden sonra gelecek insanların haklarını arıyor ve savunuyoruz. Evet doğru biz ülke genelinde yaklaşık 5 milyon EYT’liyiz. Evet siyasi bir parti olsak çok ciddi bir potansiyele sahip oluruz. Ancak biz haklı davamızın peşindeyiz, siyasetin değil. Bizi ne iktidar ne muhalefet ilgilendiriyor. Fakat bir kere daha söylüyoruz ki haklarımızın peşini asla bırakmayacağız. Sesimizi duyurana, davamızı kazanana ve hakkımızı alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizi destekleyen, mücadelemize katkı sağlayan herkese de teşekkür edeceğiz. Biz de bu ülkenin her vatandaşı kadar hakkımızı arıyoruz. Ancak bazen bizim haklı davamızı bazı algı operasyonları ile başkalaştırmaya çalışıyorlar’ diye serzenişte bulundular.

Devleti zora sokmuyor musunuz?

Bunun üzerine ben de ‘İyi diyorsunuz ve haklısınız da davanızda ama konuya devlet tarafından baktığınızda da 5 milyon EYT’linin haklarını sizin anlattığınız ölçülerde verilmeye kalkılırsa bu inanılmaz rakamlara geliyor. Bu da devleti ciddi ötesi bir zorluğun içerisine sokmaz mı?’ diye sordum. Cevap enteresandı; ‘Bakın Cem Bey işte bu da bir algı operasyonu. Deyin ki hükümet bizi haklı gördü ve tamam dedi. 5 milyon EYT’li bir anda emekli olmuyor ki. Yani bir anda devletin kasasından 5 milyon emekli için ödeyeceği rakam çıkmıyor. Mesela bugün EYT’liler ile ilgili bizim istediğimiz yasa çıksa sanırım 500 bin kişi falan emekli olacaktır. Sonrası da seneler aracılığı ile peyderpey emekli olacak. Yani bir anda 5 milyon kişi emekli olacak diye bir durum yok. Bunlar algı operasyonları’ dediler.

İstedikleri her şey analarının ak sütü gibi helal

Gerçekten önemli bir güçleri var EYT’lilerin. Canları yanmış, hem de iyi yanmış. Haklarını istiyorlar, alacağız diye de iddialılar. ‘Biz siyaset üstüyüz, halkız biz, çalışanlarız. Emek harcadık, işe başladığımızdaki sunulan şartları biz yerine getirdik ama sıra bize gelince şartlar değiştirildi. Mücadelemiz hak arayışı üzerine’ diye hem sitem ediyorlar hem varlığımızı kimse hafife almasın diye güçlerini hissettirmeye çalışıyorlar, hem de ekstra bir talepleri olmadığını haklarını almayı istediklerini belirtiyorlar. Ülkenin sahteci müteahhitlerini, hibe krediler diye zamanında dönen inanılmaz dolaplarını, halen devleti bağıra çağıra soyan düzenbazları düşündüğünüzde bu insanların yani EYT’liler istedikleri şey o kadar analarının ak sütü gibi helal ki.

Hak arayan insanları dışlayıp düşman ilan etmek

Keşke bütün planlarımızı birbirimizi anlamak üzerine kuruyor olabilsek. Keşke empati yapmayı becerebilsek. Haklı hak arayışındaki insanları dışlayıp düşman ilan etmek, taraf göstermek ya da kötülemektense en azından ortada buluşabilmeyi, sırtlarını sıvazlayabilmeyi ya da ne bileyim gerçekten vicdanen özür dilemeyi becerebilsek. Bu insanlar bu ülkenin 5 milyon vatandaşı. Dikkatinizi çekiyorum bu ülkenin vatandaşı. Yıllardır seslerini duyurabilmek ve uğradıkları haksızlığı anlatabilmek için avaz avaz bağırıyorlar. Biz de inatla kulaklarımızı tıkıyor, yokmuşlar gibi davranıyoruz. Bu ülkenin 5 milyon insanı yaşadığı haksızlığı Allah’a havale etse, bu işi buralara taşıyanların hiç birisi iflah olmaz.

Kendimden utandım

Allah yardımcınız olsun öncelikle. İnanın utandım kendimden. Bunca yıldır böyle bir yazıyı ilk kez yazıyor olmaktan utandım. Mücadelenizde ilk kez yanınızda olduğumu dile getirdiğim için ne kadar büyük ayıp ettiğimin farkına vardım. Şuna da inanıyorum ki yaşadıklarınız ve kayıplarınız tam olarak ya anlatılamıyor ya da basında, medyada, kamuoyunda yer bulmuyor. Kim bilir belki de birileri yer almaması için farklı bir çaba harcıyor. Biz buradayız. Elimizden ne gelirse, gücümüz neye yeter, aklımız neye ererse sizin yanınızdayız. Hiçbir siyasi amaç gütmeden HAK için haklının yanında durmaya sonuna kadar devam edeceğiz. EYT’lileri görmezden gelenlere de bir kez daha yüksek sesle sesleniyoruz ki bu görmezden gelme çabalarınız gerçekten çok pahalıya patlayabilir.

Bu vesile ile sorumluluk sahibi bütün insan gibi insanlara Saygılarımı sunuyorum. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem ŞAKOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

10

Aliço - Saygıdeğer Cem bey;

Öylesine samimi ve doğal yazmışsınız ki EYT karşıtı biri bile derhal ikna olur...

Ellerinize sağlık...

EYT Haktır, EYT Halktır...

Anlayacaklar...!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mart 23:42
09

Hasanali - Ekonomide yapılan yanlışlar dövizlerin ucuza satılıp 3 kişinin zengin edilmesi yap islet devret Modeli garanti müşterili havalimanları yollar kopruler hükümet beceriksizliğinin acısını vatandaştan çıkartıyor suriyelilere para var işçiye memura emekliye asgari ücretliye emekçiye para yok akp zenginlerin kulübü olmus fakirin yüzüne bakmiyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 12:14
08

Murtaza Kaplan - Bilmediğimiz bir konu değil eyt için sonuçları olacakları yazın eyt liler derdini biliyor eyt üzerinden kimse prim yapmasin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Şubat 17:24
06

Kutay - Basında Yönetenlerde üç maymunu oynamaktan bıkmadı...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 22:49
05

Bir Tutkudur Kartepe - Son ki yerel seçimlerde İSTANBUL ve ANKARA başta olmak üzere 10 civarı ilimizin yerel yönetimlerinin el değiştirmesinin en büyük ve önemli nedeni;

içerisinde bulunduğum EYT'lilerin yok sayılmasıdır...

Bir REİS sevdalısı olmama rağmen;

"Kurnazlara bak erken emekli olup başka bir işe girecek ve çift maaş alacaklar"

cümlesi onbinlerce EYT'linin içinde fırtınalar kopmasına, REİS'e karşı kırgınlık ve öfkeye neden olmuştur...??

Emekli olunca ikinci bir işle iştigal etmemiz hiç kimseyi enterese etmediği gibi;

yeni nesillerin önünü açmak ve istihdam oluşturmak isteyenler yada emeklilerin çalışmasını istemeyenler o halde kusura bakmasınlar 1500-2000 ₺ civarı komik ücretler yerine en az asgari ücret (3000 ₺) civarı emekli maaşını da göze alacaklar...

(Acılı tarafından hatta ve hatta İSOTLU tarafından gerçekleri haykıran BİR DOST...??)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 17:38
04

Zekeriya Akbulut - Destekleriniz icin cok tsk

Kocaeli eyt dernek baskani

Zekeriya akbulut

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 13:15
03

Kocaeli Eyt Hakan - Desteğiniz bizim için çok kıymetli sesimiz olduğunuz için çok teşekkür ediyoruz...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 11:14
02

Recep Doğan - Kaleminize sağlık Emeklilikte Yaşa takılanlar ın duygularına tercüman olmuşsunuz mağduriyet sadece yaş konusu ile sınırlı değil aynı zamanda maaş mağduru Eyt liler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 10:35