Reklamı Kapat

Ben Howon’u yazmaktan sıkıldım

Howon’dan gelen şikayet hiçbir yerden gelmedi

Ben yazmaktan sıkıldım ama onlar kendi çalışanlarına başından bu yana aynı şekilde davranmayı bırakmadı. Bunu söylemek bile artık can sıkıyor ama konumuz maalesef yine Howon ve şikâyet maalesef yine çalışanlarından. Bakın bu memlekette de bu kentte de bu ilçede de dev gibi yerli ve yabancı kuruluşlar var. Ben bu gazeteyi devir aldığım günden bu yana Howon fabrikası personelinden aldığım şikâyet ve maillerin yarısını başka hiç kimseden almadım. Yazdığımız zaman fabrikanın idarecileri, müdürleri ya da artık her neleri ise göz boyamalık gazetemize gelip her şeyi anladıklarını, farkında olduklarını, gerekilenin yapılacağını söyleyip gidiyorlar. Bize de ilişkilerimizi geliştirelim, diyaloglarımızı kuvvetlendirelim diyerek yanımızdan ayrılıyorlar. Sonra da bize söylediklerini yapmak yerine Howon’a müteahhitlik yapan tanıdıklarımızı devreye sokarak olayları kapatmaya çalışıyorlar. Bunların tamamını kendi adıma birebir yaşadım.

Benim gazetemde benim fotoğrafımı çektiler

Gazetemize Türk tercümanları ve yöneticileri ile birlikte gelip konuşurken tehdit eder gibi bizim fotoğrafımızı çekip sanıyorum konuşmalarımızı da kaydeden şahıslardan bahsediyorum. En son bu hareketi yaptıklarında masada konuşurken benim fotoğrafımı çeken sanıyorum müdürleriydi. Ben de telefonumu elime alıp aynı yerden beni çekerken o kişinin fotoğrafını çekmiştim. Bu hareketler, bu tavırlar bile aslında tarzlarını net olarak ortaya koymaya yetiyordu. Bu bir tehdit midir? Şayet öyleyse söyleyeyim ki taşa çarptınız.

Bize soruyorlar ‘Neden yazmıyorsunuz?’

Bütün içtenliğimle söylüyorum ki karşınızda etik değerler ve saygıyı hak edecek hareketler yapan kurum çalışanları görmediğiniz zaman bir süre sonra ‘Ne halleri varsa görsünler. Bize ne?’ diyorsunuz. Ancak bu kez de ne oluyor biliyor musunuz? İçeride çalışan ve haksızlığa uğrayan insanların serzenişleri ve isyanları ile karşı karşıya kalıyorsunuz. ‘Neden yazmıyorsunuz? Herkesin gözü önünde kurulduğu günden bu yana bu fabrikada yaşananları en yakinen bilen kurumlardan birisi sizsiniz. Neden susuyorsunuz?’ gibi ve hatta daha ağır ithamlar içeren mesaj ve mailler almaya başlıyoruz.

Hep aynı hikâye

İşte yine o zamanlardan birisini yaşıyoruz. Howon otomotiv firması çalışanlarına her sene hediye çeki veriyor. Mesela geçtiğimiz yıl yani 2019 yılı sonunda verilen 450 liralık bir hediye çekiydi. Oysa bu yıl ekonomi, enflasyon, dövizdeki hareketlilik vs. vs. gibi sebeplere rağmen fabrikanın çalışanlarına verdiği alışveriş çeklerinin limiti 400 liraya düşürülmüş. Bizi elbette ki ilgilendirmez ama dövizle iş yapan bir kuruluşun böyle bir dönemde kazancının fersah fersah arttığını düşünürsek bu hareket bildiğiniz çalışanın hakkını gasp etmek gibi algılanabiliyor. Bize yazdıklarına göre de net olarak böyle algıladıklarını anlıyoruz. Tabi hal böyle olunca da çalışanlar emsal ve aynı menşeili fabrikaların çalışanlarına verilenlerle kendilerine verileni kıyaslayarak isyan ediyorlar. Bu olaya tepkilerini de 24 Aralık Perşembe günü 16.00 – 24.00 vardiyasında yemekhaneye gitmeyerek göstermişler. Hiçbir çalışan yemekhaneye yemek yemeğe gitmemiş. Tabi hal böyle olunca ortadaki yangını anlayan beyaz yaka eylemi gerçekleştirenlerin yanına gelerek mesajı aldıklarını ve gerekenin yapılacağını söylemişler. Söylemişler söylemesine de yine her zaman olduğu gibi bir Howon yönetici kadrosu klasiği yaşamışlar. Vardiyadan birkaç kişi ayrı odalara çekilerek ablukaya alınmış ve bu olayı organize eden suçlu ya da suçlular aranmaya başlanmış. Hatta aynı operasyon ertesi gün 08.00 – 16.00 vardiyasına da yapılmış. Çalışanların konuşmalar üzerine Hyundai fabrikasından örnek vermesi üzerine Kore’li Adem diye anılan yöneticinin ‘Gidin Hyundai’de çalışın o zaman’ demesi çalışanları ciddi anlamda üzmüş.

Irkçılık yapan gönderildi ama

Bakın bunların tamamı fabrikanın iç işleri. Hediye çeki verir, vermez, maaşları düşük ya da yüksektir bizi çok da ilgilendirmez. Ancak işin içerisine çalışanını kullanmak, söz verip yerine getirmemek ya da iddia edildiği gibi çalışanların bonusları üzerinde enteresan işler dönüyorsa olay başka bir yere doğru gitmeye başlar. Ki bu bonuslar konusunda bize gelen çok ciddi iddialar var. Tabi bunları yazarken hemen şunları da hatırlatmakta fayda görüyorum ki Howon çalışanları bu ve benzeri durumlarla daha önce defalarca karşılaştılar ve bu gibi durumlarla ilgili onlarca mesaj aldık. Geçmiş dönemde Türk çalışanlara ciddi anlamda ırkçılığa varan hareketler yapan Kore’li çalışanları oldu Howon’un. Bir süre önce bu çalışanlarının bildiğim kadarıyla iş akdi feshedildi. Çalışanlar kardeşlerimiz biz yaşadıklarını ortaya koyana kadar son derece atıl ve hijyenik olmayan ortamlarda yemek yiyorlardı ve hatta yemiyorlardı bile. Sonra bu sözüm ona yöneticiler kendilerine göre durumu toparladılar. Oysa ki bugün gelen mesajların çok büyük bir bölümü yine aynı şekilde personele çıkan yemeğin yenilemeyecek düzeyde kalitesiz ve lezzetsiz olduğunu ortaya koyuyor. Yahu sorum şu size milyonlarca dolar kazandıran çalışanlarınız sizin için bu kadar mı değersiz? Kendinize ayrı yemek çıkartıp çalışana çıkacak yemeğin maliyetinden kaçınmak da neyin nesi? Hadi daha önceki bayan yönetici ırkçılık yapıyor ve işçileri aşağılayıcı ithamlar ve hareketlerde bulunuyordu, peki yerine gelen ama Koreli lakabı ile anılan diğer Türk yönetici başkalarının kasıtlı görmediğini görmüyor mu? Kendi insanının, kendi arkadaşlarının kullanılmasına nasıl oluyor da müsaade ediyor. Burada kalkıp o hikayeyi yazmak istemiyorum ama bu arkadaşa Padişah ve Keklik hikayesini okumasını tavsiye ediyorum. Yavuz Sultan Selim’in başından geçen bir hikayedir. İnternete yazarsanız çıkar. Okursanız da dediğimi daha iyi anlarsınız.

Dün ile bugün arasında değişen hiçbir şey yok

Yukarıda yazdığımız gibi problemler eskiden de aynı şekilde yaşanıyordu. Yine söylüyorum ki biz yazdıktan sonra gazetemize gelen müdürleri, idarecileri, tercümanları vesilesiyle haklı olduğumuzu, dile getirdiğimiz problemleri çözeceklerini söyleyerek ayrıldılar yanımızdan. Dost olduğumuzu (yani Kore-Türkiye anlamında) bizi yani Türkleri sevdiklerini, minnet duyduklarını falan dile getirerek yanımızdan ayrıldılar her defasında. Ancak yine Howon çalışanlarından her defasında karşımıza aynı sorunlar katlanarak geldi. Yani verilen sözler bugün olduğu gibi hep lafta kaldı.

Hyundai / Howon – Siyah / Beyaz

İki firma var ortada, iki Kore firması. Birisi dünya devi Hyundai, diğeri Hyundai’ye yan sanayi ürünleri üreten aynı memleketlisi Howon. İki firmanın çalışanlarına yaptığı muamele arasında siyahla beyaz kadar fark var. İdari yönde bir dönem Hyundai firmasının yöneticileri ile birkaç toplantı yapmıştık. Bize fabrikayı, üretim bandını gezdirmişlerdi. İki firmanın idari anlamdaki yöneticilerini bütün içtenliğimle söylüyorum ki inanın kıyaslayamazsınız bile. Birini övmek ya da diğerini yermek adına söylemiyorum bunu. Söyleme sebebim yaklaşım, iletişim ve doğru yönetim ile tam tersinin kamuoyu ve çalışanlar önündeki farkını ortaya koyarak doğruya teşvik etmek. Tabi ki alabilene.

Bu gazete her zaman yanınızda

Son paragrafımda Howon çalışanı işçi kardeşlerime. Bizi sayıp derdinizi anlattığınız için hepinize minnettarız. Çünkü insan güvendiği yere anlatır derdini. Problemi çözebilecek kişiye anlatır. Yıllardır başları her sıkıştığında mesaj ve mailler yoluyla bizi kendilerine yakın görerek yardım isteyen bütün kardeşlerimize içtenlikle söylüyorum ki bu kapı size sonuna kadar açık. Kartepe Gazetesi olarak her zaman ki felsefemizi bir kere daha dile getiriyorum ki ‘Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır’ felsefesi ile sizlere veya herhangi bir yerdeki herhangi bir çalışan kardeşimize yapılan haksızlıkları sonuna kadar yazmaya hazırız. İsterseniz haber@kartepegazetesi.com.tr adresine, isterseniz cemsakoglu@kartepegazetesi.com adresine isterseniz de cemsakoglu@gmail.com adresine sıkıntılarınızı yazıp yollayabilirsiniz. Tarafımız bellidir, tarafımız haklı olanın yanıdır her zaman olduğu gibi.

Bu vesile ile sorumluluk sahibi bütün iyi insanlara Saygılarımı sunuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem ŞAKOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.