Reklamı Kapat

Günah keçisi

Doğrucu Davut

Yazılar yazıyoruz anlayana, yazılar yazıyoruz içinden kendisine ders çıkartana, yazılar yazıyoruz fark ettirmek için farkında olmayanlara ya da yazılar yazıyoruz inadına ve insanların gözünün içine baka baka haksızlıklar yapanlara. Hep yazdık, hep de yazacağız koskoca devletin, koskoca kentin, koskoca ilçenin tek doğrucu Davut’u biz değiliz elbet ve bu konuma da talip değiliz. Ancak düne kadar meydanı boş buldukları için istedikleri gibi at koşturanların da karşısında durmaya kim olurlarsa olsunlar devam edeceğiz. Siyasi partilerin güçlerinin arkasına saklanarak kamuyu zarara uğratmak kaydıyla şahsi menfaatlerini besleyenlerin karşısında milletin hakkını aramak için öyle ya da böyle duracağız.

Sadık Yılmaz’ı arayıp soracağım

Dün yazdığımız yazının sonunda yine bir devlet ihalesini, yine aynı kurum, yine aynı firma, yine aynı şahıs başlığı ile bugün yazacağımızı söylemiştim. Bakın bunu yazmak için özellikle birkaç gün daha bekleyeceğim. Birilerinin aklına karpuz kabuğunu sokmadan hemen sebebini söyleyeyim. Biz birkaç defadır yazdığımız yazılarda özellikle üstüne basa basa Ak Parti Genel Merkez Yöneticilerinin Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan ‘Ak Parti Yönetici Kriterleri’ maddesinin parti yöneticileri tarafından uygulanıp uygulanmadığını soruyoruz. Dün özellikle Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı Sadık Yılmaz’ı arayıp bu durum ile ilgili bilgi almak için arayacaktım. Açık konuşmak gerekirse gazetemize gelen gidenden ve birkaç işimizden dolayı bir türlü fırsat bulup soramadım. Ancak nasipse İnşallah bugün soracağım. Bunu da gerçekten merak ettiğim için soracağım.

Liderlerine ihanet mi ediyorlar?

Yani demem şu ki birilerinin ihalelerde yaptıkları işlerin yasal olup olmamasından önce şunu yapmakta fayda görüyorum. Ülkeyi 20 küsur yıldır yöneten, lideri vesilesiyle ki özellikle üzerine basa basa söylüyorum ki liderinin vesilesiyle kamuoyunda çok büyük bir kabul gören bir siyasi partinin yine aynı liderinin altında imzası olan bir nevi parti kanununu kendi parti yöneticileri uygulamıyorsa şayet bence önce bunu sorgulamak lazım. Yani bir kere daha demem şu ki, kendi parti iç tüzüğünü ya da kendi parti yönetici kriterlerini takmadan gözü dönmüş bir şekilde partinin gücünün arkasına saklanarak şahsi menfaat sağlayanlar ilk önce mensubu oldukları partilerine ve liderlerine ihanet ediyorlar demek değil mi bu?

Özür borçluyuz

Tabi bu arada biz bu konuyu araştırmaya başladığımızda karşılaştığımız manzara bütün içtenliğimle söylüyorum ki içler acısı. Biz birkaç defadır isimlerini vererek yazdığımız birkaç yöneticiye hal böyle olunca sanki özür borçluyuz gibi bir durum çıkıyor ortaya. Sebebi ne biliyor musunuz? Ak Parti İl ve İlçe yöneticisi olup devlete, kamuya iş yapan sadece onlar zannediyorduk biz. Daha doğrusu ortada böyle bir yönetici kriteri var iken, altında da Recep Tayyip Erdoğan imzası var iken parti yöneticilerinin bu işe özel ihtimam göstereceğini zannediyorduk. Yanılmışız! Hem de yalnızca Kartepe İlçe ya da belediye yöneticilerinde değil, İl yönetimi ve diğer belediyelerde de parti yöneticisi olduğu halde kamuya iş yapan o kadar çok isim var ki aklınız şaşar. Ancak burada işin daha tuhaf tarafı bütün bu işler dönerken yönetimlere girmek isteyen bazı isimlerin Ak Parti Yönetici Kriterlerinin bu maddesi sebep gösterilerek yönetimlere alınmaması. Şimdi benim merak ettiğimi siz de merak etmiyor musunuz? Bu karar ya da kriterler kime göre, neye göre uygulanıyor acaba?

Bu kriterlerin neden konduğu çok net ortada

Bakın Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 2017 yılında Ak Parti içerisinde yaşanan bazı durumlardan dolayı ‘Metal Yorgunluğu’ deyimini kullanarak gerekli yerlere gerekli mesajı vermişti. Ancak 2019 yılında bu işte ne kadar ciddi olduğunu ortaya koymak adına seçimler öncesi Ak Parti yönetici kriterleri adı altında bir beyanname yayınladı. İşte o yönetici kriterleri içerisinde yer alan en önemli maddelerden bir tanesi de ‘Kamu ile iş, ihale, taşeron ilişkisi bulunanlar yönetimlerde görev almayacak’ maddesi idi. Bu maddeyi yönetici kriterlerinin içerisine özellikle neden koyduğu ise çok net bir şekilde ortadaydı.

Kriterleri koyanlar kaale alınıyor mu?

Şimdi benim aklıma şu takılıyor, liderlerine bağlılıklarını buldukları hemen her fırsatta neredeyse megafonla haykıran bazı parti yöneticileri yine aynı liderin yani Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın altına imzasını attığı bu yönetici kriterlerini neden uygulamıyorlar merak ediyorum? Hal böyle olduğunda ortaya aslında ne lider ne parti ne dava ne de başka bir şeyin önemsenmediği, işin içerisine şahsi menfaatler girdiğinde ne parti Genel Başkanının ne Genel Merkez Yöneticilerinin ne de Cumhurbaşkanının söylemlerinin bir önem arz etmediği ortaya çıkmıyor mu? Ben mi yanlış bakıyorum olaya? Ortada parti içi de olsa, kanun var, kural var, tüzük var, kriter var ama bu kriterleri de kriterleri koyanları da kaale alan yok. Tuhaf değil mi sizce de?

Günah keçisi beni mi seçtiniz dese haksız mı?

Şimdi ben Kartepe’de Ak Parti Kartepe İlçe Başkan Yardımcılarından birisinin hatta Teşkilat Başkanının elime geçen bir başka ihale dosyasının içeriklerini yazarak adamcağıza haksızlık yapmış olmayacak mıyım? Şimdi bu adam çıkıp ‘Yahu bunu yapan bir tek ben miyim?’ dese ‘Kardeşim günah keçisi olarak beni mi seçtiniz?’ dese haksız mı? Haklı mı yoksa haksız mı buna kim karar verecek biliyor musunuz? İlk önce Ak Parti İl ve İlçe yöneticileri, sonra da Ak Parti Genel Merkez yöneticileri. İl ve İlçe Başkanları partilerinin Genel Başkanlarını, Genel Merkez yöneticilerini ve onların belirledikleri kriterleri uygulayıp uygulamadıklarına bir bakacaklar ve sonra ya gereğini yapacaklar ya da yapamadıkları için gereğini yapacaklar.

Bu vesile ile sorumluluk sahibi bütün iyi insanlara Saygılarımı sunuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem ŞAKOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.