Reklamı Kapat

Ruhsat ayıbı bize yeter

Yahu Cem Şakoğlu sen nasıl bir adamsın kardeşim. Sokaklarda yaşanan kiminin duymak istediği, kiminin duymak istemediği her şeyi kalkıp satır satır yazıyorsun, milleti o biçim eleştiriyorsun. Birinin bir eksiğini, bir fazlasını gördün mü ipliğini pazara seriyorsun ama konu sana geldi mi sus pus öyle mi?

Cem Şakoğlu yatacak yerin yok

Yahu Cem Şakoğlu bak oğlum senin yatacak yerin yok biliyor musun? Sen milleti eleştirene kadar kendi gazetene bak önce. Hele bir söyle bakalım senin iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatın var mı? Kocaman bir sessizlik değil mi? Yaaa işte adamı böyle tongaya düşürürler. Sen kalk Ataevler’deki gazeteni Köseköy’e taşı, üstelik bunun üzerinden 3 yıla yakın bir süre geçsin ve yeni yerine taşındıktan sonra ruhsatını alma. Bu ne kadar da ahlaka mugayir bir durum böyle. Yazıklar olsun senin gazeteciliğine de adamlığına da işletmeciliğine de.

Gazetemizin ruhsatı yokmuş

Birkaç gün önce telefonum çaldığında baktım ki telefonda bizim Nilay. Yani gazetemizin yazı işleri müdürü. Daha doğrusu hiçbir zaman çalışanım olmayan kardeşim Nilay. Sesi titriyordu ‘Cem abi müsait misiniz?’ derken. Allah biliyor ki korktum ilk önce birisine bir şey oldu diye. ‘Müsaitim Nilay hayır mı?’ dedim. ‘Cem abi Kartepe Belediyesinden aradılar, gazetemizin ruhsatı yokmuş. Hatırlıyor musunuz ben bütün evrakları hazırlamıştım ve siz imza atmaya gidecektiniz? Abi baktım gazetede hakikaten yeni yerin ruhsatı yok. Siz imza atmaya gitmemiş miydiniz? Gittiyseniz ruhsatı alıp da gazeteye getirmemiş olabilir misiniz?’ dedi. Endişeli ama tanıdığım Nilay Merttürk’ün endişeden ziyade öfkeli bir ses tonuydu bu. Öncelikle sakin olmasını söyledim. Bu dönemde bunların yaşanmasının son derece normal olduğunu duru bir ses tonuyla ve inanın gülerek anlattım. Sakin bir şekilde kimin aradığını ve neler konuştuklarını anlatmasını istedim kendisinden. Bana telefonunun çaldığını ve telefonunda Kartepe Belediyesi Ruhsat Şube çalışanlarından Ali Oktay’ın isminin çıktığını söyledi. Telefonu açınca bu şahsın kendisine ‘Abla sizin iş yeri ruhsatınızda ne yazıyor? diye sorduğunu, kendisinin de ‘Kartepe Gazetecilik yazıyor. Hayırdır Ali Oktay’ dediğini söyledi. Bir kaç bu tarz sorunun ardından yine bu şahsın ‘Abla dur o zaman ben sana Ruhsat Şube Müdürümüz Semra hanımı vereyim’ dediğini söyledi. Bunun üzerine Kartepe Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürü Semra BEGEÇ hanımefendi ile konuştuğunu gerekli evrakların tarafımızca doldurulması sonrasında ruhsatımızın çıkartılacağı bilgisini aldığını söyledi. Ben de ‘Tamam eksiklerimiz varsa gider tamamlarız, üzerimize düşen devletimizin bize keseceği ceza ne ise de cezamızı öderiz. Dert etme sen’ dedim.

Tesadüftür, denk gelmiştir

Şimdi burada hikaye yazmanın bir anlamı yok. Evet güldüm ama yaşanan durumun trajikomik olmasına gülmüştüm aslında. Manidardı çünkü yaşanan. Yani diyelim ki biz yeni yerimize taşınma telaşıyla bu işi atlamışız ve yine deyin ki Kartepe Belediyesi personeli de bu işi bir şekilde atlamış ancak tam da ortada enteresan konular dolaşır, konuşulurken bir anda Kartepe Gazetesinin ruhsatının olmadığına dair gazetemizin aranması manidar olmuş. Olabilir, içtenlikle söylüyorum ki yine kurmuyorum tam olarak. Denk gelmiştir, tesadüftür ve elbette ki belediye her vatandaşına uyguladığı kuralını bize de uygulayacaktır.

Ruhsatsız kimleri ağırladık kimleri

Üzüldüğüm konulardan bir tanesi de bugüne kadar bu ruhsatsız iş yerinde o dönemler başkan olan eski Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’i, Kartepe Belediyesi mevcut Başkanı Sayın Mustafa Kocaman beyefendiyi defalarca ağırladık. Milletvekillerimizi, tüm siyasi partilerimizin il ilçe başkanlarını, Kartepe Kaymakamımızı, İlçe Emniyet Müdürümüzü, kamunun başındaki birçok önemli ismi ve hatta hatta Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekilini biz bu ruhsatsız işyerimizde ağırladık. Bu çok üzücü bir durum. Lütfen kusura bakmasınlar. Hemen hatırlatmak isterim ki bu yazıyı kaleme aldığımda işyerimizin yeni ruhsatı dün çıkmıştı. Artık ruhsatlı olarak gönül rahatlığı ile gelebilirsiniz gazetemize.

Siz önce ruhsatınızı alın

Yine özellikle belirtmek istiyorum ki bu konunun altında inanın hiçbir art niyet aramak istemiyorum. Aramayacağım da. Ancak şunu söylemezsem de içim rahat etmeyecek. Sevgili Nilay Merttürk’ün beni arayıp ‘Abi bizim işyeri ruhsatımız yokmuş’ demesinden yaklaşık 1 saat sonra aynı gün yazdığım yazının altına bir yorum gelmiş. Yorumda aynen şöyle yazıyordu ‘Sorumluluk sahibi bütün iyi insanlara Saygılarımı sunuyorum. Siz önce iş yerinizin ruhsatını alın…. Kanunlara uyalım lütfen’ Şimdi ne var bunda canım diyebilirsiniz ama demeyin lütfen. Sorum şu ‘Kartepe Belediyesi Ruhsat Şube Müdürlüğünde ortaya çıkan gazetemizin ruhsatının olmayışı olayı acaba dışarıya nasıl intikal etti?’ Yani daha bizim olaydan doğru dürüst haberimiz yokken kim gazeteye böyle bir yorumu ne maksatla yollamış olabilir? Bir başka soru da acaba dışarıya mı intikal etti yoksa bu yorumu belediyenin içerisinden mi yazdılar?’ Biz de bu durumu sizler gibi merak ettik ve küçük bir araştırma sonucunda IP adresinin Kartepe Belediyesine ait bir IP adresi olduğunu teyit ettirdik.

Belediyenin büyüklüğüne zarar verir

Olabilir Kartepe Belediyesinin içerisinden bizi sevmeyen, öfkeli olan kişiler olabilir ancak kendi şahsi görüşüm şudur ki bu işi yapabilecek kişi belediyenin üst düzey yöneticilerinden birisi asla değildir. Bütün içtenliğimle söylüyorum ki ister bana öfkeli olsun ister olmasın belediyenin müdürlük, başkan yardımcılığı makamında oturan ya da üst düzey yöneticiliğini yapan hiç kimsenin böyle bir yoruma tenezzül etmeyeceğini bilirim. Bu durum elbette ki beni ilgilendirmez ama ben olsam her taşın altından çıkmaya çalışan, bir türlü uslanmaz bu gereksizi tespit ederim. Çünkü bu küçük hesaplar belediyenin de kurumların da büyüklüğüne eninde sonunda zarar verir. Yine de kendi bilecekleri iş elbette.

Teşekkür ediyoruz

Son paragrafta yine büyük bir içtenlikle Kartepe Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürü Sayın Semra BEGEÇ hanımefendiye süreç içerisinde bizimle son derece naif bir şekilde ilgilenmesi ve yardımcı olması sebebiyle çok ama çok teşekkür ediyorum. İyileri bir kenara ayırmak lazım ki, kötüler ve kötülükler ayıpları ile ortada kalsınlar.

Turizm toplantısı ve dostluk

Dün sabah Kartepe’deki turizm derneklerinin davetlisi olarak Cevizdibi Restoranda düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına katıldım. Aslında toplantıya hem bir gazeteci hem de Kartepe Doğal Hayatı Koruma Kültür ve Turizm Derneğinin bir üye ve yöneticisi olarak katıldım. Açık konuşmak gerekirse biraz dinledim ve huyum olduğu için bol bol konuştum. Hatta abartmadan söylüyorum ki toplantıyı düzenleyen Kartepe Turizm Derneği Başkanı Sevgili Kamil Öçbe ağabeyimden daha çok konuştum.

Ben artık buranın insanı olmuşum

Öncelikle ve içtenlikle şunu söylemek isterim ki bu toplantıda net olarak hissettiğim şey ben artık buranın insanı olmuşum. Net! Konuyu bir gazeteci gözüyle asla görmediğim gibi, dinleyip haber almaktan çok, çözüme katkı sağlayabilecek şeyleri sanki çok da üzerime vazifeymiş gibi anlattım durdum. Konuya dışarıdan baktığımda gördüklerimi ve bu aksaklıkların giderilmesi yolunda yapılması gerekenleri kendi mantığımca aktarmaya çalıştım. Ortamdaki diğer gazeteci kardeşlerimizin kahvaltılarını yapıp ayrılmaları sonrasında tam tabiriyle biz bize kalarak dertleştik. Masadaki bütün ağabey ve kardeşlerime baktığımda sanki kendi aile fertlerimle oturuyormuş rahatlığı ve huzurundaydım. Turizm de dahil birçok konuyu konuştuk. İnsanların merak ettikleri konuları anlattım, sormak istedikleri sorulara birebir cevap verdim. Son derece sıcak ve samimi bir sohbet oldu.

Büyükakına’a inanıyorum

Kartepe turizmi ile ilgili yazımı müsaadenizle Pazartesi gününe saklamak istiyorum ancak konunun kısa özetini iki satır yazmak gerekirse işletmeler kendi içlerinde sezona hazır olsalar bile hem Kartepe Belediyesinin, hem Büyükşehir Belediyesinin hem de Orman İşletmesinin üzerine düşen bir takım konular var. Bunlar içerisinde kısa vadede acilen yapılması gerekenler ve uzun vadede bir turizm master planının yapılması var. Bu konuda hep söyledim ve inancımı kaybetmediğim sürece de her zaman da söyleyeceğim ki Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Büyükakın’a çok inananlardanım.

Dedim ya konunun ayrıntılarını ve kendi fikirlerimi Pazartesi gün ki yazıma bırakmak istiyorum müsaadenizle. Bugün turizmle ilgili toplantımızın dostluk kokan keyifli kısımlarını yazmış olalım ve dileyelim ki bu his hep sürsün. Hepinize iyi hafta sonları diliyorum.

Bu vesile ile sorumluluk sahibi bütün iyi insanlara Saygılarımı sunuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem ŞAKOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Kartepe Kartepr - Cem bey merhaba. Ee mazlumların ahımı desem bilemedim. Siz elinizde belgesi olmayan ve milleti zan altında bıraktığınız içinmi desem, olayları net bildiğiniz bildiğiniz halde kaugıdan yazmadığını malum olaylardan arta kalan vebali desem, bilemedim be abi. Birde soyle düşün soğuk kış gunleride Kandıra da ol maya aksın şükür et mi diyorlar acaba. Lütfen sessiz ol bizimde sensiz bırakma ı demeye calısıyor lar. Ahbe kardeşim sende devlete karsı sorumluluklarını yerine getir. Tatarlığınızdan ve inatçılığından vaz gecme emi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 09:52
04

4141 - Sayin belediye talep var diye her isletmeyi kendince acmayi hakli görüyor kanunlara uygunmu degilmi ve insanlara rahatsizlik duyarmi duymazmi umrunda degil. Kanunların uygulanmalari gerekeni uygulamadan adamcilik yapiyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Ekim 10:41
03

Hfkfk - Bu arada ali oktay ve müdüre hanımı masukiye bosnak borekcisi merdiven i kaldırımda değil direk yol da Ayni hassasiyet i başkan yardımcısi nin dükkan i içinde bekliyoruz

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 16 Ekim 10:07
02

Kartepeli - Ruhsatsız bir iş yerine üç yıl göz yuman bir belediyenin hiç kabahati yok öylemi nasıl bir yönetim anlayışı bu acaba Kartepe’de kimler ruhsatsız çalışıyor allah bilsin demekki kartepe belediyesi çalışmıyor bu yazının belediyeden çıkması ise çok güzel bir hareket kendi ayıplarını başkalarının ayıbı gibi utanmadan yazabiliyorlar yazık demeğe bile yazık bu yönetim anlayışına.Muhalefet ne yapar onuda anlamak mümkün değil.Bu tip konuları belediye personeli değil ana muhalefet partisinin ortaya çıkartması gerekiyor.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Ekim 10:07
01

Hfkfk - Normal belediye personeli yusuf tanta nin da evine ihtar gelmiş orhan akyuz varken ali biçer le nasıl arkadaşlık yaparsin diye

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Ekim 10:00