Reklamı Kapat

Hayatı kolaylaştırın, zorlaştırmayın

Herkese sağlıklı günler diliyorum. Ortak akılla ve herkesin iyiliğini düşünerek yaşam hepimiz için bir zorunluluk oldu farkındaysanız. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın gibi bir durum yok ortada. İş büyüdükçe, virüsün bizi de tam tabiriyle ebelemesi kaçınılmaz hale geliyor. Yani çember daralıyor. Onun için de kendi iyiliğimiz ve sağlığımız için istediğimiz şeyi etrafımızdaki herkes için istemek gibi bir zorunluluğumuz var. Tabi böyle yazınca yine ‘Yüce Allah’ım ne büyüksün’ demeden de yapamıyorum açıkçası. Bunun yanında bencillik tamamen ortadan kalktı demek de mümkün değil elbette.

Siz her şeye rağmen lütfen tedbiri elden bırakmayın. Küçük büyük etrafınızda sözünüzün geçtiği herkesin de tedbir almasını tembihleyin. Evet devletimiz şu an sokağa çıkma yasağı koyamıyor ancak siz yine de çok ama çok mecbur kalmadığınız sürece evinizden çıkmamaya gayret gösterin. Çünkü virüsün tıp tabiriyle erken dönemindeyiz. Bulaşma ve toplumu infekte etme hızı yani virülansı çok yüksek bir patojenle karşı karşıyayız. Yani bırakın bizi dünya çapında bir pandemiden bahsediliyor. Böyle tıbbi terimlerle havalı havalı konuştuğuma bakmayın ne olur. Buradaki tıbbi tabirleri çok sevdiğim dostum Sevgili Prof. Dr. Haluk Akbaş’tan aldım. İtalya ve İspanya’ya dönmemek için aman dikkat diyorum.

Evet belki evlerimizde sıkıldık, evet belki ticaret öyle ya da böyle dönmek durumunda, yaşam akmaya devam etmeli elbette ama bırakın kendi hayatımızı tehlikeye sokmayı, bir anda yüzlerce, binlerce insanın hayatını tehlikeye sokabiliriz. Onun için lütfen tedbiri elden bırakmadan, hayati mecburiyetleriniz olmadan evlerinizden çıkmayın.

Hayatı kolaylaştırmak yerine zorlaştırmayın lütfen

Şu sıralar hepimiz ciddi anlamda gergin bir durumdayız. Geleceğimizi tam olarak kestirememek, sağlığımızı hatta hayatımızı yitirme endişesi, ailemize, yakınlarımıza, sevdiklerimize bir şey olur korkusu derken nefes alacak bir yer alıyoruz. Tabi biz bütün bu olumsuzlukların yanında normal yaşantımızı da bir şekilde sürdürmeye çabalıyoruz.

Epeydir SEDAŞ’ı yazmamıştım

Alışkanlıklarımız gereği evde kalsak da birçoğumuz sabahın erken saatleri itibariyle güne başlıyor. Mesela ben günün ilk saatleri itibariyle yazılarımı yazmaya gayret gösteriyorum. Bu bir alışkanlık. Kimi zaman gelişen olaylar neticesinde yazılarımı akşamdan yazdığım da olmuyor değil tabi. Benim gibi evinde oturduğu halde erken kalkmaya alışmış insanlar dün sabah yine uzun süredir haklarında yazı yazmadığım SEDAŞ’ın kesintisine maruz kaldılar. Hem de arka arkaya birkaç kez. Lütfen yapmayın bunu. Hele ki bu aralar lütfen yapmayın. İnsanlar zaten evlerinde kendilerini hapis zannediyorlar. Ellerinin altında kalan bir nevi yalnızca internet ve televizyon, ne olur bu keyiflerini de ellerinden almayın. SEDAŞ yetkililerinin bu uyarımızı ciddiye alacaklarını düşünüyor ve şimdiden teşekkür ediyorum kendilerine.

Ahıra ceza kesmenin zamanı değil

Bunun yanında geçtiğimiz gün bir telefon aldım. İnsanlar zaten canı burnunda günler geçirirken Kartepe Belediyesi ekipleri tarla statüsü verilmiş bazı arazilere vatandaşlarımızın yapmış olduğu ahırlara ceza kesmişler. İsyan çıkmış. Köylü bildiğiniz köpürür vaziyette. Zaten ‘İmar olarak tarla vermişler kalkmış şimdi de ahır yaptırmıyorlar. Ahır yaptık diye ceza kesiyorlar’ diyor. Hem de onlar demeseler bile bu dönem bana sorarsanız hiç ama hiç zamanı değil böyle bir tavrın ve cezanın. Suadiye Muhtarı Sevgili Hüseyin Türker de köylüsünün sıkıntısını kendisine dert edinmiş beni aradı ve yaşananlardan şikayet etti. Ben inanıyorum ki bu işler karşılıklı iyi niyetli yaklaşımlarla hallolabilecek meseleler. Ancak ne olur attığımız adımları şu günlerde geneli düşünerek atalım.

Günün Özü

“Aşk ile yola çıkmak ise niyetin, bela ile imtihan edilirsin. ‘Zül Celal – Vel İkram’ Önce kahır, sonra ikram”  Taptuk Emre

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem ŞAKOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Kartepeli - Herkes gider Mersin’e Kartepe belediyesi gider tersine kartepenin birçok yerinde konut alanı olan mahallerinde hala hayvan ahırları var belediye bunları görmezken tarlalardaki ahırlaramı ceza kesiyorlar merkez mahallelerde konutların hemen yanında ahırlar koku ve sinek yaymakta ama sağolsun belediyemiz olmucak işleri yapıyor buraları hiç görmüyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Mart 12:33
01

Cumhur Karakadılar - Sayın Şakoğlu evet bu haberleri yapmak gerçekten toplumu bilinçlendirmek aydına güzel fakat bu tür cezalar gelecek çünkü karşımızda üretim düşmanı zihniyetler var.Ülkemizde 16200 köyü kapattılar tarıma vurulan en büyük darbe idi hiçbir üretim projesi olmayan AKP iktidarda Kartepe’de daha ne beklenebilirki.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Mart 12:03