Reklamı Kapat

Mevlam bu acılardan ders almayı ve bir daha yaşamamayı nasip etsin.

Evet sevgili dostlar! Son günlerde ülkemizde art arda gelen olumsuzluklar ve can kayıpları ulus olarak hepimizi derinden yaralamaktadır.

Ulus olarak karşılaştığımız olaylar başımız sağ olsun, çok üzgünüz, bundan sonra daha duyarlı olup tedbirlerimizi ona göre alacağız deyip geçiştireceğimiz olaylar değildir.

Topluca bir imtihandan geçtiğimiz bu günlerde hem olabildiğince tedbirlerimizi alalım hem de bol bol dua ve niyazda bulunalım. Kaderde ne varsa o olur deyip yolumuza devam etmeyelim. Kadere teslim olmak yerine tedbire sarılalım.

Şöyle bir empati yapalım!

Acaba son dönemlerde birbirimizi daha mı az seviyoruz?

Acaba sanal aleme takılıp dünyevi gerçekleri görmemezlikten mi geliyoruz?

Acaba olayları derinlemesine incelemeden peşin hükümlü ve ani kararlarla muhataplarımızı incitir mi olduk?

Acaba sorgulamadan hemen yargılar mı olduk?

Acaba daha az olumlu düşünüp, daha çok olumsuz düşünerek kötü enerji çeker mi olduk?

Bu acabaları çoğaltabiliriz çoğaltmasına da ancak bunların bize ne faydası olur bir ders çıkarmadıktan sonra! Ancak bu acabaların cevabını bulup ona göre tedbirlerimizi alırsak bir neticeye varırız.

Yoksa!

Depremlerle yüreğimiz ezildi, Şehitlerimizle yüreğimiz yandı, çığ altında yüreğimiz dondu, bu acıların tarifi yok deyip ağıt yaktıkça,

tedbir ve takdir dengesini gözetip ona göre davranmadıkça yarınımız bu günümüzden farklı olmayacaktır, bu böyle biline.

***

KARTEPE SAHİPSİZ Mİ?

Evet sevgili dostlar! Bu yazımı tamamen kar tepe ilçemizin maşukiye ve derbent mahallelerinden zirveye çıkan her iki yol üzerindeki esnaf kardeşlerimize yapılan haksız suçlamalar ve sorunları üzerine kurgulamıştım ancak ülkemizde yaşanan son olaylar önceliğim oldu ve yazımın girişini buna ayırdım, girizgahımı böyle yaptım.

Değerli dostlar! Bundan yaklaşık bir ay öncesinde Kartepemiz’ de gerçekleştirilen Kar Festivali’nin yerel ve ulusal yankıları devam ederken sanki bir yerlerden talimat almışçasına bazı yerel basın organlarında Kartepe’de hizmet veren dağ yolu esnafları ile ilgili karalama kampanyası başlatıldığını üzülerek takip etmekteyim.

Halkımıza ve gelen misafirlerimize mal edilmeye çalışılan bu yalan ve yanlış ifadeler, ihbarlar, beyanlar ve şikayetlerin çıkış noktasını az çok bu yörede bu işlerle iştigal edenler bilmektedirler.

Festival öncesi böyle bir organizasyonun altından kalkamazsınız diyen bazı çevreler yapılan etkinliğin ilk defa olmasına rağmen ( çok önemsiz bazı aksaklıklara dışında) mükemmelliği karşısında hayrete düşmüşlerdir.

Düşünebiliyor musunuz on binlerce insanın aynı anda bu etkinlikte bulunması, oraya ulaşımından tutun da orada ağırlanmaları ve saatlerce müthiş soğuğa karşı geç saatlere kadar orada kalıp eğlenmeleri ve tabir yerinde ise hiç kimsenin burnu kanamadan sağ salim evlerine mutlu bir şekilde dönmeleri önem arz etmektedir. Bu vesile ile emeği geçen her kesi ( Büyük şehir belediyesi’ ni, Kartepe belediyesi’ ni, Kartepe turizm derneği’ ni, Kartepe doğal hayatı koroma kültür ve turizm derneği’ ni, bu bölgede hizmet veren tüm işletmeleri ve personellerini) bir kez daha kutluyorum.

Değerli dostlar! Bundan on bir yıl önce bu yollar üzerinde belirlenen 41 mesire alanı Orman Bölge müdürlüğü tarafından ihale edildi ve talip olan her kese istedikleri yerleri on yıl süre ile kiraladı. Bu zaman zarfında bazı arkadaşlarımız Ormanın onayı ve müsaadesi ile vaziyet planlarını onaylatarak restoranlar, piknik alanları, köfte ekmek, kızak alanları vs. gibi ticari alanlarda kendi çapında ekmek parası kazanmak için çaba sarf etti ve on yılın sonunda bölgemizde irili ufaklı bir çok işletme kendi çapında faaliyetlerine devam ederken önemli bir istihdam( 400 kişiye yakın) da sağlamış oldular.

Gelinen noktada yeni ihale süreci başladı ve devam etmektedir. Burada bulunan her iki dernek marifeti ile yeni ihale süreci üyelerimizin menfaatlerini gözeterek takip edilmektedir.

Şimdi gelelim çok fazla uzatmadan ve detaya girmeden şikayet edilen konulara.

Otopark: Şikayetlerden birisi otopark ücreti alınması ile ilgili idi. Dostlar evet yasal olarak otopark ücreti alınamıyor ancak işletmelerin önüne aracınızı park edip ormanın içerlerinde saatlerce piknik yapın sonra da gelin aracınıza binip gidin. Bu sizce bir kul hakkı değil midir? Sizin yüzünüzden o işletmeye gelen insanlar otoparkta yer olmadığını görüp içeriye girmeden dönmektedir bu da o işletmenin ticari faaliyetine yapılmış bir haksızlık değil midir? Bu işletme sahibi buraya azımsanmayacak miktarda kira ödüyor. Bu otoparkı kendi müşterilerine hizmet etsin diye düzenliyor bir dünya bedel ödüyor. Bu bölgede faaliyet gösteren bir kuruluş yasayı delerek Alan kullanma bedeli adı altında giriş ve park parası alıyor. Yine bölgemizde Milli parklara bağlı tabiat parkı mesire alanına giriş yapanlar aynen özel işletmenin yaptığı gibi yasayı delerek Kuzu yayla Tabiat parkı ücreti adı altından fahiş bedeller alıyor. Allah aşkına söyler misiniz bana işletme sahipleri işletmelerine hiçbir katkısı olmayan otoparklarını işgal eden bu araçlara bekçilik yapmak zorunda mıdır?

Çöp : Bir diğer şikayet konusu çöp tür. Buradaki hiçbir işletme yol boyuna veya kendi işletmesinin mücavir alanına gelişi güzel çöp bırakmaz, bu da haksız bir eleştiri ve iftiradır. Evet yol boyunda ve ormanın içerisinde çöpler mevcuttur ancak bu çöpler yukarıda bahsettiğimiz gibi otomobilini işletmenin önüne bırakıp ormanın içlerinde ve yol kenarlarında mangalını yakarak piknik yapanların işleri bittiğinde bırakıp gittiği çöplerdir, söndürmeden bıraktığı ateşin pisliğidir. Yol kenarına bırakılan çek yatın, bira ve içki şişelerinin sorumlusu işletme sahipleri midir?

Bu örnekleri daha’ da çoğalta biliriz, ancak bu kadarla yetinerek şunu belirteyim ki, eleştirilerimizi yaparken öncelikle önünü arkasını araştıralım. Sonunda canını yakmak istediğimiz insanların da ailelerini geçindirmek ve çoluk çocuklarına helal bir lokma yedirmek için verdikleri mücadeleyi ve yaşadıkları topluma kazandırdıkları katma değeri, geleceklerini teminat altına almak için tırnakları ile kazıyarak meydana getirdikleri işletmelerini insafsızca karalayarak yok etmeye çalışmayalım.

Sözün özü eleştiri ve şikayetlerimizi yaparken İz-an ve İnsaf sahibi olalım. Onların da rızıklarını buradan temin ettiklerini düşünelim ve daha iyi hizmet alabilmemiz adına kendilerini incitmeden ve rencide etmeden talep ve önerilerimizi usulü dairesinde yapalım. Kimden ne isteyeceğimizi bilelim, sırtını devlete dayamış devasa otel ile yöremizin mütevazı esnafını bir tutmayalım. Otelin mücavir alanına girerken ödediğiniz paraya itiraz etmeyip üçte birini aşağıda ödediğiniz otopark parasını çok görmeyin.

Şunu da bilelim ki Kar tepe bir marka oldu ise bu işletmelerin varlığı ve hizmetleri sayesinde olmuştur. Bu markanın değerinin artması ve daha ileri noktalara taşınması da bu işletmeler ve yöre halkı tarafından olacaktır, lütfen bindiğimiz dalı kesmeyelim.

Hoşça kalın değerli dostlar ve daima dost kalanlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan ARIKAN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.