Reklamı Kapat

Kaymakam ve umut

Pazartesi günü gazete ekibimizle yeni kaymakamımız Sayın Altuğ Çağlar Beyefendiden randevu aldık. Amacımız hem tanışmak, hem de hayırlı olsun dileklerinde bulunmaktı. Saat 11.00’de makamdaydık. Rutin denetlemeler için müfettişler kaymakamlıkta da çalışmalarını sürdürüyorlardı. Ben ekipten birkaç dakika önce geldim. Sevgili Nilay ve Sevgili Deniz’i beklerken Kaymakam bey kapıda belirdi. İlk kez karşılaşıyorduk ve ilk izlenim çok önemlidir derler ya gerçekten de öyle oldu. Direkt olarak ilk hissettiklerimi yazıyorum ki son derece genç, dinamik ve yakışıklı görünen bir devlet adamı edasını ile karşı karşıyaydım. Yine ilk izlenimle söyleyebilirim ki ilk aklıma gelen sözcük ‘Çok şükür’ oldu. Çünkü yeni kaymakamımızdan önceki benim bildiğim iki kaymakam beyden yaş olarak da, tarz olarak da farklı bir kişilik Altuğ Çağlar. Kartepe’ye de kendilerine de hayırlı uğurlu olsun.

Birkaç dakikalığına bir yere uğrayacağını belirterek beni makama yönlendirdi. O arada bizim kızlarda geldiler. Hep birlikte keyifli bir karşılama ile makama geçtik. Kendimizi tanıttık, kaymakam beyi tanıdık, Kartepe ile ilgili fikirlerimizi söyledik, kent ve ilçe için yapılacak her şeyde yanlarında olacağımızı belirttik ve rutin bir hayırlı olsun ziyaretini tamamladık.

Ancak bütün bunların yanında umutlandık da aynı zamanda. Her ne kadar yeni Kaymakamımız Altuğ bey ‘Ben aslında o kadar da genç değilim’ dese de kentteki en genç kaymakam ünvanına sahip. Bütün içtenliğimle söylüyorum ki bu beni gerçek anlamda heyecanlandırdı. Hani bir kırılma anı vardır ya, sanki Kartepe o kırılma anını yaşamaya başladı gibi geliyor bana. Genç insanlar üretkendir, genç insanlar çalışkandır ya da en azından kolay yorulmazlar diyelim. Ancak genç insanlarda benim en çok beklentim idealist ve görev aldıkları yerlerle ilgili dertli olmalarıdır. Dertli derken ilçenin sorunlarını dert edinmeleridir. Çünkü bir şeyi dert edinirseniz, çözümü için uğraşırsınız.

Hoşgeldiniz Sayın Kaymakamım. Size makamınızda da belirttiğim üzere Kartepe hem çok kolay, hem çok zor bir ilçe. Gelişime inanılmaz açık bir coğrafyanın siyasi rant ve partizanlık ile çıkmaza sokulduğu bir yere geldiniz. Kuralların birçoğunun kanunlara göre değil, kişilere göre uygulandığı bir ortama geldiniz. Bu elbette ki herkes için geçerli değil ancak kimler için geçerli olup olmadığını anlamakta inanılmaz zorlanacağınız bir oyunun sahnesine geldiniz. Şanslıysanız ve dikkatli bir izleyiciyseniz eylemlerle söylemlerin birbirini tutmadığını kısa sürede anlayacağınız, şanslı değilseniz dost ve kahraman görüntüsü altındaki nalıncı keseri kılıklı insanları fark edemeyeceğiniz bir yapıya geldiniz.

Bütün bunların yanında sizin gibi genç bir insan olan Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman gibi bir isimle çalışma şansını yakaladınız. Şans olarak niteleme sebebim ile yukarıda bahsettiğim umut kısmı tam bu noktada yakalıyor birbirini. İki genç yöneticinin birbirlerini tamamlaması durumunda, birbirlerine destek olma ve birbirlerine omuz vermeleri durumunda Kartepe’de çok ama çok şeyler yapılabilir bana göre. Tabular yıkılabilir, olmaz denilen şeyler oldurulabilir, aşılamaz denilen şeyler aşılabilir. İki genç yönetici fikirleri ile iki kurumun gücü ile ilçeyi şaha kaldırabilir bana göre.

Ancak bu işin bir de klasiği var. Kaymakamlık makamı maalesef kırk yıl etliye sütlüye karışmasanız ve şanslıysanız ciddi olayların yaşanmadığı bir ortamda size neden karışmıyorsun kardeşim demeyecek bir makam halini almış. Yani isterseniz birkaç protokol toplantısına katılıp, birkaç bayram kutlamasında yerinizi alıp, yemekler, ziyaretler, gelenler ve gidenlerle vaktinizi rahatlıkla doldurabilirsiniz. İlçenin sorunlarını dert edinmeyebilir, bu beni aşar, ya da başıma iş açar diyerek var olan sorunu görmezden gelebilirsiniz. Üstüne üstlük bunun için biz hariç hiç kimse de size neden karışmadın kardeşim diye de sormaz. Hal böyle olursa da yukarıda saydığımız ilçeye güç katma kısmı bir yana siz de bir klasiği gerçekleştirmiş olursunuz. Ya da!

Ya da Kartepe’nin yıllar yılı unutamayacağı bir Kaymakam olursunuz. Gitmeniz için çok insan uğraşır ama kalmanız için halk dua eder. Siz genç bir idarecisiniz. Bu ilçenin en genç Kaymakamlarından birisisiniz. Bizi ilk intiba ile umutlandırdınız. Bundan sonrası artık sizindir. Biz bu ilçe için, bu kent için, bu ülke için yapılması gereken her iyi ve doğru şeyde sonuna kadar yanınızda olmaya hazırız. Sonucu, bedeli ne olursa olsun doğruyla olmaya hazırız. Bu yolda gazetemiz hem belediyemizindir, hem sizin, hem de Kartepe insanımızındır. Kim doğru için kullanmak isterse kapımız ardına kadar açıktır.

Allah yolunuzu ve şansınızı açık, makamınızı güçlü, kararlarınızı doğru kılsın. Hayırlı uğurlu olsun.

Her yazımızın sonuna imza olarak koyduğumuz selamımızı da unutmayalım. Bu vesile ile sorumluluk sahibi tüm iyi insanlara Saygılarımı sunuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem ŞAKOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.