Bayramda neler konuşuldu?

Bayramda neler konuşuldu?

Normal şartlarda bu gün Kurban Bayramının son günü ancak mesailerin başlaması için önümüzde daha dört günlük bir süreç var. İlk günün yorgunluğu, deyin ki ikinci ve üçüncü günlerin bayram ziyaretleri yoğunluğu ile geçti ve bu günü de çomakları uzatıp evde dinlenme vakti olarak geçireceğiz. Peki sonra, sonrası tatilcilerin bayramı.

Kartepe’de bayram ziyaretlerinde insanlar bir araya geldiğinde en çok konuşulan konulardan bir kaçını ele almak istiyorum bugün. Günden güne azalan toplu bayramlaşmalara gelen insan sayısı, dün yazdığımız kimlerin neden bayramlaşmaya gelmediği hikâyesi, Zafer Arat’ın koordinatörlüğe getiriliyor olması, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’ın belediye yönetimi ve tercihleri ile bayramın hemen öncesinde SUKAY Park’ta yaşanan talihsiz olay.

Ak Parti kan mı kaybediyor?

Belki de bu bayramın en çok konuşulan konularından bir tanesi de bu oldu. Kartepe Kent Bayramlaşmasından, Ak Partinin ilçe ve il bayramlaşmasına katılan insanların sayısı günden güne azalmaya başladı. Bu bugünün hikâyesi değil elbet. Birkaç bayramdır çok net bir şekilde gözle görülür bir azalma var Ak Parti bayramlaşmalarında. Partililerin konu ile ilgili söyledikleri çarpıcı şeyler aslında ama bu ne kadar dikkate alınıyor bilemiyorum. İnsanların çoğu riyakârlıklardan sıkılmışlar. Birbirinin yüzüne gülüp arkasından iş çevirenlerden, samimiyetsizlik ve en çok da partinin sanki şirketmiş gibi hep aynı insanların etrafında dönüyor olması sebep gösteriliyor. Aslında Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu fotoğrafı göreli birkaç sene oldu ve bununla ilgili tedbir alacağını çok net bir şekilde ortaya koydu. Hatta bununla ilgili çok ciddi operasyonlar da yaptı ama konu hala alttan alttan çok net bir şekilde devam ediyor. Partinin iktidar gücünü son ana kadar kullanmak isteyen bir zümre var Ak Partinin içinde ve bu insanlar kendi menfaatleri adına, kendi erklerini sürdürebilmek adına partinin altına bildiğiniz dinamit koyuyorlar. Bu da partiye gerçek manada gönül verenleri küstürüyor. Bütün bunların üzerine bir de Ak Partinin içinden kopup parti kurma çabasında olanların girişimleri var. Yine aynı zümre bu kesimin hareketini de kullanarak yarı tehditvari hareketle operasyonlarına aynı hızla devam ediyorlar. Ya birileri bu operasyonları ve bu işi fütursuzca sürdürenleri durduracak, ipliklerini pazara çıkartacak ya da küsenler kırılanlar bu düzenin içerisinden ellerini ayaklarını çekecekler ve sayı her gün daha da gerilere gidecek. Bunun kararını hem Ak Parti Genel Merkezi hem de partinin il ve ilçe başkanları verecekler.

Bayramlaşmaya neden gelmediniz?

Aslında bu başlık yukarıdaki konu ile birebir ilişkili de olsa yerel bazda il ve ilçelerde partilerin ya da belediyelerin içerisinde yer alan insanların tavırlarıyla çok ilişkili. Mesela Kartepe’de belediye başkanlığı seçimi sürecinde gerek Mustafa Kocaman ile olan sohbetlerinde, gerekse kendi kafalarının içerisinde kendileri ile ilgili oluşturdukları konumları elde edememeleri sebebiyle oluşan bir kırgın, küskün kitle var. Bu konuyla ilgili kimin civarındaki insanlarla konuşsam hepsi ‘Mustafa başkan falancaya söz vermiş’ diyor. Ne sözü vermiş? Başkan yardımcılığı ya da koordinatörlük sözü. Üstüne üstlük öyle bir iki kişi falan da değil. Ancak benim tanıdığım Mustafa Kocaman hiç kimseye böyle bir söz vermez. Bana verdi diyen varsa gelsin yazalım. Ancak kimsenin gelebileceğini sanmıyorum. Varsa cesaret edip söyleyebileceğini de sanmıyorum. Fakat iş sağda solda konuşmaya gelince herkes başkan yardımcılığına aday. Hatta o koltuğa kendisinden başka hiç kimseyi de yakıştırmıyor. Bir de son bir tespit yapayım ki, şu an Mustafa Kocaman dahil tüm belediye işlerini ve projeleri eleştiren bu insanlara Kocaman bu gün başkan yardımcılığı verse bu kişiler bir anda Kocaman’ı ilah ilan ederler.

Bunların yanında bir de gerçekten kırgınlar var. Yaptıkları işlerin, fedakarlıkların, harcadıkları emeklerin karışılık bulmadığını hatta takdir bile edilmediğini, Kartepe’de işlerin iki ya da üç kişinin koordinesinde geliştiği, Kocaman’la yola çıktığı halde o iki ya da üç kişi yüzünden dışarıda kaldıklarını söyleyen ve bundan dolayı tavır koyan insanlar var. ‘Bize sürekli dışarıdan asla başkan yardımcısı olmayacak denildiği halde hep ekibin dışından başkan yardımcıları geldi’ diye serzenişte bulunanlar var. Bütün bu gelişmeler içeride bir iltihap oluşturuyor. Başkan bu iltihabı kurutmaz ya da patlatmazsa yarın ciddi sıkıntılara sebep olabilir. Bu bayramlaşmada bunun sinyalleri bana göre verildi. Kimler katıldı, kimler katılmadı ve en enteresanı acaba bu katılmayanlar bu kararı aralarında konuşarak mı aldılar iyi bakmak lazım. Aksi takdirde bu belediyeyi de Kocaman’ı da sıkıntıya sokar.

Zafer Arat Koordinatör

Bayramlaşma esnasında bile kulaktan kulağa alçak sesle en çok konuşulan konulardan bir tanesi de Zafer Arat’ın Kartepe Belediyesine koordinatör olarak atanacak olmasıydı. Bu konu ile ilgili kendi fikirlerimi beyan eden yazımı geçtiğimiz hafta içerisinde yazmıştım. Ancak bayramlaşma esnasında kulağıma gelen sesler şöyle söylüyordu ‘Mustafa Kocaman koordinatörlük sistemini kaldırdığını söylemişti. Zafer Arat neyin koordinatörü olarak geliyor?’ Hemen söylüyorum ki kendi fikrimce Arat Kartepe Belediyesine koordinatör olarak gelmez. Arat Şükrü Karabalık zamanında da, Hüseyin Üzülmez zamanında da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun ataması ile belediye başkan yardımcılığı görevine geldi. Mustafa Kocaman zamanında da Tahir Büyükakın’ın söylemi ya da ricası ile göreve gelecektir. Hal böyle iken de koordinatör sıfatı ile oraya gelmez.

Bu eleştirel söylemler Arat’a muhalefet olanlar ya da sistemin başkalarının eline geçeceğinden korkanlar tarafından üretiliyor diye düşünüyorum. Tabi bunun yanında Kartepe Belediyesinin daha genç ve enerjisi yüksek insanları yetiştirmesini savunanlar da var. Ancak bu düşüncenin de Arat’ı kendi önlerini kestiğine inananlar tarafından üretildiğini düşünüyorum. Bayramdan sonra bu işin netleşeceğini düşünüyorum.

Kocaman’ın tercihleri

Aslına bakarsanız bu da başlı başına bir yazı konusu. Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman sadece bayram tatilinde değil yaklaşık bir, bir buçuk aydır konuşuluyor. Hem de en çok en yakın çalışma arkadaşları arasında konuşuluyor. Kimseye danışmadığı, yapacağı icraatları kendileri ile paylaşmadığı, daha çok dışarıdan insanların fikirlerine önem verip yalnızca onları dinlediği, eski il yöneticileri ve eski belediye başkanları ile yola çıktığı arkadaşlarından daha çok istişare ettiği konuşuluyor. Tüm bunlarla ilgili bayramdan sonra Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’dan bir randevu talep ederek geniş bir röportaj yapmayı düşünüyorum. Bunu da kendisine dahi söylemeden ilk kez buradan yazıyorum. Teklifimizi kabul eder de röportaj yapabilirsek şayet bütün bunların cevabını geniş bir şekilde yine bu satırlardan yazacağım. Onun için Mustafa Kocaman ile ilgili konuşulanları şimdilik burada noktalamak istiyorum.

SUKAY Parktaki talihsiz olay

Sukay Park ile ilgili de geçtiğimiz hafta içerisinde bir yazı yazmıştım. Ancak o yazı ile ilgili fikirlerimde ciddi değişiklikler oldu. Bu işten başka kokular çıkmaya başladı. Kendi adıma birilerinin bu işi kurcaladığına inanmaya başladım. Onun için Sukay Park ile ilgili geniş kapsamlı bir yazı daha yazacağım. Bu yazı için de bayram tatilinden sonraki ilk iş gününü düşünüyorum.

Bu vesile ile Allah (C.C.) bizleri tüm sevdiklerimizle birlikte daha nice bayramlara çıkartması temennisi ile bütün iyi insanlara Saygılarımı sunuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem ŞAKOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Sorna Adam - deniz kumunu getirip içme suyununun kenarına dökmek...istafa için yeterlidir başka ülkede...kocaman övünüyor....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Ağustos 19:50