Bayramlaşmaya gelmeyenler

Yazımıza tüm okurlarımızın Kurban Bayramını yeniden kutlayarak başlayalım. Bayramın ilk günü hali vakti yerinde olanlar kurban vecibelerini yerine getirdiler. Yapabilenlerin bu ibadetlerini Allah (C.C.) kabul etsin. Kurbanlar kesildi, etler dağıtıldı, ailece yemekler yendi ve eş, dost, akraba ziyaretleri birinci günün sonuna doğru gerçekleşmeye başladı.

Gelelim düne, yani bayramın ikinci gününe. Siyasetle ve sosyal hayatla ilgilenenler bilirler bu gibi kurumlarda toplu halde bayramlaşmalar genellikle bayramın ikinci günü yapılır. Partiler, sivil toplum örgütleri, sendikalar falan derken herkes toplu olarak bir araya gelir. Ana amaç bayramlaşmak, bu keyifli günde bir araya gelmek ve hal hatır sormaktır. Ancak bir süre sonra bu keyifli sohbetler yerini başka şeylere bırakır. Kim geldi, kim gelmedi, kim kiminle küs, kim kimden ne istedi, ne söyledi, ne konuştu ya da neden konuşmadı gibi bir dolu söylem ortada dolaşmaya başlar. Bu bayramda da aynen öyle oldu.

Şimdi bayramın ikinci gününe sığdırdıklarımıza şöyle bir bakalım. Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra ilk durağımız Uzunçiftlik düğün salonunda yapılan kent bayramlaşması oldu. Kartepe Gazetesini satın aldıktan sonra sanıyorum en kabadayı 1 veya 2 bayramlaşma törenini kaçırmışımdır. 2.yi hatırlamıyorum ama olabilir diye söylüyorum. Onun için bayramlaşma törenlerine kimler geliyor, kimler gelmiyor bilirim. Aracımla Kartepe Kent Bayramlaşmasının yapılacağı alana yaklaşırken Allah biliyor aracı park edecek yer bulamayacağım endişesini taşıyordum ancak böyle olmadı. Hem de epey merkezi bir yere park edebildim aracımı. Özellikle söylüyorum ki alana geldiğimde saat 11.05 idi. Aracı park ettim ve salondan içeriye girdim. Beni tanıyanlar bilirler bir ortama girdiğim vakit öyle sıradan bir selam verip oturmam. Salona girdikten sonra tanıdık tanımadık kime denk geldiysem hemen herkesle bayramlaştım. Biz büyüklerimizden bayramların küslüklerin, kırgınlıkların giderilmesi gereken günler olduğunu öğrendik. Onun için de hemen herkesin elini sıktım, tokalaştım. Çoğuna da içtenlikle sarıldım. Hayat bu, ne verirseniz karşınızdaki insandan onu alırsınız. Biri size elini uzattığında suratınızı asıyorsanız bir dahaki sefere havanızı alırsınız. Hal böyle olunca da diyaloglar kopar, iletişim kopar ve ortaya bir türlü düzeltilemeyecek durumlar çıkar. Neyse herkes gönlünün ekmeğini yer dert değil.

Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel kent bayramlaşmasında birçok husus dikkatimi çekti. Salonda tahminlerimin çok altında insan vardı. Bunun için birçok sebep söyleyebiliriz. Ancak salona kimlerin gelmediğine, bayramlaşmaya kimlerin katılmadığına ve hatta Kartepe kent bayramlaşmasına katılmayıp, Ak Parti ve Kocaeli kent bayramlaşmasına kimlerin katıldığına dikkat ettiğinizde enteresanlıklar yakalayabiliyorsunuz. Biz gazeteciyiz, bizim işimiz gözlemlemek. İlk önce dikkatimi çeken Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’ın ekibinden bazı kişilerin salonda olmayışı dikkatimi çekti. Sonra kendi kendime kızdım, sen de ne şüpheci adamsın diye. Belki adamlar tatile gitmişlerdir, belki hastadırlar, belki misafirleri gelmiştir falan diye kendimi kandırmaya çalıştım ama nafile. Bildiklerim bunun böyle olmadığını, bu işin altında bir kasıt olduğunu söylüyordu bana. Sonra dikkatimi çeken bir başka şey de eski Kartepe Belediye Başkanı yeni İSU yönetim kurulu üyesi Şükrü Karabalık’ın kısa bir süre öncesine kadar düğün, sünnet, cemiyet, açılış her ne var ise Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman ile birlikte orada olurken Kartepe’nin kent bayramlaşmasında yer almayışı idi. Gözüm çok aradı. Neticede bundan önceki hangi Kartepe toplantısı olursa olsun, danışma toplantıları da dahil olmak üzere salonda başka eski belediye başkanları olmasına rağmen yalnızca Şükrü Karabalık ismi lanse edilip teşekkür ediliyorsa, Karabalık dün o salonda olmalıydı. Bakın olmayış sebebini bilmiyorum, kafamda bir şeyler var, bir şeyler tahmin ediyorum ama sebep her ne olursa olsun o salonda olmalıydı. Hele ki Ak Parti İl yönetiminin bayramlaşmasına ve Kocaeli Kent bayramlaşmasına katılıp Kartepe Kent bayramlaşmasına katılmıyorsanız bunun bir sebebi olmalı. Aksi takdirde insanların aklına bir sürü soru işareti verirsiniz. Bu ilçede adınız bu denli anılıyorken başka yerlere gidip Kartepe’ye gelmiyorsanız ya Kartepe siyasetini sallamıyorsunuz ya burada birilerine tavır yapıyorsunuz, ya da ben artık daha yukarılarla muhatabım artık oralara takılmıyorum diye düşünüyorsunuz manasını çıkartır insanlar. Ben de bunları ve daha birçok şeyi düşünebilirim.

Yine de Karabalık’ın Kartepe İlçe bayramlaşmasına katılmayışı bireysel bir harekettir. Ancak Kocaman’ın kendi ekibinin içerisinden bazı isimlerin bayramlaşmaya gelmeyişi beni endişelendirdi. Sanki kazan su sızdırmaya başlamış hissi uyandırdı. Bunu düşünen tek kişi ben olmadığım gibi salondaki az sayıda katılımcı da bunları konuştu. Ancak benim tanıdığım Mustafa Kocaman bu problemleri aşabilecek bir yapıya sahip. Su gider kum kalır mantığı ve doğru organizasyon ile bu problemlerin tamamı çözülür. Yeter ki niyetler halis olsun, yeter ki yapılmak istensin. Bu vesile ile tüm okurlarımın yeniden Kurban Bayramını kutluyor ve bütün iyi insanlara Saygılarımı sunuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem ŞAKOĞLU- Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Tamer - milletinde çok umurunda kartepenin hali içler acısı belediyede para yokmuş şükrüye ve üzülmeze sorsunlar

Yanıtla.0Beğen.0Beğenme13 Ağustos 16:13