Ak Parti ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesindeki değişim!

Değerli dostlar! Siyasi partiler iktidarda kalabilmek için vatandaşın teveccüh ve oyuna ihtiyaç duyarlar ve bunu elde etmek için de kamuoyunun nabzını iyi tutmak zorundadırlar.

Bu bağlamda bir dönem Ak Parti Türkiye genelinde bir” değişim” rüzgarı estirdi. Büyükşehirlerin bir çoğunda belediye başkanlarını, parti üst yönetimini, bakanlarını tek tek değiştirdi. Tabi bu değişimin halkta ne kadar karşılık bulduğu apayrı bir gündem konusudur.

Mesela, Bakanlar kurulu genelde “kendi alanlarında uzman kişiler” tarafından oluşturuldu ama hangi bakanın tecrübelerini hangi derecede sahaya yansıtabildiği, reis tarafından ne kadar memnun kalındığı ve en önemlisi de “ halk nazarında kaç puan verildiği” tartışma konusudur.

Diğer taraftan bu değişimden payını alan mesela İstanbul, Ankara, Adana Mersin, Antalya gibi büyükşehir belediyeleri kaybedildi.

Görünen o ki bu değişiklikler halk tarafından onaylanmadı.

Gelelim ilimizdeki değişikliklere!

İlk olarak parti İl başkanı ve yönetimi kahir ekseriyeti ile değişti. İl başkanı olarak tecrübeli, akçeli işlerle adı hiçbir şekilde anılmamış, belediye başkanlığında rüştünü ispat etmiş bir isim getirildi. Diğer taraftan,il yönetiminde tabanın kısm-ı azamı tarafından yaptıkları kamu satışları ile gündemden düşmeyen isimlere yer verilmedi.

Büyükşehir belediye başkanı ve 11 ilçenin belediye başkanları değişti. İlçe belediye başkanları kendilerinden bekleneni yaptı ve bazı eksik ve hatalı atamaları olsa da kadrolarını oluşturdu.

Şimdi en çok merak edilen konu ise büyükşehir belediye başkanı Sayın Tahir BÜYÜKAKIN’ ın belediye ve bağlı kurum/ kuruluşlardaki yapacağı üst düzey değişiklikler!

Herkes tarafından çok yorum yapılan genel Sekreter Ankara’dan geldi ve zor olan görevine başladı.

Tahir Bey büyükşehir belediyesinde “büyük değişiklik” denecek herhangi bir hamle yapmadı. Hatta eski başkan İbrahim KARAOSMANOĞLU’ nun çalıştığı ekiple yola devam etmeyeceğine dair tahminler olmasına rağmen üç aşağı beş yukarı herkes aynı görevinde kaldı.

Büyükşehir belediyesini sadece bir belediye olarak düşünmemek gerekir; Büyükşehir belediyesinin çok önem arz eden iştiraklerini de beraber değerlendirmek gerekir.( İsu, İzaydaş, Belde A.Ş., Antik kapı, Ulaşım park ve Kent konut gibi) Bunların genel müdürleri, genel müdür yardımcılıkları, daire başkanlıkları, müdürlükleri vs. var.

Tam da içinde bulunduğumuz İstanbul’ un bağlı kuruluşu olan İSKİ’ nin üst düzey yöneticilerinin istifa ettiği haftada, akıllara bu yöneticilerin nerede görev alacağı geliyor.

Kocaeli büyükşehir belediyesinin bunca yan kuruluşu varken, İstanbul’ dan bir bürokrat akımı olup olmayacağı zihinlerde şüphe uyandırıyor.

Mesela Belde A.Ş., çok büyük bir kuruluş olmamasına rağmen bünyesinde çok miktarda personel barındırıyor.

Mesela İSU Genel Müdürlüğü, hayli büyük bütçesi ve bir çok bürokratik kadrosu var.

Mesela Antik kapı ,çok popüler ve devamlı halkın gündeminde olan gözde bir kuruluş.

Mesela İzaydaş, çevre ile ilgili çok önemli fonksiyonları olan bünyesinde değerli yönetici ve personeli barındıran Türkiye’nin ender kuruluşlarından birisi.

Mesela Kent konut, tüm gelir guruplarına hitap eden konutları ile halkın alım gücüne uygun meskenlere ulaşmasında önemli bir işlevi var. Orada da değerli bürokrat ve yöneticiler mevcut.

Mesela Ulaşım park, halkın rahat ve konforlu seyahat etmesi için önemli bir görev ifa eden belediyenin önemli bir iştiraki.

Büyükşehrin yukarıda isimlerini zikrettiğim bağlı kuruluşlarındaki bazı üst düzey yöneticilerin isimleri basının diline dolanıyor ve kalıp kalmayacakları gündem oluyor. Bu da bahse konu idarecilerin motivasyonunu etkiliyor.

Bir kurumun istikbalini başındaki idareci belirler. Dolayısıyla gelecek isimler çok önem arz etmektedir.

Acaba Tahir Bey’e Ankara’dan başka isimler tavsiye edilecek mi?

Acaba önümüzdeki günlerde İSKİ den ilimize bürokrat akımı olur mu?

Acaba “ büyükşehir ve isu’da çalışan sözleşmeli müdürlerin ( sayıları üçü beşi geçmez)daimi kadrolarının verilerek motivasyonlarının arttırılması düşünülüyor mu?

Acaba İlimizdeki bazı genel müdür ve genel müdür yardımcılarına yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür edilip müsaade istenir mi? Bunların hepsi ayrı birer merak konusu!

Burada bir hususu da hatırlatmadan geçemeyeceğim! Bu yönetim kurulu üyelikleri ve Koordinatörlük meseleleri beni çok rahatsız etmektedir. Belediyelerde bu işleri yapabilecek yetenekli ve donanımda elemanlar yok mu?

Bu işler için neden hep eski siyasiler eski bakanlar, milletvekilleri ve belediye başkanları tercih ediliyor?

Ülkemizde bu kadar nitelikli, yetişmiş eleman varken ve işsizliğin bu kadar yoğun olduğu bir ortamda neden bu uygulama?

Ben diliyor ve umuyorum ki geç kalınmış ta olsa reis bu eş ,dost, akraba, eski siyasilerin, bir yerlere getirilme hastalığına son verir. Yoksa bu işin sonu iyi görünmüyor.

Bu konunun yukarıdan aşağıya doğru bir kontrol edilmesi gerekmektedir, çünkü balık baştan kokar.

Netice itibarı ile ülkemizi ilgilendiren halkın beklediği değişimi Ak Parti ne kadar iyi okuyabilecek ve kurulması olası bir partinin bunda payı ne olacak?

Bekleyelim ve görelim! Zaman her derdin ilacı derler.

Hoşça kalın değerli dostlar ve daima dost kalanlar

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan ARIKAN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.