İl Başkanlığı için istişare

Ak Parti İl Başkanlığı istişarecileri

Yer Kocaeli, siyasi parti Ak Parti. 16 seneden bu yana iktidarda olan, belediyeleri bırakmayan bir partinin merkez yönetimi Ankara’ya Kocaeli İl Başkanlığı için gönderilen isimlerin tamamını veto ediyor ve Kocaeli’ne milletvekillerinden oluşan bir istişare ekibi gönderiyor. Bu isimler de bir dolu isimle bir dolu görüşme gerçekleştiriyor.

Acaba neden? Ak Parti gibi yıllardan bu yana parti içi meselelerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki dudağının arasından çıkacak tek bir cümleyle halleden bir partiden bu günlere devşirilen bir parti. Bir şeyler oluyor Ak Partinin içerisinde. Ben bunları genel seçimler öncesinde yazarken Ak Partinin kentli üst düzey yöneticileri tarafından eleştiriliyordum ama bu gün yine aynı şeyi söylüyorum ki Ak Parti kendi içerisinde çok ciddi çatışmalar ve yer kapma kavgaları yaşıyor.

Tehdit ve ağlama

Kentimizde yıllardan bu yana 13-0 keyfiyetini 31 Mart seçimleri ile kaybedenler bunun için bir suçlu aradılar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim istişaresi için kentten giden yönetici ekibine ‘Bana Sibel çalışmadı dedirtemezsiniz!’ ile başlayan ve bu gün ağızdan ağıza anlatılan Cumhurbaşkanının kapısı önünde yaşanan bir tehdit tartışması, bir ağlama senaryosu ile eski başkan Abdullah Eryarsoy’un seri bir şekilde istifa ettirilmesi zaten bir şeylerin yanlış gittiğinin net bir göstergesi. Ancak daha enteresanı, madem bu adamı apar topar istifa ettiriyorsunuz, yerine birisini hazır tutmanız gerekli değil mi?

Sibel Gönül İl Başkanı olsun

İstifayı getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül ile ilgili bu kadar iddialı söylemi üzerine aslına bakarsanız Ak Partinin bir İl Başkanı aramıyor olması gerekli. Seçim sathında İzmit adayı Sibel Gönül ile İl Başkanı Abdullah Eryarsoy’un karşılıklı atışmalarında başarı ya da başarısızlık arıyorsanız istifa yolunu net bir şekilde açtığınız adam Abdullah Eryarsoy başarısız demektir. Yani hal böyle olunca madem teşkilatının bu işleri doğru yürütemediğine inanan ve Cumhurbaşkanının da güvendiği bir isim Sibel Gönül, aday maday aramadan Sibel Gönül’ü İl Başkanı yaparsınız olur biter. O da bu süreç içerisinde başarısını, becerisini, bu işler üzerindeki kabiliyetini ortaya koyar ve konu kapanır. Ak kara ortaya çıkar böylelikle. Oysa bu gün konu uzadıkça parti içerisindeki kaos büyüdüğü gibi gelecek hesapları farklı olan herkes kendi desteklediği aday için parti içinde ciddi bölünmelere sebebiyet veriyor. Yok eğer Sibel Gönül hanımefendiye güvenmiyor iseniz o zaman bu kaosu oluşturmaya ne gerek vardı sorusu geliyor akıllara.

Otoyolun kapatılma zamanı mı sizce?

Biz enteresan bir milletiz aslında. Enteresan yöneticilerimiz var bizim. İçinde bulunduğumuz ay başka bir ay. Normal şartlarda zaten tavan yapmış sinir katsayımız bu ayda yıldızlara ulaşıyor. Herkesin hareketleri birbirine batıyor. İzmit Adapazarı yolunu kullanıyorsanız Köseköy çıkışında yoğunlaşan trafik sıkışıklığı gün içerisinde neredeyse Pirelli fabrikasının önüne kadar kuyruklar oluşturuyor. Sebebi ne biliyor musunuz? İzmit Adapazarı istikametindeki otoyolun tadilat dolayısıyla trafiğe kapatılmış olması. Nasıl bir tarih hesaplaması ise bu böyle bu işi organize edenlere sormak lazım. Mübarek Ramazan ayında olmamız bir kenara önümüzdeki günler sınava girecek öğrenciler açısından son derece kritik bir günler.

Tabi bu durum yalnızca otoyolda yaşanmıyor. Kentin birçok yerinde de yol çalışmaları bu aya bırakılmış durumda. Kimi köprü yapıyor, kimi asfalt, kimisi kaldırım. Dün bir iş için Derince’ye gittik. Giderken de plaj yolu sahilini kullandık. Girdiğimize gireceğimize bin pişman olduk. Hemen her yer kapalı. Hemen her yerde bir yol çalışması var.

Eyvallah bu işler bir şekilde yapılacak elbette ve termini belki de en iyi bilen belediye çalışanları ama bu kadar da kör gözüm parmağıma durumları olmaz ki kardeşim. Bir yolu kapatacaksanız şayet ya bir levha koyarsınız, ya da alternatif bir yol. Bu işler öyle bir hal almış ki, insanlar neredeyse evlerine gidemeyecekler. İnşallah bir tatsızlık yaşanmadan bu işler hızlı bir şekilde tamamlanır da kimsenin başı ağrımaz. Hele ki sınav dönemine girdiğimiz şu günlerde çocuklarımız inşallah bu durumlardan dolayı aksaklıklar ve aksilikler yaşamazlar. Biz üzerimize düşeni yapalım ve gördüklerimizle yöneticilerimizi ikaz edelim de onlar çareyi kendileri üretsinler.

Hepinize Bereketli Cumalar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem ŞAKOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.