Kartepe’ye Tramvay

Tramvay büyük rahatlık

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bu kent için yaptığı en önemli hizmetlerden bir tanesinin tramvay olduğuna inanıyorum. Her ne kadar yapılırken bütün kentle birlikte ben de isyan ettiysem, Sezar’ın hakkını da Sezar’a teslim etmek gerekli. Müthiş rahat, temiz, ekonomik ve hızlı bir ulaşım aracı. Hızı yaptığı süratten değil, hem güzergâhından, hem de tramvay yolunda başka bir aracın ilerlemiyor oluşundan kaynaklı.

Dün akşamüstü aracımla arkadaşımı Yahya Kaptandan alıp İzmit’e gitmemiz gerekiyordu. İnanılmaz bir trafik vardı ve araçlar milim milim ilerliyordu. Sevgili Cengiz ‘Çek aracı şuraya bir yere de tramvayla gidip gelelim’ dedi. Arabayı müsait bir yere park ettik ve tramvaya binerek birkaç dakika içerisinde İzmit’e geldik. Bu yolculuğun bedeli kişi başı 1.75 TL.

Daha önce defalarca kez kullandım tramvayı. Bazen İstanbul’a otobüsle gideceğim zaman aracımı Yahya Kaptandaki Sukra Gurmenin önüne bırakıyorum. Birkaç adım yürüyüp tramvaya biniyorum ve Halkevinde iniyorum. Efetur’dan biletimi alıyorum ve ver elini İstanbul. Bakın bunlar çok önemli hamle ve hareketler. Hem de birçok yönden önemli hareketler.

Ekonomiye ciddi katkısı var

Öncelikle aracımı trafiğe sokmayarak, trafiğin rahatlamasını sağlıyorum. Sonra 1.75 TL. den çok ama çok daha fazla yakıt tüketeceğim için yakıttan tasarruf sağlıyorum. Hem de bu gün aracımı iki saatlik bir iş için parkomata bıraksam 10 TL. para ödeyeceğim. Haliyle kendi aracımla gelmediğim için bundan da tasarruf ediyorum. Tabi buna bir de İstanbul yolculuğunu otobüsle yapmayı eklersek ciddi bir ekonomi yapmış, birçok stresten kendimi kurtarmış ve hatta o yolculuk esnasında kendime sayfalarca kitap okuma imkanı sağlamış oluyorum. Muhteşem hareketler bunlar.

Dün tramvaya bindiğimde aklıma ilk gelen şey Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akman’ın ve Kartepe Belediye Başkanı Sayın Mustafa Kocaman’ın seçim beyannamelerini dinlemeye gittiğimde söylemleri oldu. Kartepe’ye tramvayı getireceğiz. Her iki yöneticiden de duyduğumda çok etkilendiğim bir söylemdi bu. Çünkü Kartepe’ye tramvay gelmesi demek birçok açıdan çok önemli bir hareket demek.

Kartepe - İzmit hattı çok önemli

Kent merkezinin hızlı bir şekilde Kartepe’ye doğru kayması, yerleşim alanlarının ve önemli kamu kuruluşlarının gelecek planlarını Kartepe’de yapması, Şehir Hastanesinin konumu ve turizmin kentteki en önemli ilçelerinden birisi oluşumuz sebebiyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin akademisyen başkanı Tahir Büyükakın’ın tramvay projesinin startını Kartepe’den vereceğini düşünüyorum. Tahir Büyükakın’ın fikirlerine güvendiğim, birkaç kez dinlediğimde etkilendiğim bir isim olduğunu daha önceden birkaç kez yazdım yazılarımda. Bu hesapları en ince ayrıntısına kadar yapacağına inanıyorum. Çünkü Kartepe İzmit arası yapılacak olan tramvay hattı sanıyorum en kısa sürede maliyetini karşılayabilecek bir hat olacaktır. Tramvay Kartepe hattı yapılırken bağlantılarla Kocaelispor’un yeni stadına da bir hat eklendiğini düşünürsek hemen hepimizde bu işe bir an önce başlanması gerektiği fikri oluşur.

Yakıttan tasarruf, vakitten tasarruf, nakitten tasarruf bir araya geldiğinde vatandaşa yapılacak daha güzel bir hizmet bulamazsınız gibi geliyor. Biz naçizane kendi fikrimizi dillendiriyoruz. Bu işi isteyecek, şekillendirecek, yolunu açacak elbette ilk önce Kartepe Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Kocaman’dır ve elbette ki bu işe olur verecek, başlamasını sağlayacak isim de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın olacaktır. Günden güne artan trafik yoğunluğunun stresi, tehlikesi ve ekonomik boyutu sanıyorum bu projenin bir an önce hayata geçmesini sağlayacaktır. İki genç başkanın kol kola girerek, kafa kafaya vererek bu işe öncülük etmeleri halkın da hoşuna gidecektir. Çünkü Kartepe’ye gelecek tramvay buradaki ev, arsa, gayrimenkul değerlerini de en az iki kat arttıracaktır. Üstelik Avrupai bir görünüm de cabası.

Doğru birdir. Ancak doğruyu doğru zamanda ve doğru yerden başlayarak yapmak önemlidir. İki genç başkandan beklentimiz ortak doğruda buluşmalarıdır. İnşallah bir an önce bu konu için bir araya gelerek bir istişarede bulunur ve bizlere de müjdeyi bir an önce verirler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem ŞAKOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

08

Fert - Mevcut tren istasyonu niye aktif kullanılmıyor onu sormak gerek once

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 21:20
07

Gomez - yakıttan tasarruftan bahsetmişsiniz... yahya kaptandan İzmit toplu taşıma(raylı sistem) ile gitmek mi önemli? yoksa İzmitten Haydarpaşa ya raylı sistem ile gitmek mi önemli....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 11:17
06

Gomez - soruyorum size Köseköy tren istasyonunun yerini biliyor musunuz? Peki burada çürüyen onlarca vagonu. Bu vagonların hepsi çalışıyordu 5 yıl önce.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 11:16
05

Gomez - Tramvay takıldınız peki halen kaç tren seferi var İstanbul Adapazarı arasında? 6 yıl önce kaç tren seferi vardı? halen hangi tren istasyonları kapalı şehrimizde gündeme getirir misiniz? ben söyleyeyim Kuruçeşme tren istasyonu, Diliskelesi tren istasyonu, Tavşancıl tren istasyonu, 42 evler tren istasyonu, Köseköy tren istasyonu ve Derbent Tren istasyonu kapalı....

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 11:15
04

Gomez - Gazeteci olarak binlerce traver depolandı köseköyde . Bu traversler kullanılabilirdi. Peki ne yapıldı. Kırıldı .. evet kırıldı... Muhalefet nerde yok...hurdacıya verildi milyarlık değerler sırk içindeki bir iki kilo tel için.....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 11:12
03

Gomez - Kapalı olan bu 150 km tren yolu niye çok az gündeme getirildi? Koseköy e tramvay gelmesi için belli yatırım gerekli. Peki soruyor musunuz köseköy tren istasyonu niye kapatıldı? Ve yer olarak niye köseköy halkının hiç kullanmayacağı bir yer seçildi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 11:10
02

Gomez - tramvay için sayfalarca yazı okursunuz gazetelerde temel atıldı, defalarca deneme seferi yapıldı. Yeni tramvay geldi. Gerçekten kullanışlı. Peki kaç km? 8 km peki yıllardır kapatılan demiryolu kaç km. Adapazarı haydarpaşa arası 150 km.....

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 11:08
01

Gomez - kartepe izmit hattı elbette önemli. Fakat İstanbul a otobüs ile gitmekten bahsetmişsiniz. Yıllar önce tren ile İstanbul a Adapazarına rahatça gidiliyordu. Peki yıllardır bu tren seferlerinin durdurulmasının ve son yıllarda sadece karşılıklı 4sefer yapılmasının ülkeye maliyeti ne oldu?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 11:07