Kadın gibi harbice soruyorum…

Kadın gibi harbice soruyorum…
“Sen karı gibi çıkıp arkadan konuşursun” demek ne demek?
Hem de anneler gününde…
Ne kadar çirkin bir üslup bu!
Analar ki adam eder sizleri, “Karı gibi” de ne demek? Hey Allah’ım ne ara bu kadar çirkinleştik? Memleketimde edep, saygı, hoşgörü vardı ya bir zamanlar ne oldu?
Türk erkeğinin zihnindeki aşağılama içgüdüsüne bakın hele, “Karı gibi…”
Tamam başımızda iyi örnekler yok ama en azından ders çıkartıp siz iyi örnek olanı konuşsaydınız
Uzaktan adam görünüp adamlıktan uzak olmak niye?
Beşiktaş Kulüp Başkanı Fikret Orman kongrede sinirlenip konuşmasında; “Burada delikanlı adam yok! karı gibi çıkıp arkadan konuşurlar” diyor…
Bu lafından sonra çıkıp insanlığın ne olduğunu gösteren yürekli bir kadın haddini bildirdiğinde de, gelen tepkilerin ardından Fikret Orman, “Özür diliyorum, orucuma verin. Bütün üyelerden, özellikle kadın üyelerden çok özür diliyorum” ifadesini kullanıp işin içinden sıyrılmaya çalışıyor.
Bu daha da acı…
Vay efendim oruçluymuş! Orucuna verecekmişiz…
Buyurun, her kabahatini insanların maneviyatıyla din istismarıyla kapatmaya çalışanlara bir yenisi daha eklendi…
Özrü kabahatinden beter…
Eril bir dil kullanmanın, hakaret etmenin oruçla ne ilgisi var? Terbiyesizlik ne zamandan beri oruca bağlanıp, affedilir oldu?
Ne güzel özür “Oruçluyum”…
Bu çirkin açıklama Ramazan’a denk gelmeseydi ne diyecektiniz acaba?
Kadına şiddet uyguladığı iddia edilen Yusuf Güney gibi; “Vatanı, milleti seviyorum mu?” diyecektiniz?
Oruç kendini tutmaktır. Oruç olduğunuzda terbiyesizlik ve dokunulmazlık hak olmuyor Sayın Orman. Elinize dilinize sahip olamıyorsanız böylesi güçlü bir taraftarı olan köklü bir takımın başında işiniz yok sizin!
Bu çirkin ve saygısızca üslup elbette şahsınızı bağlar, kocaman bir camiayı değil ama kadınlığı hala aşağılama nesnesi olarak kullanan ve cinsiyetçi kalıp yargılara sıkıştıran sizi bir “kadın” olarak esefle kınıyorum
Oruçluyken cinsiyetçi açıklamalar yapan adam gibi adamsa…
Oruçluyken ona haddini bildiren kadın gibi kadın olarak size diyorum ki, hem de büyük büyük harflerle; “Orucum ondan oldu, haklısınız” demek biz kadınlara göre göbekten konuşmaktır beyefendi. Amiyane olacak ama kıvırmaktır! Kadın gibi omurgalı bir duruş sergileyememektendir bilesiniz!
Biz çok iyi biliyoruz ki, bu sarf ettiğiniz cümleler oruçtan olmadı. Bilinçaltında kadını pasif, zayıf, ikinci sınıf, susması gerekenler olarak gördüğünüzden oldu.
Size delikanlı bir kadın olarak yazıyorum şimdi…
Arkadan değil ortadan söylüyorum. Kadın gibi harbice! Vicdanlı ve yüreklice…
Kadınlar nezaketten uzak tavrınız karşısında susmayacak, cinsiyetçiliğe sessiz kalmayacak artık…
Siz eşitliği öğreneceksiniz!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nilay MERTTÜRK - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.