Ak Partililer nasıl bir İl Başkanı istiyor?

Değerli dostlar...

Son günlerin en güncel konusu Ak Partinin Kocaeli İl Başkanlığıdır desem herhalde hayır demezsiniz.

Hani bir söz vardır “ bizim zamanımız başkaydı, bizim dönemimizin insanları farklı idi vs.” gibi hep konuşulur ve herkes kendi döneminin başarılarından bahseder gelinen noktada işlerin hep geriye gittiğini , kalitenin düştüğünü söyler durur.

Ancak bu söylemlerde haklılık payının da olduğu bir gerçektir.

Bugün yaşadıklarımıza şöyle bir göz atacak olursak son seçimlerde yani 31 MART yerel seçimlerindeki tablo ve alınan yerel neticeler bize gösteriyor ki o söylemin yani “ bizim zamanımız başka idi “ söyleminin hala geçerliliğini koruduğudur.

Genellemeyi bir tarafa bırakarak olaya Kocaeli genelinde bakarsak “ bizim zamanımız başka idi “ sözcüğü olayın tam ortasına cuk diye oturmaktadır.

Uzun zamandır bir türlü gerektiği gibi doldurulamayan Kocaeli Ak Parti il başkanlığı koltuğunun yeni patronunun belirlenme sürecinde ne yazık ki ilk başlarda belli bir zümre ile görüşüp karar verileceği gibi bir çalışmanın içerisine girilmişken genel merkezin SMS ile partililere kimi İl Başkanı görmek istersiniz diye yapılan çalışma beni mutlu ettiği gibi bazı kesimlerinde tepkisini çekmiştir.

Beni mutlu etti çünkü bu partinin asıl sahipleri partinin Kocaeli deki üyeleridir. Bunların fikrinin alınması kadar doğal bir şey olmasa gerek. Yoksa dar bir çerçevede görüşmeler yaparak belli kişilerin tavassutu ile belirlenen Başkan ve kurullarının nasıl bir çalışma ortamında olduklarını geçmişte yaşayarak tecrübe etmiş bulunmaktayız.

Artık teşkilatlarımız ve partimizin asli unsurları olan üyelerimiz bu işlerin nasıl yapılacağı ve doğru kararın nasıl verileceği konusunda tecrübe ve deneyim sahibi olmuşlar ve rüştünü ispat etmişlerdir, bunun böyle bilinmesini isterim.

Son tahlilde bu SMS işine karşı çıkanları da anlamakta zorlanıyorum. Bu bana parti içi demokrasinin daha çok gelişmesi , birebir ulaşamadığınız partililerin fikrini özgürce belirtmeleri , doğruyu bulmada gerçekçi bir yol olduğunu ifade etmektedir.

Değerli dostlar ! siz bu satırları okurken belki de Kocaeli Ak Parti İl Başkanının ismi belirlenmiş olacaktır. Bu ismin Mehmet ELLİBEŞ olma olasılığının yüksek olduğunu da söyleyelim, çünkü Ak Partinin aradığı ve ihtiyaç duyduğu profile en yakın isim benim kanaatime göre de odur.Ancak ben yine de başlıkta da belirttiğim gibi Ak Partililer nasıl bir İl Başkanı istiyor’ u sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kurucular arasında bulunmadığım, trene sonradan ( 2008 de ) bindiğim için ilk iki İl Başkanının performansları ile ilgili çok sağlıklı bilgi sahibi değilim. Birebir yaşamadığım için kendileri ile ilgili bir yorumda bulunamayacağım.

Fikri IŞIK Başkanın döneminde dışarıdan da olsa gözlemlerim ve tespitlerim oldu. Ak Parti gerçekten başarılı bir İl Başkanlığı dönemi geçirmiştir.

Zeki AGÜN dönemi benim de içerisinde bulunduğum yönetimlerde iyi bir performans göstermiş ve verimli bir dönem geçirmiştir.

Mahmut CİVELEK dönemi ise gerçekten yönetimdeki arkadaşlarımızın İl Başkanının performansına yetişmekte bazen zorlandığı ama saatlerce süren toplantılardan zevk alarak ve hiçbir yorgunluk emaresi göstermeden görevlerini ifa ettiklerinin bire bir içlerinde olan birisi olarak şahidiyim. Bu çalışma azmi, birlik beraberlik ruhudur ki Türkiye’nin en başarılı İl Başkanları sıralamasında görev yaptığı sürede en başarılı Rize’ den sonra ikinci İl Başkanlığı unvanını görev süresince korumuştur.

Şemsettin CEYHAN ve Abdullah ERYARSOY dönemini ise içerisinde olmadığım için ne fazla eleştirebilirim ne de fazla anlatabilirim. Bu dönem ve alınan neticeler herkesçe malumdur. Malumun ilanına da gerek yoktur diyelim ve bu bahsi’ de burada noktalayalım.

Gelelim nasıl bir İl Başkanı istediğimize !

Bizim İl Başkanımızın parti içerisinde geniş bir konsensüs sağlanarak tespit edilmesini isteriz.

Bizim İl Başkanımızın ekonomik yönden hiçbir kurum ve kişiye bağlı olmadan kendi ayakları üzerinde durabilen bir kişiliği olsun isteriz.

Bizim İl Başkanımızın hiçbir şekilde kamu ile ticari ilişkisi olmasın isteriz.

Bizim İl Başkanımızın rantiyeciler ve çıkar çevreleri ile ilişkisi olmasın isteriz.

Bizim İl Başkanımız çalışma arkadaşlarını seçmede özgür olsun isteriz.

Bizim İl Başkanımız herkesin beğenisini ve takdirini kazanacak şehrin enlerinden A takımı gibi bir liste ile çalışma imkanı bulsun. Bunun için ben ve benim gibi düşünenlerin tek isteği listeye çok fazla müdahil olunmamasıdır.

Bizim İl Başkanımız kimsenin adamı olmasın isteriz.

Bizim İl Başkanımızın Reisin performansına yakışacak çalışma temposunu yakalamasını ve ekibinin de aynı yetenek ve karakterde olmasını isteriz.

Bizim İl Başkanımızın dürüst, ilkeli, sağduyulu, ayakları yere basan, koltuğunu dolduran, otoriter, partililerine karşı adil, şefkatli ve sevecen olan, inancı sağlam, haramla işi olmayan, kendisini davasına adamış bir kişilik sahibi olmasını isteriz.

Bu talep ve temennilerimizi daha’ da çoğaltabiliriz ancak bununla yetinelim ve İnşallah bu duygu ve düşüncelerimiz doğrultusunda bir İl Başkanı ataması gerçekleşir, bu konuda da finişe en yakın ismin Mehmet ELLİBEŞ olduğunu tekrarlayalım ve onun bu talep ve isteklerimizi karşılayacağına’ da inancımın tam olduğunu buradan bir kez daha bildirmiş olayım.

Hoşça kalın değerli dostlar ve daima dost kalanlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan ARIKAN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.