Bize ne oldu ?

Evet sevgili dostlar !

Bize ne oldu?

Biz neden bu hallere düştük?

Nasıl bir zafiyet içerisine girdik?

Bizi kim veya kimler bu hale getirdi?

Yoksa biz kendimiz edip kendimiz mi bulduk?

İşte en can alıcı soru bu dostlar; biz ne etti isek kendimiz ettik. O nedenle hiç sağa sola sapmadan şapkayı önümüze koyup 2014 den bu yana kendimizi bir çek edelim. Bakalım, darbeyi içerden’ mi yoksa dışarıdan’ mı yedik? Bir görelim, görelim ki ona göre alacaksak tedbirimizi alalım, yok yaşadıklarımızdan ders almayacaksak artık zamanı geldi Reisin sırtından inelim.

Evet, on üç belediyenin on ikisini aldık. Ancak bu buruk bir sevinç oldu, çünkü son beş yılda ancak bazı yerlerde oyumuzu muhafaza ettik, bazı yerlerde oyumuz düştü ve bence üç beş ilçeye bedel İzmit’i kaybettik ancak gün itibarı ile bir Allahın kulu da bunun gerçek nedenlerini adam gibi açıklama cesaretini de gösteremedi. ( Sayın Mehmet Akif YILMAZ hariç) Biz İlçelerimizde bir önceki seçimde tek başımıza aldığımız oyları bu seçimde ancak MHP nin desteği ile alabildik

On yedi yıldır Reisin rüzgarı ile seçimleri forsa ediyor, referandumları açık ara kazanıyor her girdiğimiz seçimden galip çıkıyorduk. Ancak 2019 yerel seçimlerinde bizler birkaç istisna hariç ne yazık ’ki duvara tosladık. Burada bizlerden kastım asla Ak Partiye gönül vermiş seçmenler değildir. Kastettiğim kesim parti teşkilatları ( İl, ilçe, belde) ve kahir ekseriyetle belediyelerdir.

Teşkilatlar ve belediyeleri eski bir teşkilat mensubu ( iki dönem il yöneticiliği bir dönem disiplin kurulu başkanlığı ) olarak ve şu anda da halkın içerisinde olayları objektif gözle değerlendirmeye ve tahlil etmeye çalışan sade bir vatandaş hassasiyeti ile tespit ve izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Değerli dostlar önce teşkilatların durumuna bir göz atalım. Bu yerel seçim öncesi aday belirleme sürecinde başladı teşkilatların zafiyeti.

Reis” bana kimse torpil için gelmesin, bu en yakınım bile olsa dinlemem” demesine rağmen çeşitli nedenlerden dolayı bu sözünde tam anlamı ile duramadı.

Genel seçimlerin kısa bir zaman önce yapılması ve halkımızın seçilmişlere verdiği mesajları aldığı zannedilerek boşalan teşkilatların yenilenmesi sürecinde yerelde o ders aldığı zannedilen vekillere güvenilerek oluşturulan yeni teşkilat yapıları ne yazık ki süreci olması gerektiği gibi yürütemediler. Eş, dost, akraba, yaren,geçmişin hesaplaşması, çıkarcıların ve yüzsüzlerin yine ön planda yar alarak, hak mahrumiyetlerine meydan vererek, dışarıdan müdahalelerle teşkilatlar ehliyet ve liyakatten uzak kişilerle dolduruldu. Çıkarcılar ve parti üzerinden rant devşirenler yine bu oluşumlarda söz sahibi

oldular ve parti içerisinde bir küskünler ordusu oluştu. Bunların gönlünü almak ve oyuna dahil etmekte mevcut teşkilatlara ve Belediye Başkan adaylarına düşerdi ancak onlar bu iradeyi gösteremeyince sonuç böyle oldu. Seçim kazanıldı ancak bu buruk bir seçim sevinci oldu.

İşte İzmit ilçesinin muhalefet partisi tarafından kazanılmasının en önemli nedeni parti içerisindeki bu yanlış atamalar, iç çekişmeler ve küskünlerin ve parti kurucularının oyuna dahil edilmemesi veya geç oyuna alınmalarıdır.

Her halde bunun bir muhasebesi yapılarak hesabı ilgililerden sorulacaktır?

Şimdi gelelim belediyelere ! Değerli dostlar 2004’te belediyelerde yola çıkarkenki tavrımız, ideallerimiz, hizmet aşkımız ve en önemlisi partimizin isminden’ de anlaşılacağı gibi halka adaletli hizmet etme şiarımızı ne yazık’ ki birinci dönemde uyguladık ve halkın memnuniyetinin karşılığını ilk genel seçimlerde aldık.

Belediyeleri çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemi olarak üç dönemde ele aldığımızda birinci dönemimiz olan çıraklık dönemi mükemmel geçti ve mükafatını fazlası ile aldık.

İkinci dönemin ilk yarısına kadar iyi giden işler ikinci yarıdan sonra bozulmaya ve yavaş yavaş halktan kopmaya başladık.

Belediyelerdeki üçüncü dönemimiz ise ne yazık’ ki partimizin kuruluş felsefesine yakışmayacak şekilde geçti. Tüm belediyelerimizde gözlemlediğimiz kadarı ile halktan kopmalar, imardan rant devşirmeler, adamına göre imar tadilatları, hesapsızca yapılan harcamalar, kamu arazilerinin satışları, belediye başkanlarının lüks araç ve makam düşkünlüğü, gereksiz ve adaletsiz personel istihdamı, belediyelerdeki kiralık araç saltanatı ve bu araçların amaçları dışında kullanılmasının denetlenmemesi ( siyah plakadan vazgeçtiniz bari araçların kapısına hangi belediye ve kuruma ait olduğunu yazın da sorumsuzca kullanılmasının önüne geçin ) ve bir çok şeyin halktan gizlenmesi, belediye üst yönetimi ve bürokratlarının halka tepeden bakmaları ve bulundukları mevkileri uzun yıllar işgal etmeleri nedeni ile yüzlerinin eskimeleri vazgeçilmez oldukları zaafına kapılmaları, halbuki mezarlıklarımız kendisini vazgeçilmez zannedenlerle doludur bunu görmüyorlar.

Bu örnekleri daha da çoğalta biliriz. Ancak geldiğimiz noktada içimizi acıtan ülkede ve bulunduğumuz bölgelerde gerçekten hayallerimizin ötesine geçen hizmetlere rağmen seçimlerde aldığımız neticeler bu olmamalı idi.Demek’ ki halkımız sadece hizmete oy vermemektedir.

Bugün sevinerek müşahede etmekteyim’ ki bazı belediye başkanlarımız halkın hassasiyetlerini anlamışlar’ ki şimdiden yukarıda bahsettiğim olumsuzlukları yaşamamak için tedbirlerini almaya başlamışlardır. İnşallah belediyelerimiz Reisin dediği gibi gönül belediyeciliğinin gereklerini yerine getiri’ de fabrika ayarlarımıza geri döneriz.

Değerli dostlar ilçemizle ilgili mahalle bazlı seçim sonuçlarını önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağım.

BU ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKALIM !

Ordu da yapılan okullar arası yıldızlar bilek güreşi Türkiye finallerinde Maşukiye Leyla SARIGÖL ilk öğretim okulu öğrencileri ( altı kız, altı erkek ) sekiz madalya ile büyük bir başarı elde etmişlerdir.

Alınan dereceler : Büşra BOZDAĞ : Kızlar 65 sol kol Türkiye şampiyonu, sağ kolda Türkiye ikinciliği.

Dilara KORKMAZ: Kızlar 35 sağ kol Türkiye şampiyonu, sol kolda Türkiye beşinciliği.

Güler Zehra PELİT: Kızlar 40 kilo sağ kol Türkiye şampiyonu.

Sevgi Naz AKTÜRK: Kızlar 65 kilo Türkiye üçüncüsü.

Emre EJDEROĞLU: Erkekler sağ kol Türkiye üçüncüsü.

Yusuf Emir HÜSEYİNOĞLU: Erkekler 50 kilo sol kol Türkiye şampiyonu.

Bu yavrularımız Kar tepemizi layıkı ile temsil etmişler, ancak karşılığında gerekli ilgi ve alakayı görmemişlerdir. Kendileri herhalde belediyedeki yetkililerin değil, maşukiyedeki ilgililerin uyarısı ile Belediye Başkanı tarafından kabul edilerek tebrik edilmişlerdir.

Gönül arzu ederdi’ ki, bu yavrularımız Belediyemiz tarafından sadece kuru bir teşekkür değil, çam sakızı çoban armağanı ufak ta olsa günün anısına bir hediye ile de taltif edilselerdi. Hem yavrularımızın önümüzdeki müsabakalarda motivasyonunu arttırmak, hem de evlerinin köşelerinde muhafaza edecekleri günün anısına bir hediye olurdu. Bu konuda belediyedeki yetkililerin Başkana gerekli bilgilendirmeyi yapmadıkları anlaşılmaktadır, yoksa Belediye Başkanı yavrularımızı oradan eli boş göndermez ufak’ ta olsa bir hediye ile taltif ederdi.

Bu arada müsabakalarda yavrularımızı yalnız bırakmayan okul müdürü Bayram YILDIZ, beden eğitimi öğretmeni Mehmet ALAGÜN, Maşukiye nin genç muhtarı Halil İbrahim EJDEROĞLU, Veliler İbrahim KORKMAZ ve Mehmet Ali TOKDEMİR e de destekleri ve de maddi katkılarından dolayı teşekkür ederim.

Bu yavrularımızın önünde şimdi Yunanistan’da yapılacak Avrupa şampiyonası vardır. Bunlara başta Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi olmak üzere, Kar tepe Belediyesi, Kocaeli amatör kulüpler federasyonu, İlçe spor müdürlüğü olarak sahip çıkıp destek olalım.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar ve daima dost kalanlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan ARIKAN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Murat Sevil - orhan abi bu yazdıkların biz akp gönülden bağlı olanların seçimden önce ve sonrasında bir araya geldiğimizde sürekli konuştuklarımızdı.cok ğüzel düşüncelerimiz kaleme almışsın .hayırlı kandiller.

Yanıtla . 0Beğen 19 Nisan 12:44