Reklamı Kapat

Sokrates ve Demokrasi

Son zamanlarda siyasi partileri dikkatlice incelediğimizde adına demokrasi denilen kavramın çok başka şekillerde uygulandığını görüyoruz. Mesela CHP’de parti içi demokrasi diye bahsedilen şeyin CHP’yi yıllardan bu yana iktidardan ettiği kaçınılmaz bir gerçek. Ya da iktidar partisi Ak Partinin içerisindeki demokrasinin ise tam tersi çok seslilikten ziyade tek sesli bir demokrasiyi yürüttüğünü haliyle de bunun adının normal şartlarda demokrasi olmadığını görüyor ve yaşıyoruz. Doğruyu kim yapıyor sizce diye sormak bile 16-17 yıldan bu yana iktidarda olan bir partiye hakaret etmek olur diye düşünüyorum. Demokrasiden bahsederken Sokrates’in bir hikayesi geldi aklıma. Bu gün sizlerle bu hikayeyi paylaşmak istiyorum.

 Eski Yunanda Demokrasi fikri ilk ortaya çıktığında Sokrates bu fikri hiç benimsemediği gibi şiddetle de karşı çıkmıştır.

Hatta Plato’nun yazılarından da öyle anlıyoruz ki Sokrates’in idamına sebep de demokrasiye karşı oluşudur.

 Bir gün Sokrates yine öğrencileriyle sohbet ederken bir öğrencisi Sokrates’e sorar:

 ─ Eğer demokrasi çoğunluğun kararını kabul etmekse, adil olan da bu değil midir? Mesela yüz kişinin oy kullandığı bir yerde elli bir kişinin kararına mı uymak daha adil ve doğru olur yoksa kırk dokuz kişinin kararına uymak mı? Hem çok mümkündür ki daha çok insanın daha az insandan yanılma ihtimali daha azdır. Şu halde sizin demokrasiye karşı çıkmanız doğru olmadığı gibi haklı da sayılmaz.

Bunun üzerine Sokrates her zaman olduğu gibi soru cevap yöntemini kullanarak o öğrencisine önce sorar.

 ─ Bize söyler misin bilge olmak mı daha zordur yoksa cahil olmak mı daha zordur?

 Öğrenci:

─ Elbette ve hiç şüphesiz bilge olmak daha zordur. Bilge olmak için çok okumak araştırmak ve yorulmak gerekirken cahil olmak için bir şey yapmaya gerek yoktur.

 Sokrates:

─ Peki o halde bize yine söyler misin toplumlarda cahil insanların sayısı mı çok olur yoksa bilge insanların sayısı mı çok olur?

 Öğrenci:

─ Elbette ve hiç şüphesiz cahil insanların sayısı fazla olur.

 Sokrates:

─ Peki bize yine söyler misin bir gemide yüz yolcu bulunsa geminin nerede-nasıl ve hangi yönde yelken açması gerektiğini kaptan mı daha iyi bilir yoksa o yüz yolcu mu?

 Öğrenci:

─ Eğer yolcular içinde Denizcilik bilgisi olan yoksa pek tabi en iyi bilen kaptandır.

 Sokrates:

─ Peki o halde diyebilir miyiz ki herkes her konuda karar veremez, herkes bildiği yerde konuşmalı ve her iş ehline verilmeli?

 Öğrenci:

─ Pek tabi olması gereken budur.

 Sokrates:

─ Peki o halde bize yine söyler misin kimin hangi konuda bilgili olup olmadığını bilmeden sadece çoğunluk oldukları için kararlarını doğru bulmak adil ve doğru olabilir mi? Hem sen de kabul ettin ki bir toplumda cahillerin sayısı bilgelerden hep daha çok olur…

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem ŞAKOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz