Sıra Seçmenin Beklentilerinde…

Değerli dostlar! Artık başlıkta da belirttiğim gibi sıra seçmenin beklentilerine geldi.
Bugüne kadar yetkililer, karar vericiler, onlara resmi veya gayri resmi yardımcı olanlar, kendilerini vazifeli addedenler, tümünün adayları belirlemede şöyle veya böyle etkisi olmuştur. Neticelerini yaklaşık bir buçuk ay sonra hep beraber göreceğiz.
Şimdi sırada Belediye Meclis Üyelerinin belirlenmesi var. Burada yine eş, dost, onun yakını, bunun akrabası, vekilin komşusu, eski il ve ilçe başkanının yareni yerine, eski adı ile belde, yeni adı ile mahalle olan yerlerden dengeli bir şekilde seçilmesi gereken meclis üyelerinin en azından o bölgelerde yaşayan partililer arasında bir temayül yapılarak belirlenmesinde fayda vardır diye düşünmekteyim. Ancak bunun böyle yapılmayacağını da adım gibi biliyorum. Olsun, ben üzerime düşeni buradan yazıp söyleyeyim de, hiç olmasa vebalden kurtulayım.
Belediye başkanları bulundukları il, ilçe veya beldenin hizmetlerini görmek için çalışırlar. Ancak bu hizmetleri daha sağlıklı ve verimli yapabilmeleri için, daha güzel projeler hayata geçirmek için, hizmet etmekte oldukları halkın daha rahat ve müreffeh bir hayat sürmesi için yapacakları çalışmalarda kendilerine yardımcı olacak kimseler öncelikle Meclis Üyeleri ve daha sonra belediye çalışanlarıdır.
Belediye Meclis üyeliği sanıldığı gibi koltuk doldurmak değildir.
Bu görev yerel yönetimlerde çok önem arz etmektedir. Yani Belediye Meclisleri bulunduğu il, ilçe ve beldelerin yerel parlamentolarıdır Bu nedenle aynen Milletvekili seçimlerinde gösterilen hassasiyetin burada da gösterilmesi gerekmektedir.
Nasıl ki parlamento seçimlerinde belli kıstas ve yasal prosedürler uygulanıyorsa, burada da aynen olmasa bile bu hassasiyete yakın belli kriterler getirilerek tespit ve seçimlerin yapılması ve Belediye Meclis Üyelerinin bu şekilde belirlenmesi gerekmektedir.
Böylece başarıyı yakalar ve kaliteli hizmet yapma imkanı bulabilirsiniz. Aksi takdirde hiçbir bilgi ve becerisi olmayan yeteneksiz insanlarla doldurduğunuz Meclis parmakçılıktan başka bir işe yaramaz, bunun örneklerini ne yazık ki çevremizde çokça görmekteyiz.
Bu nedenle biz seçmenler olarak karar verici ve bu konuda belirleyici olanlardan aşağıda belirteceğimiz özellik ve yetenekteki insanların belirlenmesi bekliyor ve umuyoruz.
Nedir bunlar?
-Hayatın yüzünü kirletmediği
-Küfür ve inkarın gözünü karartmadığı
-Müptezel bir yaşantısı olmayan
-Boğazından haram lokma geçmeyen ve geçmeyecek olan
-Üzerinde asla kul hakkı bulunmayan
-Aldatarak alçak, aldanarak ahmak olmayan
-Allah’ı ve Allahın emirlerini unutmayan
-Öfke başına vurduğunda aklı başından gitmeyen
-Görev yaparken hakkı ve hakkaniyeti gözeten
-Belediyeyi geçim kapısı değil hizmet yeri olarak görebilen
-Özel hayatında ilkeli ve prensipli yaşayan
- Temsil ettiği halkının beklentilerini ön planda tutan, “ben” değil “biz” diyebilen kişiliğe sahip olan
-Halk arasında güvenilir ve adil olduğuna inanılan bir karaktere sahip olan
-İnsanları, hayvanları tabiatı ve doğayı seven ve bunlar gibi onlarca daha özelliklere sahip olan insanları arayıp bulalım ve onları görevlendirelim.
Yoksa onun hatırı, bunun bilmem kaç oyu, hemşeri derneklerinin tehditleri vs. gibi etkenlerle belirlediğimiz insanlardan ancak dolgu malzemesi olur, bunun da böyle bilinmesini isterim.
Lütfen gelin Bölgemizin geleceği, gençlerimizin istikballeri ve ülkemizin müreffeh yarınlara taşınmasını heba etmeyelim.
Kalın sağlıcakla sevgili dostlar ve daima dost kalanlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan ARIKAN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.