Son düzlük

Ak Parti Kartepe’de artık herkes kulak kesilmiş vaziyette Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzından çıkacak belediye başkanlarının isimlerine kilitlendi. Şu son birkaç gündür en az siyasiler kadar benim telefonlarım da neredeyse susmadı. Herkes Kartepe belediye başkanının kim olacağını bana soruyor. Aslında bana sormuyor, herkes kendi kafasında olan kendi adayının ismini benden duymak istiyor. Kimileri Hüseyin Üzülmez diyeyim istiyor, kimileri Mustafa Kocaman, kimileri Şükrü Karabalık, kimileri Zafer Arat. Geçen gün de yazdım bunu size ki aslında bu isim Ankara tarafından kısa bir süre önce netleştirildi. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Kocaeli programı esnasında açıklaması için yarına ötelendi.

Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin bana sorarsanız hiç fark etmez. Hangi isim gelirse gelsin tek isteğim İnşallah Kartepe için en hayırlı aday her kim ise o gelsin. Hatta bir tık ötesi hangi aday için gelmek veya gelmemek daha hayırlısı olacaksa Kartepe için de adaylar için de o hayırlı olan olsun. Çünkü biz her kimi istiyor olursak olalım bu işi layıkıyla yapabilecek olanı en iyi Allah (C.C.) biliyor ve İnşallah o en iyi olana nasip olur bu iş. Kartepe muhteşem bir bölge. Onun için de İnşallah bu bölgeyi layıkıyla yönetecek birilerine nasip olur bu iş. Gerisi hikaye, gerisi siyaset.

Artık yeni başkan için ya da mevcut başkanın devamı için ilk yazımızı Pazartesi günü yazacağız İnşallah. Herkes gibi ben de Cumhurbaşkanının ağzından çıkacak ismi bekliyorum.

İyi Parti de Tahir Büyükakın’ı destekleme kararı aldı

Dün akşam saatlerinde basına düşen bir haber ile Allah yüreğimi biliyor ki şok oldum. Hiç beklemediğim ve ummadığım bir haberdi bu çünkü. Bildiğiniz üzere Türkiye’nin birçok yerinde CHP ile İyi Parti ittifak üzerinde sözleşti. Bu yerlerden birisi de Kocaeli bildiğiniz üzere. Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi adayını İyi Partinin ısrarları üzerine kendilerine bıraktı. Partililerinden çok büyük tepkiler almış olmasına rağmen Genel Merkezin almış olduğu bu karar üzerine CHP Büyükşehir Belediyesinde aday çıkartmayarak İyi Partiyi destekleyeceğini belirtti.

Tüm bu gelişmeler üzerine herkesin aklına şöyle bir şey geldi ki bu da İyi Partinin elinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesini alabilecek bir isim var. Ki Allah var benim aklıma ilk gelen isim Lütfü Türkkan’dı. Çünkü Gebze oylarının Büyükşehir belediyesi seçimlerindeki etkinliğini hepimiz iyi biliyoruz. Ancak kısa bir süre sonra Lütfü Türkkan’ın böyle bir şey yapmayacağını öğrendik. Hatta İyi Parti Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için Sefa Sirmen ile bile görüştü. Sadece Sirmen ile değil kentte daha birçok isme bu teklifle gitti. Ki bu isimlerden bir tanesi de Prof. Dr. Sayın Haluk Akbaş’tı. Derken bir ara milletvekilliğine adaylığını koyduğu halde sıralamaya giremeyen Opr. Dr. İlhan Tan’ın ismi dolaştı ortalıkta. Tabi bu arada İyi Parti eski il başkanı Opr. Dr. Serdar Kaman partisine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için müracaatını yaptı. Ki bana sorarsanız önemli bir hamleydi. Siyasi öngörüsüne inanmadığım Kaman Allah var beni yanılttı. Çünkü İyi Partide hiç kimsenin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için aday çıkmayacağını gördü ve hamlesini yaptı.

Dün akşam saatlerinde hala tam olarak doğruluğuna inanamadığım haber gazetelere düştü. Opr. Dr. Serdar Kaman İyi Partinin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklandı. Şimdi tam bu noktada insanın aklını karıştıran sorular çıkıyor ortaya. Siz İyi Parti Genel Merkez yönetimi olarak kısa bir süre önce bu adamı Kocaeli İl Başkanlığı görevini iyi yürütemediği için istifaya davet etmediniz mi? İl Başkanlığı görevini yürütemedin kardeşim istifa et demediniz mi? Bunu bütün kamuoyu biliyor. Peki şimdi şu kısa süre içerisinde ne değişti ki Sayın Opr. Dr. Serdar Kaman’ı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayınız yaptınız? Yani soru net olarak şudur ki, kendi partinizin il teşkilatını yönetemediğine inandığınız bir adamın koskoca Kocaeli Büyükşehir Belediyesini yönetebileceğine nasıl ikna oldunuz? Bu kısa bir süre önce görevden aldığınız Serdar Kaman’a bir haksızlık mıdır yoksa Kocaeli halkına büyük bir saygısızlık mıdır? İki yanıttan hangisi olduğunu gerçek manada merak ediyorum.

İyi Parti Genel Merkezi kendi adıma beni hala şoklara sokmaya devam ediyor. Ne yaptığına ve hatta ne yapmaya çalıştığına bir türlü anlam veremediğim bir parti konumuna gelen İyi Partide beni en çok hayal kırıklığına uğratan kişi ise maalesef Genel Başkan Meral Akşener. Akşener’in Kocaelili olduğunu bilmesem, eşini, akrabalarını tanımasam bütün içtenliğimle söylüyorum ki bu işin altında başka şeyler arardım.

Konu ile ilgili söyleyebileceğim tek ve son söz olarak şu kalmıştır ki, İyi Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayını Serdar Kaman olarak açıklayarak kamuoyuna şu mesajı net bir şekilde vermiştir ‘İyi Parti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde Ak Parti adayı Tahir Büyükakın’ı destekleyecektir’ Hepinize İyi Hafta sonları diliyorum..

Fırtına

Kartepe’de özellikle son iki gündür inanılmaz bir fırtına hakim. Çarşamba gecesi saat 02.30 gibi başlayan, ben bu yazıyı yazarken de hala daha tam olarak dinmeyen fırtına bölgemizde ciddi manada etkili oldu. Sürekli kesilen cereyanlar, kopan teller, devrilen direkler, uçan çatılar, kökünden çıkan ağaçlar ve sokakta balkonda ne varsa havalarda uçuşan birçok nesne ile yaşıyoruz iki günden bu yana. Cereyanların bu denli kesilmiş olması doğalgaz ile ısınan evlerde ciddi sorunlar yaratmış olsa da Allah tarafından fırtına Lodos fırtınasıydı ki hava biraz ısındı. Ancak bütün içtenliğimle söylüyorum ki aracımla ilerlemeye çalışırken gördüğüm birkaç köpek uçmamak için bildiğiniz direniyordu.

Tabi bu fırtınada yaşanan cereyan kesintileri artık elektrik hatlarının toprak üzerinden toprak altına alınması gerekliliğini bir kez daha net bir şekildi ortaya koydu. Biliyorsunuz özellikle de bölgemizde leyleklerin göz zamanlarında yaşanan elektrik kesintileri çok yaşanır. Bu kesintilerin trafolara giren, direklere yuva yapan ya da konan leyleklerden kaynaklandığı elektrik dağıtım şirketleri yetkililerince defalarca ifade edildi. Edildi edilmesine de buna karşı bir tedbir de hala alınmadı. Oysaki bu gibi durumlar uzun yıllardan bu yana yaşanıyor memleketimizde. Artık Avrupa’nın çok az ülkesi elektriği toprak üzerinde kullanıyor. Herkes bu işleri toprak altına taşıdı. Biz de bu işleri sanıyorum ki kendi bedenlerimiz toprak altına taşınana kadar biraz zor göreceğiz. Yine de bütün iyi niyetimizle yetkililerimize buradan seslenerek ‘Lütfen artık şu elektrik işlerini yer altına taşıyın’ diye söylemeden de edemeyeceğiz. Büyük Türkiye hayalleri yalnızca kelimelerimizi süslerken hala eller aya biz yaya atasözümüzü yaşatmaktansa bu işi artık bir programa koymak sanıyorum herkes için doğru olanı olacaktır diye düşünüyorum. İki gündür kesik cereyanlar yüzünden bu devirde çocuklar okula gidemiyor ya da ders işleyemiyorlarsa bu ayıp bize yeter de artar bile.

Gribe dikkat

Ortalarda fena bir grip dolanıyor. Kimilerine göre bu domuz gribi. Çünkü yakaladığında öyle bir haftada ayağa dikmiyor. 15 gün yatanlar, hatta daha fazla süreyle evlerinden çıkamayanlar var. En son bu sabah öğrendiğim Cumhuriyet Halk Partisi Kartepe Belediye Başkan adayı Sevgili Cumhur Karakadılar gripten Balaban’daki evinde istirahate çekilmiş vaziyette. Buradan kendisine acil şifalar diliyorum.

Sevgili Eşim böyle durumlarda tam bir şifa olan şu karışımı uygular bize ki ben de sizlerle paylaşayım. İki adet yeşil elmayı küp küp doğrayın, iki kesmeşeker büyüklüğündeki taze zencefilin kabuklarını soyun, yarım avuç tane karabiber, bir bütün limon suyunu bir tencerede kaynatın. Kaynayan karışımı bardağa koymadan önce bir çubuk tarçını bardağınızın içerisine bırakın ve son olarak da bir tatlı kaşığı bal ile tatlandırarak karıştırın ve için. Şimdiden şifa olması dileğiyle grip olan tüm dostlara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem ŞAKOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz