Reklamı Kapat

Olgunluğumu yaşamak istiyorum

Değerli dostlar bu hafta sizlerle tamamen farklı, bir arkadaşımın bana gönderdiği ve çok beğenerek okuduğum bir yazıyı paylaşmak istiyorum. Bu yazı 1893-1945 yılları arasında Brezilyada yaşamış Şair, romancı ve müzikolog Mario Raul de Morais Andrade nin kaleme aldığı “ OLGUNLUĞUN KIYMETLİ ZAMANI” adlı makalesi. Yazar olgunluk ( YAŞLILIK) dönemini daha doğrusu o süreçte yaşamak istediği hayatı tasvir ediyor.
“Olgunluk dönemimde, kalan yıllarımı saydım ve yaşadığımdan çıkardığımda daha az zamanım Kaldığını keşfettim.
Bir şekerleme paketi kazanmış küçük bir çocuk gibi yılları büyük bir zevkle ve iştahla yedim, ama azalmaya başladıklarını hissedince artık teker teker, tadını çıkararak yiyorum.
Artık yasaların ve yönetmeliklerin tartışılıp durduğu ve hiçbir işe yaramayacağını bildiğim sonsuz toplantılara ayıracak zamanım yok.
Takvim yaşlarına rağmen hala büyümeyen aptal insanlara destek olmak için de zamanım yok.
Vasatlıkla uğraşmak için de zaman ayıramam.
Şişmiş egoların bulunduğu toplantılara katılmayı hiç istemiyorum.
Artık dalaverecilere ve çıkarcılara tahammül edemiyorum.
Başarılı olmuş insanların yerine geçmeye can atan şu kıskanç insanlara hiç tahammülüm kalmadı.
Üst düzey bir makam için yapılan kavgaların çirkin sonuçlarına tanık olmaktan nefret ediyorum.
İnsanlar içeriğe değil sadece başlıklara bakar oldular. Benim zamanım ise, başlıklarla uğraşmayacak kadar değerli artık.
Öz’ü istiyorum, ruhumun acelesi var. Pakette şimdi daha az şeker kaldı..
İnsan onurunu ve gerçekleri savunan, sorumluluktan kaçmayan, başarılarından dolayı şişinmeyen, kendi yanlışlarına gülebilen, vaktinden önce oldum demeyen, insan olmayı anlamış insanlarla yaşamak istiyorum.
Asıl olan, yaşamı değerli kılmış eylemlerimizdir.
Yaşamın sert darbelerinden yumuşak bir ruh ile çıkmayı başarabilmiş ve başkalarının yüreğine dokunabilen insanlarla olmak istiyorum.
Evet olgunluğun bana getireceği o doluluğu hissetmek için acelem var.
Elimde kalan tek bir şekerlemeyi bile yitirmek istemem.
Amacım sevdiklerim ve vicdanımla barış içinde ve huzurla dolu olmaktır.
Umarım sizin için de aynısı olur, çünkü nasıl olsa siz de yaşlanacaksınız.”
Hani bir söz vardır yaşlılar bunu genelde gençlere kızdıkları zaman söylerler “ Biz sizin yaşınıza gelemeyiz ancak bir gün sizler muhakkak bizim yaşımıza geleceksiniz.”
Evet sevgili dostlar elin Brezilyalısı ahir ömrünü bu duygu ve düşüncelerle geçirmeyi tahayyül ediyorken bizler nelerle uğraşıyoruz.
Adamın yaşam tarzı olarak çizdiği bu hayat felsefesi inanın her yaşlının arzuladığı bir son demdir.
Bunun için genç kardeşlerime diyorum ki !
İnsanların hayatlarındaki en büyük pişmanlıkları, fırsatları olduğunda yapmadıkları şeylerdir, yaşamınızı ona göre şekillendirin ve değerlendirin, yoksa son pişmanlık fayda etmez.
Yaşdaşlarıma da diyorum ki !
Biz bu dünyaya istediğimiz gibi gelmedik, istediğimiz gibi gidemeyiz, onun için elimizde kalan son ALTIN günlerimizin kıymetini bilerek sevdiklerimizle beraber gönlümüzce yaşamak daha kolay değimli ?.
Umarım herkes güzel yaşlanır, tüm kötülüklerden ari yaşar…
Kalın sağlıcakla sevgili dostlarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan ARIKAN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz