Reklamı Kapat

Oldu mu be Meral Abla?

Sevgili dostlar bu gün sizlere Meral AKŞENER ile ilgili hafızalarınızı tazelemek adına bildiklerinizi bir kez daha hatırlatmak istiyorum.
Ailesi Yunanistan’dan mübadele ile gelip Kocaeli’ ne yerleşmiş Memur bir babanın kızı olarak 1956 yılında Gündoğdu köyünde doğdu. Bursa Kız Öğretmen Lisesinden mezun oldu, 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını tamamladıktan sonra Kocaeli Üniversitesi İnkılap Tarihi hocalığına uzanan bir akademik kariyer ve 1994 yılında başlayan siyasi yaşam.
Meral AKŞENER 1994 yerel seçimlerinde Kocaeli ( İzmit) belediye başkanlığı adaylığı ile siyasi yaşama merhaba dedi. Aynı yıl Tansu ÇİLLER’ in başkanı olduğu Zübeyde Hanım Şehit Anaları Vakfında genel başkan yardımcısı olarak görevlendirildi. Kendisi ile o dönemde ve iç işleri bakanlığı dönemlerinde zaman zaman DYP de görev yapan arkadaşlarla birlikte istişarelerimiz olmuştur. Daha sonra DYP Kadın Komisyonları Genel Başkanlığına getirilen Meral AKŞENER 1995 yılında 20. Dönem İstanbul 21. dönem Kocaeli 23. Ve 24.dönemde de İstanbul milletvekili olarak görev yapmıştır.
Üç Kasım 1996 yılında meydana gelen meşhur Susurluk kazasından sonra 54. Hükümetin İçişleri Bakanı Mehmet AĞAR’ ın istifası sonrası Türkiye Cumhuriyetinin ilk bayan İçişleri bakanı olarak 40 yaşında görev almış ve 8 ay gibi kısa bir süre İçişleri Bakanlığı yapmıştır. Döneminde meşhur 28 şubat “Post modern darbesi” gerçekleşmiş, kadın başına 28 Şubat’ çı paşalara meydan okumuş ve bu yüzden de hedef olmuştur. Meral AKŞENER’ i siyasette 20 küsur yıldır dik tutan bu 8 aylık bakanlık süreci olmuştur.
TBMM’ ye ayak bastıktan sonraki altı yıl içerisinde Tansu ÇİLLER, Köksal TOPTAN, Mehmet AĞAR ve Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın yanında siyasi hamleler yapan AKŞENER 2001 yılındın DYP den istifa ederek Fazilet Partisinden kopan Abdullah GÜL ve Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın önderliğini yaptığı oluşuma katıldığını Gül ve arkadaşlarının çalışma ofisi olarak kullandıkları Politik Araştırmalar Merkezinde basın toplantısı ile ilan etti. İki ay gibi kısa bir süre sonra “ Milli görüş çizgisini sürdürüyorlar” diyerek ve hayal kırıklığı yaşadığını belirterek bu yeni oluşumdan ayrıldı.
3 Kasım 2001 de Milliyetçi Hareket Partisine katılarak bugün muhalif olduğu Devlet BAHÇELİ’ nin yanında yer aldı. 2004 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu kazanamadı. 2001 yılından 2007 yılına kadar Devlet BAHÇELİ’ nin danışmanlığını yaptı. 2007-2011 ve 2015 seçimlerinde İstanbul 3. Bölgeden Milletvekili seçildi, ayrıca 8 yıl Meclis Başkan Vekilliği yaptı. Oysaki o 7 Haziran seçimlerinde Devlet BAHÇELİ için “ Çok iyi bir stratejik akla sahiptir. Satranç oyuncusudur, hep beş hamle sonrasını görür” tahlilini yapan AKŞENER kendisi ile ilgili yapılan son hamleyi görememiş ve partiden ihraç edilmiştir.
Meral AKŞENER MHP içerisinde yolu tıkandığı için yeni bir parti kurmak zorunluluğunu hisseden bir aktör olarak hazırlıkları, donanımı ve üzerinde oturduğu toplumsal taban ile ne yazık ki uyum sağlayamamıştır. AKŞENER MHP den koparacağı büyük ve sayısal olarak güçlü bir taban beklentisini de şu ana kadar gerçekleştirememiştir. Yuvarlanan taş yosun tutmaz misali AKŞENER de bu durumdan nasibini almıştır. Siyasette çok hareketlilik insanın başına olmaz dertler açabiliyor. O nedenle bugün başlattığı bu siyasi hareketi için güçlü bir taban oluşturamamıştır. Doğduğu, yetiştiği, kariyer yaptığı siyasi yaşamında önemli yer tutan ve siyasi yaşamının başladığı yer olan Kocaeli İl Başkanlığı açılışında bile istenilen kalabalıkları toplayamamıştır. Siyasette ilkeli olmak, geldiği yeri unutmamak, yola çıktıklarını yolda bulduklarına tercih etmemek çok önemli argümanlardır.
Şimdi AKŞENER ile bu kadar geniş teferruata ne gerek vardı diyebilirsiniz, ancak şunu unutmamalıyız ki önemli bir sözdür “ Geçmişi olmayanın geleceği olmaz” derler, bu söze istinaden geçmişi ile ilgili biraz geniş tafsilat verdim.
Gençlik yılları ve siyasi yaşamının büyük bir bölümü ülkücü camia içerisinde geçmiş, bir diğer kısmı da sağcı, muhafazakar ve milliyetçi DYP saflarında geçmiştir.
Kuruluş aşamasında içerisinde bulunduğu oluşumdan( AK Parti) Milli görüş çizgisini terk etmediler diyerek ayrılan Meral AKŞENER şimdi Milli görüşün en temel taşlarından birisi olan, hala bu geleneği sahiplenen Temel KARAMOLLAOĞLU ile kol koladır.
Solcu, Maocu kocasını ( kendi ifadesidir) milliyetçi yapan Meral AKŞENER şimdi HDP ile iş tutan, onlara sahip çıkan CHP’ li lerle yan yana, yıllarca mücadele ettiği değerlerini bir kenara itip kendi ikbali için geçmişini bir çırpıda unutup dün hasım olduklarınla bugün hısım olup işbirliği yaparak Tayyip ERDOĞAN husumeti ile yollara düşmüştür.
Amaç memlekete hizmet değil Tayyip ERDOĞAN’ ı yok etmektir.
Amaç ülke insanının refah seviyesini yükseltmek, sosyal hayatı ile ilgili politikalar üretmek değil Tayyip ERDOĞN’ I devirmektir.
Amaç proje üretmek ve ülkeyi bir adım daha ileriye götürmek değil Tayyip ERDOĞAN ‘ ı iktidardan indirmektir.
Amaç yıllardır özlemini duyduğumuz 16 yıldır devam eden siyasi istikrarı bozup ülkeyi kaosa sürüklemektir.
Evet sevgili dostlar ne yazık ki durum bu. “ ABİDİK GUBİDİK İŞLERLE “ uğraşmayacağını beyan eden Meral AKŞENER bunun daniskasını yapıp 15 ithal Milletvekili ile hülle yaparak gurup kurmuş ve CHP’ in dümen suyuna girmiştir. Böyle entrikalarla başlayan bir siyasi hareketin sonu ne olur ki ? olsa olsa hüsran olur.
Olmadı Meral Abla bu senin siyasi geçmişine yakışmadı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan ARIKAN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Yakup Kadioğlu - sizin dediğiniz gibi istikrar var ise neden erken seçim yapılıyor,her şey yolunda ise neden erken seçim yangından mal kaçırırcasına yapılıyor, istikrar yoksa neden AKP oy verelim meselesi. Ülkemizin geldiği durum hangisi merak ediyorum. Sizinde yazdığınız yazı tarafsız olduğu tartışılır.

Yanıtla . 0Beğen 20 Mayıs 14:07

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (262) 371 53 71
Bilgi için tıklayın