Gizle

Hiçbir insan diğerinden üstün değildir

Artık alıştı herkes ki biz yazılarımızı Cuma günleri yazdığımız için ‘Cumanız Mübarek Olsun’ diyerek başlıyoruz. Arkasından da özellikle ekliyoruz ki Allah’ın her günü mübarektir. Mübarek olmayan günü yoktur bilinsin. Bu vesile ile de hepinizin Miraç Kandilini Kutlamak isterim. Kandiliniz Mübarek Olsun.

Bu gün ki yazımızın ilk satırına ‘Hiçbir insan bir diğer insandan üstün değildir’ diyerek başlayalım. Şimdi bu söz üzerine şunu söyleyeceksiniz ‘Ama öyle yaşanmıyor’ Evet haklısınız öyle yaşanmıyor. Öyle yaşanmadığı için de bu gün yaşadığımız sıkıntıları yaşıyoruz. Bunun içerisinden şunu çıkartmayın sakın, ‘Allah (C.C.) öyle yaşamıyoruz diye bize ceza veriyor. Hayır böyle değil. Şayet ki Allah’ın (C.C.) Yüce kitabında belirttiği düzen üzerine yaşamış olsak, bu gün hayata çok farklı bakıyor ve yaşıyor olurduk. Allah (C.C.) bunu Kur’an-ı Kerim’inde açıkça belirtmiş. Hatta daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz bir konuyu örnek alalım. İnsan ile Kur’an-ı Kerim ikiz kardeştir demiştik. Şimdi iki ayrı Kur’an-ı Kerim getirseler önünüze hangisi üstündür diye sorsalar ne cevap verirsiniz?

Oysa günümüzde insanlar birbirlerine üstünlük sağlamak için akla gelmeyecek ayak oyunları yapmayı ve Allah’ın (C.C.) kendilerine verdiği çok değerli olan enerjiyi bu yolda kullanmayı tercih etmesi bu enerjinin gereksiz yere kaybolmasını sağlıyor. Ve biz bu enerjimizi böyle değil de, pozitif yönde kullansak, üstünlük değil de paylaşarak eşitlik sağlasak insanlarla ortak bir enerjiye sahip oluruz. Yani ortak bir enerji hareketi oluşturmuş oluruz. Bunun tersi durumlarda ise herkes bir diğerinin enerjisini yediğini düşünerek aslında kendi enerjisini yok ediyor ve bunu fark etmiyor.

İşte aşağıların aşağısı bu noktada başlıyor. Allah (C.C.) yeryüzüne Halife olarak yarattığı insana inanılmaz üstün yetenekler bahşetmiş. Siz öyle ilimlere sahipsiniz ki, yeryüzündeki ilimlerin tamamını toplasanız, en cahil insanın Levh-i Mahfuzundaki bilim sayfasının yüzde birine erişemez. İşte siz bu denli üstün bir varlıksınız. Ancak ilk yaratılış gününde size bu ilimler verilirken tüm insanlığın o secdede bir ahdi vardı ki bu İnsan makamından düşmeyeceği idi, İnsan-ı Kamil makamından düşmeyeceği idi. Bu gün yaşadığımız hayatlar ve yaptığımız hareketler ile bırakın İnsan-ı Kamil makamını, mahlûkat makamında bile değiliz maalesef ki.

Allah (C.C.) insanları birbirleri ile yarış etsinler, birbirlerine üstünlük taslamaya kalksınlar diye yaratmadı. Teklikten çokluğa nasıl gidilebildiğinin yolunu görebilene, görmek isteyene defalarca anlattı. DNA’larımıza yazdı ama biz önümüzdeki bir olan Allah’tan (C.C.) paylaştırılarak sürekli genişleyen bir kainata ulaşıldığı gerçeğinden bile kendimize bir pay çıkartmıyoruz. Teklik insana mahsus değildir. Böyle bir izin yoktur bana sorarsanız. Bencillik, kibir, üstünlük sevdası nefsin insana yaptığı baskılardır. İşte o nefsi terbiye etmeyi becerebilir, başarabilirseniz (ki bu istemekle alakalıdır) işte o zaman İnsan-ı Kamil yolunda en önemli adımlardan bir tanesini atmış olursunuz.

Bu güne kadar yazdıklarımızın hiç birisinin sır olmadığı gibi bu gün yazdıklarımızda bir sır değildir. Üstüne üstlük okurken ‘Bu adam ne diyor. Biz bu çok zor makamlara nasıl ulaşabiliriz ki?’ diye düşündüğünüz hiçbir makam ulaşılması zor makamlar değildir. Sadece ve sadece istemekle alakalıdır ama istemek gerçek manada istemek olduğunda istemektir. Yoksa elim işte, gözüm oynaşta mantığı ile bu tarz isteklerinize ulaşamazsınız. Ulaşamadığınız gibi boşa harcadığınız enerjiniz ile istediğiniz makamlara zaten yükselemezsiniz.

İnsan olmak kainattaki en değerli şey. Gerçek anlamda insan olduğunuzda zaten ortada ne makam, ne mevki, ne para, ne pul kalıyor. Gerçek insan olduğunuzda bu gün mucize gibi görünen ve hatta bir çoğunuzun inanmadığı bir çok şeyi yaşama lüksüne sahip oluyorsunuz. Çünkü unutmayın ki gerçek insana Adem kimliği ile tüm melekler secde etti. Kendi varlığınız bu kadar üstünken müthiş bir gayretle onu aşağılara düşürmeye uğraşmayın.

Unutmayın, hayvanlar bile bir arada yaşarlarken mevcut durumdaki insanlar kadar birbirlerine zarar vermiyorlar. Biz onların makamından bile daha aşağılara düşmek için neden bunca gayret sarf ediyoruz. Birbirimize iftira atmak, zarar vermek için bin bir yol bulmak için uğraşırken farkında olmadan aşağıların aşağısına düştük. Oradan çıkamama sebebimiz de, orada kendimize örnek alacağımız kişileri çok zor bulabiliyor olmamızdan kaynaklı. Onun için iyiye örnek siz olun. İlk basamağı siz oluşturun. Çoban ateşi sizinle başlasın ki, yayıldığında çoğaldığınızın farkına varın.

Hepinize Hayırlı Cumalar Diliyorum. Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Derviş Haksever - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Erken seçim kararını nasıl buluyorsunuz?