Teleferik, büyükşehir meclisinden geçti!

Sahip olduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra dört mevsim boyunca birçok doğa sporunun yapılmasına imkan veren Kartepe, ihale sürecine girilen teleferik projesinin tamamlanmasının ardından ziyaretçilerine seyir zevki yüksek bir teleferik yolculuğu sunacak.

Büyütmek için resme tıklayın

İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun Kartepe Belediyesi'ne ait Teleferik Projesi için imar planı değişikliğiyle ilgili raporu oybirliğiyle Büyükşehir Meclisi'nde kabul edildi. 50 yıllık hayal olarak nitelendirilen projenin İlk etabında Derbent Mahallesi´nin üzerinde, çok güzel bir alanda Körfez ve Sapanca Gölü manzaralı yerde 5 yıldızlı bir otel ile teleferiğin ilk ayağı kurulacak. İnsanlar, oradan yaklaşık 4,7 kilometrelik teleferik hattıyla Kartepe´nin zirvesindeki Kuzuyayla´ya gidebilecek. Seka Kampı´ndan başlayıp, Sapanca Gölü üzerinden geçerek Derbent´e uzanan ikinci etabımız ise 4,5 kilometre uzunluğunda olacak. Teleferik hattındaki kabinlerin 7-8 kişilik olacağı belirtildi.

MEVCUT KAPASİTENİN 3-4 KATI TURİST ÇEKECEK

2017´nin baharında ilk kazma vurulur. Allah´ın izniyle bu dönem 1,5 yıllık süreç sonrasında, olağan üstü bir durum olmadığı sürece Kartepe´yi ziyaret eden turistler, ilçemizin güzelliklerini teleferikle 45-50 yıllık hayali yaşayarak kullanacaklar. Yap-işlet-devret modeli ile yapılacak olan proje yatırımcıların yaklaşık maliyet hesaplarından çıkarttıklarına göre sadece bir etabın maliyeti 7-8 milyon avro civarında ama bunun yanında yapılacak otel gibi tesislerle 10-15 milyon avroyu bulacağı öğrenildi. Projenin tamamlanmasının ardından öncelikle yakın illerden gelenler ve Arap turistler başta olmak üzere Kartepe´nin mevcut kapasitesinin 3-4 katı turist çekeceği tahmin ediliyor.

17 Şubat 2017 Kocaeli/ Kartepe- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Erken seçim kararını nasıl buluyorsunuz?