Reklamı Kapat

CHP Kartepe’den bütçe değerlendirmesi “Bu bütçede vatandaş nerede?”

CHP Kartepe, Kartepe Belediyesi 2022 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçe Taslağını bir basın açıklamasıyla değerlendirdi. Açıklamaya CHP Kartepe İlçe Başkanı Nilay Merttürk, Kartepe Belediyesi Gurup Sözcüsü Yakup Kalmuk, Meclis Üyeleri Özlem Ejderoğlu Çankaya, Ayla Demir, Hasan Bayrak ve Sabri Soyer katıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Kartepe Belediyesi 2022 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçe Taslağının vatandaşa dokunan bir yapıda olmadığını ifade eden CHP Kartepe İlçe Başkanı Nilay Merttürk;“Bütçeye baktığımızda performans ne kadar sosyal belediyeciliği karşılıyor sorusu aklımıza geliyor. Bazı müdürlüklerde bütçelerinin toplam bütçe artışının yaklaşık 3 katı kadar arttığını görüyoruz. Ancak pandemi gibi zorlu bir süreçten geçerken, bu bütçede vatandaş nerede? Stratejik Planı oluştururken büyük proje olarak iki adet proje öngörülmüş. Kentleşme adına atılan bir adım göremiyoruz. 2022 yılında “Maşukiye Giriş Projesi”nin %60’ının tamamlanacağı planlanmışken, şu ana kadar %30’u bitirilmesi gereken projede gözle görülür hiçbir ilerleme yok! 2022 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçe değerlendirmesini kamuoyuna sunuyor ve taktiri vatandaşlarımıza bırakıyoruz” şeklinde konuştu.

“PROGRAMA VE PLANA UYULMAMIŞ”

Kartepe Belediyesi CHP Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Özlem Çankaya yaptığı açıklamada; “Kartepe Belediyesi 2022 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçe Taslağı incelendiğinde; Stratejik Plan ve Performans Programının prosedür gereği aynı olması gerektiği ve sadece kağıt üstünde kaldığı, uygulamada ise programa ve plana uyulmadığı anlaşılmaktadır” dedi.

“GÖZLE GÖRÜLÜR HİÇ BİR İLERLEME YOK!”

2020-2024 Stratejik Planın yıllara göre bölümlendirildiği Performans Programını incelediklerini dile getiren Meclis Üyesi Çankaya; “Stratejik Planda, Planın 3. Yılı (2022) Amaç-Maliyet Hesabı 203.000.000,00 TL olarak öngörülmüşken Performans Programında 220.000.000,00TL olarak belirlenmiş. Stratejik Planı oluştururken büyük proje olarak iki adet proje (Havluburun Mahalle Konağı ve Maşukiye Giriş Projesi) planlanmış, Performans Programında 2022 yılında “Maşukiye Giriş Projesi”nin %60’ının tamamlanacağı planlanmış. Oysa şu ana kadar %30’u bitirilmesi gereken projede gözle görülür hiçbir ilerleme görülmemekte. 2022 Mali yılında buraya 8.284.000,00 TL kaynak ayrılmış” dedi                

“İZAHA MUHTAÇ”        

“Fen İşleri Müdürlüğü tarafından 2022 yılında 10 km asfalt kaplama, 5 km parke yol kaplama yapımı için 9.149.800,00 TL kaynak ayrılmışken 500 m Bisiklet yolu için 2.922.800,00 TL kaynak ayrılmıştır. Kaynak aktarılmasında Maliyet hesabının gelişigüzel hazırlandığı, düşünülmekte” diyen Çankaya; “2022 yılında 1500 Adet ağaç dikimi planlanmış ve fidan temini/satın alma için 875.000,00 TL kaynak ihtiyacı olduğu gösterilmiş. Buradan 1 fidan/ağacın maliyetinin 583,33 TL olduğu anlaşılmakta. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün Performans Hedefi göstergeleri 2021 yılı ile aynıdır. Oysaki Stratejik Plan Göstergelerdeki sayılar 1’er tane fazladır. Bu farklılık tasarruf için mi, yoksa sehven mi yazıldığı izaha muhtaçtır. Bu hususlar göz önüne alındığında Stratejik Plan ve Performans Programının prosedür gereği aynı olması gerektiği ve sadece kağıt üstünde kaldığı, uygulamada ise programa ve plana uyulmadığı anlaşılmaktadır” şeklinde konuştu.

“BAZI MÜDÜRLÜKLERİN BÜTÇESİ 3 KATI KADAR ARTMIŞ”

Belediyenin 2022 Mali Yılı Bütçesi bir önceki yıla göre % 45,70 oranında artarak 220.000.000,00 TL olarak planlanmıştır” diyen Kartepe Belediyesi CHP gurup Sözcüsü Yakup Kalmuk ise; “Bütçenin Müdürlüklere dağılımına bakıldığında 3 Müdürlüğün (İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, Arşiv Müdürlüğü, Mali Hizmetler Müdürlüğü) bütçesinin azaldığı, 2 Müdürlüğün (Emlak İstimlak Müdürlüğü ve Teftiş Kurulu Müdürlüğü) bütçesinin değişmediği, diğer müdürlüklerin bütçelerinin arttırıldığı görülmekte. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Etüt Proje Müdürlüğü bütçelerinin toplam bütçe artışının yaklaşık 3 katı kadar artmış. Performans Programında sadece Maşukiye Giriş Projesi, 7 adet park ve 3 adet spor tesisi planlanmış, ancak ilgili müdürlüklerin bütçeleri % 100’ün üzerinde arttığı görülmektedir. Park ve spor tesislerinin yapımı Performans Programında Park ve Bahçeler Müdürlüğü bütçesi içinde görülmekte” dedi

“RED VERDİK”  

Kalmuk; “2022 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçesi Belediyenin asli görevi olan Kartepe halkının yaşam şartlarını iyileştirmek için yapılması gereken yatırımları Stratejik Plan ve Performans Programına uygun gerçekleştirmekle mükelleftir. Stratejik planda olmayan ve 2021 yılında yapılan projelerin 2022 Performans Programında aynı amaç doğrultusunda faaliyet olarak alınması ve 2022 yılında da bu plan ve programa uygun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Geçmiş yıl bütçe gerçekleşmeleri göz önüne alındığında bu yılki bütçenin de hedef doğrultusunda gerçekleşemeyeceğinden Bütçe Tasarısına CHP Gurubu olarak "RED" verdik” şeklinde konuştu.

22 Eki 2021 - 14:14 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Dolu Dolu Kartepe - Bütçeyi bile doğru yapamayan bir belediyeden ne beklenebirlir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Ekim 15:21