Reklamı Kapat

Kartepe’de Millet İttifakı hem ortak bildiriye imza attı hem de ayrı bildiri verdi “NEDEN AYRI BİLDİRİ?”

Kartepe Belediyesi 2021 yılı Mayıs ayı Meclis Toplantısı 1. Birleşimi 1. Oturumu dün gerçekleşti. İsrail’in Filistin’e yönelik Kadir Gecesi başlattığı saldırılara tepki gösterilen mecliste Millet İttifakının ortak bildiriye imza atıp ardından yeni bir bildiri vermesi dikkatlerden kaçmadı.

Deniz Karamert- Kartepe Belediyesi 2021 yılı Mayıs ayı Meclis Toplantısı 1. Birleşimi 1. Oturumu dün Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman başkanlığında gerçekleşti. Yaklaşık yarım saat süren meclis toplantısında 8 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

İSRAİL KINANDI

Kartepe Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısında tüm meclis üyeleri ortak bildiriye imza atarak İsrail’in Filistin’e yönelik Kadir Gecesi başlattığı saldırılara yönelik İsrail’e tepkilerini dile getirerek Filistin halkının yanında olduklarını belirttiler. Mecliste okunan ortak bildirinin hemen ardından ise Millet İttifakı üyeleri meclise yeni bir bildiri vererek, bildirinin okunmasını istedi. Dikkatlerden kaçmayan bu hareket sonrası ise Millet İttifakının imza attığı ortak bildirinin ardından ayrı bir bildiri vermesi mecliste şaşkınlığa yol açtı. Edinilen bilgiye göre ise Millet İttifakı bileşenlerinin teşkilat bazında böyle bir karar aldığı öğrenildi.

KARTEPE BELEDİYESİ MECLİS ÜYELERİNİN ORTAK BİLDİRİSİ

Kartepe Belediye Meclisini oluşturan AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve Bağımsız Meclis Üyeleri olarak;

FİLİSTİN HALKINI DESTEKLİYORUZ

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in başlattığı çocuklar ve kadınlar dahil çok sayıda masum sivil ve savunmasız Filistin halkına yönelik uyguladığı şiddet, baskıcı politikaları ve ibadet özgürlüğünü engellemeye yönelik girişimleri, Ramazan Bayramı'nın hemen arifesinde vahim bir boyut kazanmıştır. Mukaddes mekân Mescid-i Aksa ve çevresinde, İsrail güvenlik güçleri tarafından gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla gerçekleştirilen menfur saldırılar, bebek ve çocuklar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve ölümüne sebep olmuştur. Kartepe Belediyesi olarak bu zulmü ve hukuk tanımazlığı şiddetle kınıyoruz.

İsrail’in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir. Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar orantısız güç kullanarak hukuk dışı bir oldubitti yaratmaya yöneliktir. İsrail’in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletlerin saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz. Kudüs ve Gazze’de devam eden İsrail saldırganlığı Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir.

Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail’in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Artık israil’e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır.

Kartepe Belediyesi Meclis Üyeleri olarak; İsrail’in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz.

Erol Yılmaz (Ak Parti Grup Sözcüsü), Yakup Kalmuk (CHP Grup Sözcüsü), Faruk Cengizhan (MHP Meclis Üyesi), Kubilay Işık (İYİ Parti Meclis Üyesi), Fedai Yazıcı (Bağımsız Meclis Üyesi)

MİLLET İTTİFAKI ÜYELERİNİN BİLDİRİSİ

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dahil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz.

Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze’ye de yöneltilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir.

Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail^’in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletlerin (BM) saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz.

Kudüs ve Gazze’den son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı BM kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail’in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz.

Artık İsrail’e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır.

Kartepe ilçesi Millet İttifakı Meclis Üyeleri olarak, İsrail’in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz.

18 May 2021 - 14:20 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.