Reklamı Kapat

EMEP Kocaeli İl Başkanı Erkan: "Hem iş yerlerinde hem OSB'lerde 1 Mayıs kutlanabilir"

1 Mayıs kutlamalarının pandemi gerekçesiyle yasaklanmasını değerlendiren EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan Hem iş yerlerinde hem organize sanayi bölgelerinde ortak kutlamalar yapılabilir dedi.

2021 1 Mayısına sayılı günler kaldı. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da tüm dünya 1 Mayısı pandemi koşullarında karşılıyor. Pandemi gerekçesiyle 1 Mayıs yasaklamaları da gelmeye başlamışken Nasıl bir 1 Mayıs sorusunu EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkana yönelttik. Bütün bu yasaklara rağmen 1 Mayısta işçilerin taleplerini haykırması gerektiğini söyleyen Erkan ile yaklaşan 1 Mayısı ve neler yapılabileceğini konuştuk.

Her yer 1 Mayıs alanı olsun diyen Emek Partisi EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan Hem iş yerlerinde hem de organize sanayi bölgelerinde OSB birbirine yakın fabrikalarda iş kolu ayrımı yapmaksızın ortak kutlamalar yapılabilir. GOSBda TOSB da Plastikçiler OSB de bunu gerçekleştirecek irade işçi sınıfımızda var bunu biliyoruz dedi.

2021 1 Mayısını işçiler hangi koşullarda karşılıyor

2020 1 Mayısını da pandemi koşullarında kutlamıştı işçi ve emekçiler. Pandemide 1 yılı geride bıraktık ve 2021 1 Mayısını hem salgının faturası hem de ekonomik kriz koşulları açısından çok daha ağır bir tabloyla karşılıyoruz. Emekçiler açısından çok daha ağır bir tablo söz konusu. Bu 1 yıl da hem patronlar hem de iktidar pandemiyi fırsata çevirdi. İşçi sınıfının kazanılmış haklarına dönük saldırılar gerçekleşti esnek çalışma yaygınlaştırıldı. Kod 29la işten çıkartmalar yaşandı ücretsiz izinler kullandırıldı. Pandeminin ilk döneminde denkleştirme usulü çalışma iki aydan dört aya çıkartıldı. Bir taraftan sermayenin çıkarı patronların kârı uğruna Çarklar dönsün ısrarıyla tam kapanma çağrılarına kulak tıkayan bir iktidar var karşımızda. Bu süreç ekonomik krizle birlikte daha da derinleşti. İşçi ve emekçilerin yaşam koşulları her geçen gün daha da ağırlaştı.

DEMOKRATİK BİR ÜLKE TALEBİ 1 MAYISIN EN ÖNEMLİ TALEPLERİNDEN

Geçtiğimiz bir yılda sadece emek alanına dönük saldırılar da olmadı. Anti demokratik uygulamaların daha da arttığını söyleyebilir miyiz

Geride bıraktığımız 1 yıl pandeminin lütfa çevrilmesiyle her türlü demokratik hak ve özgürlüklerin engellendiği baskıların arttığı bir yıl olarak karşımıza çıktı. Hak arama yaşadığı sorunlar karşısında taleplerin ifade edilmesi ve iktidarın uygulamalarına itiraz etmenin kendisi bile çeşitli baskılar gözaltılar ve tutuklamalarla sonuçlandı. Boğaziçi Üniversitesine kayyum rektör adanmasının hemen ardından demokratik ve özerk üniversite talep eden öğrencilere yönelik gözaltı ve tutuklamaları biliyoruz. İstanbul Sözleşmesi uygulansın diyerek kadına yönelik şiddetin önlenmesini isteyen kadınların taleplerine kulak tıkayarak bir gecede İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararını gördük. HDP'nin kapatılmak istenmesi tartışmaları ilimiz Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun tutuklanması gibi örnekler demokratik hak ve özgürlüklerin rafa kalktığı antidemokratik uygulamaların arttığı ve aynı zamanda tek adam iktidarının faşist bir rejimi inşa etmek için de hızlı adımlar attığı bir dönemi yaşıyoruz. Sadece iş ve aş talebi değil aynı zamanda özgürlükler ve demokratik bir ülke talebi de 2021 1 Mayısının en önemli taleplerinden.

YASAKLARIN HİÇ BİR İNANDIRICILIĞI YOK ANTIDEMOKRATIK UYGULAMALAR ARTAN BASKI VE ŞIDDET DEMIŞKEN KOCAELI VALILIĞI 1 MAYISI DA KAPSAYACAK YASAK KARARI AÇIKLADI. GEBZEDE KAYMAKAMLIK 1 MAYIS BAŞVURUSUNA RET YANITI VERDI. BU YASAKLARI NASIL DEĞERLENDIRIYORSUNUZ

Kocaeli işçi ve emekçilerin direnişlerine ve grevlerine sahne olan bir kent. Bu yasak kararının gelmesinde de pandemi bir gerekçe. Ama pandemi gerekçesiyle her türlü eylem ve etkinliği yasaklayan bu kentin Valisi AKPnin Ankarada gerçekleştirdiği genel kurula sadece bu kentten 4 bin 500 insanın gidişine engel olmadı. Üstelik kapalı salonda gerçekleştirilen bir kongreydi. Eğer iktidar mensubuysanız kapalı salonlarda kongreler gerçekleştirebilirsiniz Cumhur İttifakının temsilcileriyseniz binlerce insanın katıldığı cenazeler düzenleyebilirsiniz. Ama emek hak demokrasi özgürlük diyorsanız karşınıza pandemi yasakları çıkıyor. Bu yasakların hiçbir inandırıcılığı yok. Söz konusu bu memleketin emekçilerinin yaşadığı sorunlar olunca ortaya konan bu yasaklamanın kabul edilebilirliği yok. Pandemi yasağının tümüyle bir gerekçe olduğunu biliyoruz. Eğer başta bu kentin valisi ve yönetenler emekçilerin sağlığını gerçekten düşünüyorsa 1 yıldır ifade edilen tam kapanmayı gerçekleştirir. Salgın bu kadar yayılmışken 28 gün tam kapanma tüm çalışanlara ücretli izin emekçilere ekonomik ve sosyal koruma yaygın test ve herkese aşı talebini görmezden geliyorsanız hâlâ çarklar dönsün inadınız devam ediyorsa bu kentte 604 bin ücretli çalışan var bu ücretli çalışanlar hâlâ fabrikada tezgah başında hiçbir tedbir ve koruma olmadan bu salgın koşullarına rağmen çalışıyorsa çıkıp meydanlarda kendi talepleriyle kendi 1 Mayısını da kutlar.

Peki bütün bu koşullara rağmen Emek Partisi 1 Mayısa nasıl hazırlanıyor

Nisan ayının başından bu yana gerek fabrika önlerinde gerek işçi duraklarında gerek işçi semtlerinde bahsettiğimiz talepler ışığında çeşitli aydınlatma materyalleri ile 1 Mayıs hazırlığı sürdürüyoruz. Bildiri ve broşürlerin yanı sıra kentin farklı noktalarında afiş ve pankart asarak güvenceli iş insanca bir yaşam hak ve özgürlükler için 2021 1 Mayısına çağrıda bulunuyoruz. Ayrıca 30 Nisanda hem Gebze'de hem de İzmit'te gerçekleştirilecek alan kutlamasına da katılımın örgütlenmesi çabası içerisindeyiz. Emekçiler de bu kısıtlama kararlarıyla salgının önlemeyeceğinin farkında. Burada yapılmak istenenin hak arayan emekçilerle mücadele edilmek olduğunun farkındalar. Bu sebeple 2021 1 Mayısının çok daha kitlesel geçebileceği yönünde izlenimlerimiz var.

HER YER 1 MAYIS ALANI OLSUN 1 Mayıs kutlamalarına dönük çağrılarınızı alalım. Neler yapılabilir

Yapılması gereken şey yasakları da aşacak bir şekilde emekçilerin Gebze ve İzmit'te üretimden gelen gücünü kullanarak 30 Nisanda alanda olmalarıdır. Aynı zamanda 1 Mayısta da. 1 Mayıs resmi tatil olmasına rağmen hâlâ çalışan işyerleri var. O gün de iş durdurmanın gerçekleştirilmesi çağrımız var. Bu yasakları aşacak olan emekçilerin iradesidir Kocaelili işçilerin bu iradeye sahip olduğunu biliyoruz. Kocaeli'de de işçi sendikaları konfederasyonları var. Ama şu gün olmuş hâlâ Türk-İş ve Hak-İş gibi konfederasyonlar ve bunlara bağlı sendikalardan net bir tutum ifade eden yok. Bütün bu saldırılar karşısında bu suskunluğun kabul edilebilir hiç bir yanı yok. Sendikal bürokrasinin işçi sınıfına dönük bunca saldırı karşısında sağlık ve yaşam hakkı hiçe sayılırken bu suskunluğun karşısında bütün fabrika ve işyerleri 1 Mayıs alanına dönüştürülmeli. Partimizin çağrısı bu yöndedir. Gerek Gebze Sendikalar Birliği üyesi sendikalarda örgütlü işçi arkadaşlarımız açısından gerek Türk-İş ve Hak-İşe bağlı sendikalarda örgütlü işçi arkadaşlarımız açısından hem iş yerlerinde hem de organize sanayi bölgelerinde birbirine yakın fabrikalarda iş kolu ayrımı yapmaksızın ortak kutlamalar yapılabilir. GOSB da TOSB da Plastikçiler OSB de bunu gerçekleştirecek irade işçi sınıfımızda var bunu biliyoruz. Fabrika önleri ve OSB'lerdeki ortak kutlamalarla hem Gebze'de hem de İzmit'te gerçekleştirilecek alan eylemlerine katılarak bunların güçlü geçmesini sağlayarak ve bütün bunların yanı sıra yasak kararlarının yırtıp atıldığı irili ufaklı kutlamalar gerçekleştirilebilinir. Geçtiğimiz yıl bunu gerçekleştirmiştik. Her yer 1 Mayıs alanı olsun.

23 Nis 2021 - 13:01 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.