Reklamı Kapat

İzmit Kaymakamı Cinbir alkollü mekanlara "Dur" dedi

AK Parti’nin önergesiyle meclisten geçen ve iki alkollü mekanın açılmasına ilişkin karara İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir “dur” dedi

EKSİKLER VAR 

İZMİT Kaymakamlığı meclisten geçen bu maddenin iptali için İdare Mahkemesine başvurdu. Gerekçe ise Kaymakamlık görüşü alınmaması ve meclis kararında mekanların nerede açılacağına ilişkin bilgi verilmemesi. Maddenin eksikliklerin giderilmesinin ardından yeniden meclise gelmedi bekleniyor.

İzmit Kaymakamlığı tarafından İdare Mahkemesine gönderilen yazıda "İzmit Belediye Meclisinin, Belediye Meclis üyesi Engin UÇAR tarafından 05/01/ 2021 tarihli yazılı önergesi ile gündeme alınarak kabul edilen; “Tramvay projesi kapsamında, kamu yararı kararı nedeniyle işyerleri kapatılan Serkan GÜYÜK ve Yadigar BAŞYURT un yeni işyeri açma talepleriyle ilgili kanun ve yönetmeliklerdeki şartlara uyulması halinde işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı verilmesi ve içkili yer bölgesine dahil edilerek işlenmesinde İzmit Belediye Yönetiminin yetkili kılınması.” ile ilgili 05.01.2021 tarih ve 9 sayılı meclis kararının ;

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğinin 29. Maddesi gereğince; meclis kararı alınmadan önce mahalli mülki idare amirinin genel güvenlik ve asayiş durumu hakkındaki görüşü alınarak bu görüş doğrultusunda alınması gerekirken; Mülki idare amiri görüşü alınmadan Serkan GÜYÜK ve Yadigar BAŞYURT isimli kişilerin adresi ve yeri bile belli olmayan işyerlerine işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesi ve bu işyerlerinin içkili yer bölgesine dahil edilmesine yönelik bir meclis kararı olduğu anlaşılmıştır.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin “İçkili yer bölgesinin tespiti” başlıklı 29. maddesinin “İçkili yer bölgesi, mülkî idare amirinin genel güvenlik ve asayiş durumu hakkındaki görüşü doğrultusunda belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde belediye meclisi, bu sınırlar dışında il genel meclisi tarafından tespit edilir. İçkili yer bölgesi haricinde içkili yer açılamaz.” hükmü gereğince; içkili yerler bölgesi ile ilgili belediye meclisi kararı alınmadan önce mahalli mülki idare amirinin görüşü alınması ve bu görüş doğrultusunda karar verilmesi gerektiği halde;

​İzmit Belediye Meclisinin karar alma sürecinde, İzmit Belediye Başkanlığı tarafından mülki idare amirliğimizden ( Kaymakamlığımızdan) söz konusu yönetmelik hükmü uyarınca görüş istenmemiş ve Kaymakamlığımızca da herhangi bir görüş verilmemiştir. Ayrıca söz konusu meclis kararında; içkili yerler bölgesine hangi yerin/ alanın dahil edildiği de belli değildir.İçkili yerler bölgesine dahil edilen bölge/ alan belirlenmemiş olup sadece adresi bile belli olmayan iki işyerine özel bir karar alındığı görülmüştür.

Belediye Meclisi tarafından, içkili yerler bölgesinde bir değişiklik yapılacak ve içkili yerler bölgesine yeni yerler dahil edilecekse; bu dahil edilecek yerin/bölgenin sınırlarının belirlenmiş olması ve belirlenen yer ile ilgili olarak İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 29. maddesi gereğince; mahalli mülki idare amirinin ( İzmit Kaymakamlığının) genel güvenlik ve asayiş durumu hakkındaki görüşü doğrultusunda karar alınması gerektiği halde; Mahalli Mülki İdare Amirliğimizin (Kaymakamlığımızın) genel güvenlik ve asayiş durumu hakkında görüşü alınmadan adresi ve yeri bile belli olmayan iki işyerinin içkili yer bölgesi içine dahil edilmesine yönelik alınan İzmit Belediye Meclisinin 05.01.2021 tarihli ve 9 nolu kararının açıkça hukuka aykırı olduğu değerlendirilmiş ve Kaymakamlığımızca İdare Mahkemesine başvuru yapılarak; söz konusu Belediye Meclisi kararı ile ilgili yürütmenin durdurulmasına ve kararın iptaline karar verilmesi talep edilmiştir.”  ifadeleri kullanıldı.

26 Oca 2021 - 21:47 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.