Reklamı Kapat

DEVA Partisi’nden Anayasa Hukuku Eğitimi

DEVA Partisi Kocaeli İl Başkanlığında eğitimlere bu hafta da Yeni Türkiyede Anayasa Hukuku ve Türkiyedeki Hukuk Sisteminin Sorunları konuları Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Av. Oğuz Sakanın sunumu ile devam edildi

Demokrasi Ve Atılım DEVA Partisi Genel Başkan Ali Babacanın katılımlarıyla hızla Türkiye çapında il kongrelerini tamamlarken bir yandan da parti içi eğitim çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Kocaeli İl Başkanlığı da İl Başkanı Adem Koç öncülüğünde çalışmalarına hız verdi. İlçe kongrelerine bu hafta sonu başlayacak olan DEVA Partisi Kocaeli İl Teşkilâtı aynı zamanda eğitim çalışmalarının da ikincisini dün gerçekleştirdi. İlki geçen hafta ekonomi üzerine Çağlayan Ateş tarafından verilen eğitimlerin yanı sıra partili ve partiye kendisini yakın hisseden gençlere yönelik olarak da bu Cuma eğitim çalışmalarının başlayacağı bildirildi.

Kocaeli İl Başkanlığında Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Av. Oğuz Sakanın Yeni Türkiyede Anayasa Hukuku ve Türkiyedeki Hukuk Sisteminin Sorunları konulu sunumunda iktidarın ve küçük ortağının sık sık dile getirdiği Yeni Türkiye kavramından hareketle ülke adalet sistemin geldiği durum gözler önüne serildi

Örnek olaylar üzerinden ve uluslararası adalet kıstaslarının göz önüne alınarak tablolar üzerinden yapılan sunumda Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Av. Oğuz Saka özetle şunları ifade etti Türkiye özellikle son dönemlerde gerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde ve gerekse de iç yargı süreçlerinde insan ve hak ve özgürlükleri konusunda ciddi oranda olumsuz bir karneye sahip olmuştur. Ve gün geçtikçe de karne notumuz kötüye gitmektedir. Adaletin giderek siyasallaştığı bir süreç yaşıyoruz. Kuvvetler ayrılığı kavramının ve yargı bağımsızlığının giderek değersizleştiği ve yerel bir mahkemenin ülkenin en üst yargı organı olan Anayasa Mahkemesini dahi dikkate almadığı bir sürece geldik. Oysa Anayasanın 153. Maddesinde Anayasa Mahkemesinin kararlarının kesin olduğunu düzenlenmiştir. Aynı maddeye göre Anayasa Mahkemesi kararları Resmî Gazetede hemen yayımlanır ve yasama yürütme ve yargı organlarını idare makamlarını gerçek ve tüzelkişileri bağlar denilmektedir. Bu ve bunun gibi pek çok kesin anayasa hükmü dahi rahatlıkla göz ardı edilebilir hale gelmiştir. DEVA Partisi iktidarında parti programımızda da belirtildiği gibi Parlamenter sisteme yeniden dönüş sağlanacak ve eskiden aksayan yönleri mesela HSK üyelerinin atanması gibi konular demokratik hale getirilerek insanımızın hak ettiği gerçekten adaletli bir ülkede yaşaması sağlanacaktır.

Dünya Adalet Projesinin dönem dönem hazırladığı Hukukun Üstünlüğü Endeksine göre Türkiye

2012/2013de 92 ülke arasında 87.

2014de 99 ülke arasında 59.

2015de 102 ülke arasında 80.

2016da 113 ülke arasında 99.

2017/2018de 113 ülke arasında 101.

2019da 126 ülke arasında 109.

2020de 128 ülke arasında 107.dir.

Bugün artık Myanmar ve Nikaraguanın bile adalet karnesi bizden iyi durumdadır. Buna bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak üzülmemek elde değil.

Bir diğer konu da basın özgürlüğü. Sanırım bunu gazeteci arkadaşlarımız çok daha iyi değerlendirecektir. Türkiye 2020 itibarıyla dünyadaki 200 ülke arasından 154üncü sıradadır ki bu da ülke insanımızın haber alma hakkı konusunda da ciddi bir sıkıntıda olduğunun ve hepinizin bildiği gibi basındaki tekelleşme ve havuz medyasının halka tek taraflı propaganda maksatlı olarak haber geçtiğinin en büyük ispatıdır. İnanıyorum ki Türk halkı en kısa sürede bunu değerlendirecek ve ilk seçimde ülkeyi bu duruma getirenlere gereken dersi açık ara oy farkı ile verecektir.

22 Eki 2020 - 13:19 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.