Reklamı Kapat

HER YIL 500 KADIN CİNAYETİ İŞLENİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ayda ortalama 30 yılda ise 500e yakın kadın cinayetinin işlendiği kadına yönelik şiddet olaylarının her yıl arttığı ülkemizde bu tür olayların önlenmesine yönelik yapılan çalışmaları sorduğu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından soruya yanıt verildi.

CHPli vekil Ömer Fethi Gürer Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesinde 2002 yılından günümüze dek mağdurun kadın sanığın erkek olduğu kadına yönelik şiddet içerikli davaların sayısı kaçtır

Bu davaların kaç tanesinde iyi hal haksız tahrik saygın tutum gibi takdiri indirim sebepleri uygulanmıştır Kaç tanesinde ağırlaştırıcı sebep uygulanmıştır Uygulanan sebeplerin istatistiki analizi nedir

2002 yılından günümüze dek mağdurun erkek sanığın kadın olduğu şiddet içerikli davaların sayısı kaçtır Bu davaların kaç tanesinde iyi hal haksız tahrik saygın tutum gibi takdiri indirim sebepleri uygulanmıştır Kaç tanesinde ağırlaştırıcı sebep uygulanmıştır Uygulanan sebeplerin istatistiki analizi nedir

Kamuoyu vicdanını derinden yaralayan takdiri indirim sebeplerinin cinsiyetçi bir bakış açısı ile uygulanmasının önüne geçmek için hâkim savcı ve diğer Adalet Bakanlığı personeline yönelik toplumsal cinsiyet eşitliği kadına yönelik şiddetin sebepleri kadına yönelik şiddetle mücadelede başarılı olmuş ülke örnekleri gibi konularda hizmet içi eğitim verilmesi düşünülmekte midir

Takdiri indirim sebeplerinin kadın şiddetini meşrulaştıran ve koruyan bu yanlı tutumunun önüne geçmek ve hukukun toplumda zedelenen saygınlığını itibarını geri kazandırabilmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır şeklinde sorular yöneltti.

KORUYUCU VE ÖNLEYİCİ TEDBİRLER

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürerin sorularını yanıtlayan Bakan Selçuk kadına yönelik şiddet olaylarıyla ilgili rakamsal verileri açıklamadı. Sanığa iyi hal indirimi gibi uygulamaların toplumda yarattığı sosyolojik ve psikolojik sorunlarla ilgili soruya da yanıt vermeyen Bakan Selçuk Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun ilgili maddelerinde koruyucu ve önleyici tedbirlerle ilgili kararların bulunduğuna dikkat çekti.

81 İLDE ŞİDDET ÖNLEME MERKEZİ

Şiddet Önleme ve izleme Merkezlerinin ŞÖNİM hayata geçirildiğini söyleyen Bakan Selçuk şiddet olgusunun nedenleri varlığı ve sonuçları ile tek elden ve çok yönlü mücadele edebilmek için Aralık 2019 tarihi itibarıyla 81 ilde hizmet sunmaktadır. 6284 sayılı Kanun kapsamında ŞÖNİMlere ulaşan koruyucu ve önleyici tedbir kararlarına ilişkin gerekli inceleme sonrası şiddet mağduruna ulaşılarak karar hakkında bilgilendirme yapılmakta olup ŞÖNİMde veya hanede mesleki çalışma gerçekleştirilmektedir dedi.

KONUKEVİ OLMAYAN İL YOK

Bakanlıklarına bağlı 110 yerel yönetimlere bağlı 32 sivil toplum kuruluşuna bağlı 1 ve diğer kamu kuruluşuna ait 2 olmak üzere toplam 145 kadın konukevinin 3.482 kapasite ile hizmet verdiğini anlatan Bakan Selçuk 81 ilde kadın konuk evinin bulunduğunu açıkladı.

KADIN DESTEK SİSTEMİ

Bakanlıkları ile İçişleri Bakanlığı işbirliğinde şiddet mağduru veya şiddet görme riski altında olan kadınlar için akıllı telefonlarda kullanılabilecek Kadın Destek Sistemi KADES uygulamasının hizmete girdiğini bildiren Bakan Selçuk Kadına yönelik şiddetle mücadelede mağdurlarının etkin korunmasını sağlamak üzere teknik yöntemle takip pilot uygulamaları Bakanlığımız Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilmektedir. 2019 Haziran ayında yenilenen Protokol ile elektronik kelepçe pilot uygulaması 2 yıl süreyle 9 ile daha yaygınlaştırılmış toplam 15 ilde Emniyet ve Jandarma sorumluluk bölgelerinde uygulanmaktadır. Ankara İzmir İstanbul Bursa Gaziantep ve Antalya illerine ek olarak Adana Aydın Denizli Eskişehir Malatya Mersin Sakarya Samsun Trabzon diye konuştu.

SOSYAL DESTEK HATTI

Bakan Selçuk ALO 183 Sosyal Destek Hattıyla ilgili de Şiddete uğrayan ya da uğrama riski taşıyan destek ve yardıma ihtiyacı olan kadın ve çocuklar için psikolojik hukuki ve ekonomik danışma hattı olarak çalışmakta bu kişilere hakları konusunda ve başvuracakları mekanizmalar hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca ihmal istismar ve şiddet vakaları için tedbir mahiyetindeki ihbarlar da alınmakta olup vaka göz önünde tutularak vakanın bulunduğu ilin acil müdahale ekip sorumlusuna ve/veya kolluk kuvvetlerine bildirilerek müdahale edilmesi sağlanmaktadır.

Şiddet vakaları dava süreçleri ve sonuçları illere göre dağılımı konusundaki güncel veriler Adalet Bakanlığı UYAP sistemi İçişleri Bakanlığı POL-NET ve Jandarma Genel Komutanlığının veri sistemi üzerinde toplanmaktadır ifadelerini kullandı.

GÜRER: KADINA YÖNELİK ŞİDDET HER YIL KATLANARAK ARTIYOR

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer Aile Çalışla ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadına yönelik şiddetin önlenmesi için alınan tedbirlerin önemli bir bölümünün kâğıt üzerinde kaldığına dikkat çekti. Eğer öyle olmasa  kadına şiddet artmaz azalırdı diyen Ömer FETHİ Gürer Bu önlemlerin yeterli olmadığının önemli bir göstergesi her yıl artan kadın cinayetleridir. Yalnız geçen  Temmuz ayında 36 kadın cinayeti işlendiği 11 de şüpheli kadın ölümünün kayda geçtiği açıklandı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun raporunda öldürülen 36 kadından 18inin neden öldürüldüğü tespit edilemediği de yer aldı. Ülkemizde her yıl 500e yakın kadın erkekler tarafından öldürülmektedir. Alınan veya alındığı ileri sürülen tedbirlerin yeterli olmadığı rakamsal verilere bakıldığında görülecektir. Şiddet toplumsal bir karşı duruş ile önlenebilir. Yasalar ve eğitimin bu süreçte önemi büyüktür. Sorundan çok sonuç konuşmak yerine sorunu yaratan nedenlerle mücadele edilmesi gerekir dedi.

Ekli Dosyalar

15 Ağu 2020 - 10:46 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.