Reklamı Kapat

Kartepe'de ki o fabrika koronavirüs dolayısıyla 5 hatta üretimini durdurdu

15 gün içinde 25 işçinin koronavirüse yakalandığı fabrika için Tek Gıda İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Ali Bostan, işçilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu, fabrikada 5 hatta üretimi durdurduklarını açıkladı

Kartepe Suadiye’de üretim yapan Fritolay fabrikasında çalışan 400 işçinin 25’i koronavirüs oldu. Fabrikada örgütlü olan Tek Gıda-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Ali Bostan, fabrikada tüm önlemleri almalarına rağmen 25 arkadaşlarının hastalandığını belirtti. Hastalanan işçilerle birlikte temaslı olduğu işçilerin de ev karantinasına gönderildiğini belirten Bostan, aynı zamanda fabrikada 6 üretim bandını 1’e indirdiklerini, üretimi diğer fabrikalara yönlendirdiklerini kaydetti.

Bostan yaptığı açıklamada, “Fabrika yönetimi önlemlerin alınmasında hiçbir şeyden kaçmadı. Sosyal mesafeden, servislere binmeden ateş ölçümüne kadar tüm önlemler alındı. Hamile ve risk grubunda olan arkadaşlarımız hemen izne çıkarıldı. Ancak nisan ayının ikinci haftasında ilk olarak 3 arkadaşımızda hastalık görüldü. Arkadaşlarımızda hastalık görüldüğünde, hemen sosyal mesafeyi ihlal eden arkadaşlarımızın temaslı olduğu diğer işçileri kameralardan tespit ettik ve üretim bandında olanları ev karantinasına gönderdik. Bu arkadaşlarımıza aynı zamanda test yapıldı. Pozitif çıkanlar da oldu. 15 gün içinde sayı 25’e çıktı. Arkadaşlarımızdan hiç fabrikaya gelmeden servise binerken ateş ölçümünde ateşi olduğu için tespiti yapılanlar da oldu."

5 HATTA ÜRETİM DURDU

"Vakalar ortaya çıkmadan önce biz Sağlık Bakanlığı genelgesi doğrultusunda tüm önlemleri aldık. Tüm önlemlere rağmen vakalar çıkınca 6 üretim hattından 5’ini durdurduk. Sadece 1 hattımız kesintisiz devam edecek. Burada 3 vardiyada 50’şer kişilik ekipler çalışacak. Tonajın büyük bölümünü diğer fabrikalara yönlendirdik. Böylece arkadaşlarımız evlerinde olacak. Bu da fabrikayı rahatlatacak.Fabrikada ürünlerin üretiminde yıkanmasına paketlenmesine kadar el değmeden üretim yapılıyor. Fabrikada eldiven, yüz maskesi, siperlikleri günlük olarak veriliyor. Tüm hatlarda kamera var. Sendika temsilcilerimiz var. Önlemleri artırdık. Hatları kestirdik, kısmı durdurma var. Tüm hastalarımızla temas halindeyiz. Şu anda ağır geçiren yok. Biz sendika olarak hiçbir arkadaşımızın önlemsiz çalışmasına izin vermeyiz. Hem sendika olarak hem de şirket Sağlık Bakanlığının tüm kurallarını hayata geçirdik” dedi.

30 Nisan 2020 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.