Reklamı Kapat

EMEP: Ücretli izin herkesin hakkı, Hükümet derhal adım atmalı!

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü koronavirüs salgınına ve işçilerde pozitif bulguların görülmesine rağmen fabrikaların çalışmasını eleştirdi.

Her geçen gün koronavirüs salgını nedeniyle Türkiyede de can kaybı ve vaka sayısının arttığının belirtildiği açıklamada Hükümet bilim insanlarının tüm uyarılarına rağmen sırf patronların karı eksilmesin diye işçilerin ve ailelerinin sağlığı ile oynuyor onları riske atmaya devam ediyor denildi.

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan imzalı açıklamanın detayları şöyle:

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap Bu işin odağı İstanbul ve Kocaeli. 1-2 hafta önde görünüyorlar dedi. Ama Koronavirüse karşı EvdeKal gerekmedikçe sokağa çıkma çağrısının bu kentin emekçileri için bir karşılığı yok. Kocaelide pek çok fabrikada üretim hala devam ediyor üretimin durduğu yerlerde ise işçiler ücretsiz izne çıkarma senelik izinlerin kullandırılması ya da işten atmalarla karşı karşıya bırakılıyor. İçişleri Bakanlığının şehirler arası yolculuklarda Fabrika çalışanlarını taşıyan servis araçları çalışanların ikamet ettikleri yerden başka şehre yolcu taşımaları şehirler arası seyahat kısıtlamasından muaf tutulacak şeklindeki açıklaması da üretimin devamlılığını destekler nitelikte.

İŞÇİLERİN VE AİLELERİNİN SAĞLIĞI İLE OYNANIYOR Zorunlu haller dışında sokağa çıkmama çağrılarının bizzat Sağlık Bakanı tarafından dillendirildiği bu günlerde milyonlarca insan çalışmak zorunda bırakılıyor. Servislerde yemekhanede üretim bandında yan yana duran işçilerin hayatı yok sayılıyor. İşyerlerinde alınan sınırlı sayıdaki önlemler sonucu Kovid-19 testi pozitif çıkan işçilerin olduğu fabrika haberlerini duyuyoruz. En son binlerce işçinin çalıştığı Ford Otosanda 2 işçinin test sonucunun pozitif çıktığı açıklandı. Gölcük Donanma Tersanesinde teşhis konulan işçi sayısı 6ya çıkarken Posco Tüpraş Hyundai gibi pek çok işyerinde de test sonucu pozitif çıkan işçiler olduğu basına yansıdı. Böyle bir ortamda Hükümet bilim insanlarının tüm uyarılarına rağmen sırf patronların karı eksilmesin diye işçilerin ve ailelerinin sağlığı ile oynuyor onları riske atmaya devam ediyor.

Emek Partisi olarak işyerinde veya fabrikasında Kovid-19 vakası ile karşılaşan/karşılaşacak olan işçilere sesleniyoruz

Kovid-19 vakasının görüldüğü bir işyerinde/fabrikada üretim hemen durdurulmalı tüm işçiler maske ile en yakın sağlık kuruluşuna patron tarafından götürülmelidir. Tüm bu aşamalarda 1 metre kuralına uyulmalıdır. O işyerinde/fabrikada çalışan tüm işçiler en az 14 gün ücretli izne çıkarılmalı ayrıca evlerinde izole edilmelidir. Bunların yapılmadığı durumda işçiler işçi sağlığı ve güvenliği kanununun 13. Maddesinde belirtilen Çalışmaktan kaçınma hakkını kullanmalı ve üretimden gelen gücünü kullanmalıdır.

Bir kez daha yineliyoruz milyonlarca insanın sağlığı patronların insafına bırakılamaz

Sağlık hizmetlerinin tüm yurttaşlara parasız ve nitelikli olarak verilmesi İşten atma/ücretsiz izinlerin yasaklanması ve Herkese ücretli izin hakkının tanınması/bu süreç içerisinde ekonomik destek sağlanması ise en sıcak taleplerimizdir.

29 Mart 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.