Reklamı Kapat

Küçükkaya'dan dikkat çeken paylaşım

CHP İzmit İlçe eski başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

Küçükkaya yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Şeyh Edebali'nin 'Ey oğul' ile başlayan ünlü öğütünün en önemli cümlesi...

Öncelikle bu virüs artık bizim yeni bir dünya düzeni kurmamız gerektiğini iliklerimize kadar hissettirdi. Kar odaklı sözde sermayenin kurduğu piyasa düzeni birden anlamını kaybetti şimdi bölüşüm ve  insan odaklı refahı,eğitimi ve sağlığını baş hedefe koyan bir dünya düzeni kurmak zorunda olduğumuzu hissettirdi.

Kapitalizmin yeni düzende parayı ortadan kalkıp dijital ve herşeyin kontrol altına alındığı bitcoin tarzı bir ekonomik dünya hedeflerinin olduğu   gerçeğine karşı insanlık daha insan odaklı ekonomik  yaşamı kurmak zorunda olduğu bilincine varmış durumda.

Hükümetler kendi beceriksiz iktidarlarını pekiştirmek için kullandığı devleti kutsama, sözde milliyetçi ve dinsel söylevleri ön plana çıkarmanın artık hiçbir anlamı kalmadı.

Şöyle ki aslında bütçede gösterilen bir çok kalem sadece kağıda yazılan rakamlar. Türkiye üzerinden örneğini verirsek ihtiyat akçesi, işsizlik fonu vb bütçede gözüken tüm zor gün kalemleri hükümetler tarafından günü kurtarmak için kullanılmış durumda.Bütçede var kağıtta var ama hayattın gerçeğinde yok. O yüzden ülke 15 gün hayatı izole ederse yerine koyacak bir para olmadığından tüm yük emekçinin ve üreticilerin sırtına yüklenmiş durumda. alınan kredi ertelemeleri vb tedbirlerin çoğu günü kurtarsa bile geçecek zaman zarfında üretememin verdiği kayıpla borçlar faizler vb. daha da büyüyerek kişilerin belası olacak maalesef. 

Milliyetçiliğin aslında silahla değil kendi kendine yeten bir toplumla olmak zorunda olduğunu iliklerimize kadar hissediyoruz. Libya, suriye vb tüm coğrafya ya asker göndermektense bugünlerde ülkenin tıpkı çocukluğumuzda olduğu gibi kendi kendine yetecek durumda olmasını arzulayanların sayısı hiç de az değil. Şeker fabrikalarının kapanması, tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlılık durumu. Bugünler ; bize yıllarca anlatılan  'Üretmesi pahalı dışardan daha ucuza getiriyoruz diyen liberal anlayışın suratına tokat gibi yapışan' günler olarak tarihte yerini aldı. Babalar gibi satanlar bugün yaşasalardı çok baba bir utanç içinde olacaktı.

Son olarak inançlı olmak ve inançla aynı kategoride olmasa bile ahlaklı ve erdemli olmak insan oğlu için asla vazgeçilemeyecek  ve kar/zarar hesabı yapılmaması gereken durum. İnançlara kesinlikle lafımız olamaz hepsi kendi özünde kişinin tercihi ve sonsuz saygıyı hakediyor. Ama inançlardan kar elde eden ve genellikle ruhban sınıfı olarak dillendirdiğimiz kişiler yeni dünya düzeninde sanırım biraz daha oyun dışı kalacak. İnançların temsilcileri olan imam, rahip, hahamlardan bahsetmiyorum. İnançları kendilerince vesveleleri ve ritüelleriyle topluma bir baskı aracı yapanlara lafımız. inancın özü olan 'yaradana  kulu yaklaştırmaktan daha ziyade kulu korkutarak dünyeviliklerini kurtaran' kişilere lafımız.  Bu salgın zamanında tek bir kaşık ve kase ile yüzlerce insana kutsal su içirende veya deve sidiğinden şifa bekleyenlerde tam da bahsettiğimiz kişilerden. O yüzden laiklik tekrar dünyaya önemli ve vazgeçilmez bir değer olarak geri dönüyor.

Ve tabiki bilim. Eğitimden sağlığına kadar tüm alanlarda bilim en gerçekli akçe olacak. Artık toplum siyasetçisini, spor adamını , akademisyenini aklına gelecek her noktada seçtiği tüm bireyleri bilime inanan kimselerden seçmek zorunda kalacak.

İnsanoğlu bu zor günleri de hiç kuşkusuz atlatacak. Umarım bu zor günlerde aldığımız dersleri işler yoluna gitmeye başladığında unutmayız. 

Sevgi covid 19 dahil tüm hastalıklara şifadır. Kendinizi, ailenizi, yaşadığınız sokağı, ilçeniz, iliniz, ülkeniz ve dünyayı sevin. Tüm yaşayanlarıyla dünyanın aslında büyük bir aile olduğunu unutmayın. İşte o zaman dünya gerçekten çok güzel olacak.

25 Mart 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.