Şanbaz Yıldız, 16 Ocak Basın Onur Gününü kutladı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 16 Ocak 1923 tarihinde Türk Edebiyatının ileri gelen gazeteci, yazar ve aydınlarıyla İzmit’te Av Köşkü Kasr-ı Hümayun’da bir araya gelerek ilk kez bir basın toplantısı gerçekleştirmiştir.

Şehrimizde ‘’Cumhuriyet’’ fikrini ilk defa basın mensupları aracılığıyla halkla paylamasının haklı gururunu yaşıyor, ilimizde de bu onurlu görevi üstlenen ve başarı ile yürüten yerel basınımızın tüm görevlilerinin 16 Ocak Basın Onur Günü’nü en içten duygularımla kutluyorum.

Cumhuriyeti’mizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün İzmit Kasrı'nda gerçekleştirdiği bu tarihi toplantıda, "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" mesajını vermesi ve demokrasinin temel taşlarından biri olan basının önemini kamuoyuna ilk kez İzmit'ten duyurması hepimizi onurlandıran bir durum.

Kurtuluş Savaşı sırasında daha Cumhuriyet kurulmadan Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu basın toplantısını yaparak halkla çalışmayı İzmit’te başlatmış Cumhuriyet’in hususlarının nasıl olması gerektiğini halka iletmiştir. Bu anlamda Cumhuriyet’in kuruluşunda emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını, basın şehitlerimizi rahmetle anıyor, tüm basın görevlilerinin 16 Ocak Basın Onur Günü’nü kutlayarak sevgilerimi sunuyorum.

16 Ocak 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.