Reklamı Kapat

MEVLİD KANDİLİMİZ HAYIRLARA VESİLE OLSUN

Kartepe İlçe Müftüsü Mustafa Nurgün Mevlid Kandil’inin önemini vurguladığı konuşmasının ardından tüm İslam Aleminin kandilinin tebrik etti.

(PEYGAMBERİMİZ VE AİLE)

Mevlid-i Nebi yani Sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmeleri bizlere ve tüm insanlığa hayırlı ve mübarek olsun! 8 Kasım Cumayı Cumartesiye bağlayan gece, Yüce Rabbimizin tüm insanlığa rahmet ve kurtuluş elçisi olarak gönderdiği Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)’ın müjdeli doğumunun 1448. sene-i devriyesini idrak edeceğiz. Öncelikle bu mübarek gecenin, hayatımızın mutluluğuna vesile olmasını ve bütün insanlığa huzur, bereket ve kardeşlik getirmesini niyaz ediyorum. Diyanet İşleri Başkanlığımız, çok önemli bir hadise olan Mevlid-i Nebi vesilesiyle önceki yıllarda olduğu gibi, bu sene de Peygamberimizin örnek yaşantısı ile ilgili ana bir konuyu tespit ederek hafta boyunca bu konu geniş bir şekilde işlenmektedir. Bu yıl belirlenen ana tema “Peygamberimiz ve Aile’’dir.

Aile : Rabbimizin en güzel bir nimetidir.

Yüce Rabbimizin en güzel nimetlerinden olan aile, insanoğluna huzur ve sükûnet veren, çocuklar ve temiz rızıklarla güzelleşen kutsal bir birlikteliktir. Aile, Rabbimizin yeryüzündeki ayetlerinden biri olup onun rahmeti ile sevgi, saygı, şefkat ve muhabbete erişen bir kurumdur. Bireyleri olumsuzluklara, tehlikelere karşı koruyan sağlam ve güvenli bir limandır. Aile, toplumun en küçük fakat en önemli yapıtaşı, hayatın bütün aşamalarına etki eden başlangıç noktasıdır.

Aile demek, nikâh ve kan bağının çok ötesinde bir duygu ve fikir bağı kurmaktır. Gönül birliği etmek ve Allah’ın hoşnutluğuna yakışır bir yaşamı paylaşmaktır. Sadece bu dünyada değil ahirette de bir arada olacağının bilinciyle hareket etmektir.

Aile bir emanettir. Aile içinde gözlerimizi açmak da, yeni bir aile kurmak da aslında bir emanet zincirine halka olmak demektir. İnsanlar, özellikle de yakın ilişki içinde olan eşler ve çocuklar birbirlerine “mülkiyet bağı” ile değil, “emanet bilinci” ile bağlıdır. Canların yegâne sahibi olan Allah, bizi buluşturarak birbirimize emanet etmiştir.

Aile : Sabır ve fedakarlık isteyen mukaddes bir yuvadır.

Aile bir imtihandır. Emek isteyen, sabır gerektiren, ciddi bir imtihan. Rolümüz değişebilir hayatta; bugün çocuk iken yarın anne, bugün evlat iken yarın eş oluruz. Ama ömür sürdükçe, aileye olan ihtiyacımız ve ailemizle imtihanımız da sürüp gitmektedir.

Küreselleşen dünyada aileyi hedef alan ve aile içinde yaşanan sorunlar hepimizi etkilemekte, sadece bugünümüzü değil geleceğimizi de tehdit etmektedir. Kitle iletişim araçlarının gelişimi değer ve sınır tanımaksızın aile mahremiyetini, aile bireylerinin haklarını ve ailenin saygınlığını zedeleyebilmektedir. Sadakatsizlik, vefasızlık, tahammülsüzlük, bilinçsizlik ve şiddet gibi sebeplerle ailelerimiz ciddi anlamda zarar görmektedir. Kuşkusuz ailenin bozulması, toplumun temelinin sarsılması ve değerlerimizin kaybı demektir. Dolayısıyla ailenin kurulması, korunması ve sağlıklı bir şekilde geleceğe taşınması için Kur’an ve sünnetten beslenen sağlam referanslarla ve değişmez sabitelerle çözüm üretmek hepimizin sorumluluğudur.

Aile yaşamında en güzel örneğimiz Peygamberimizdir.

Bizlere her konuda örnek olan Peygamberimiz, akrabalık ilişkilerinde de en güzel örnekleri sunmuştur. O, örnek yaşayışıyla Yüce Allah’ın Kur’an’da belirlediği ölçülerin pratiğini göstererek, onların nasıl uygulama sahasına konulacağını net bir biçimde ortaya koymuştur. O’nun peygamber olmadan önceki hayatı da, sonraki hayatı da dün olduğu gibi, bugün de insanlığı aydınlatacak eşsiz güzelliklerle doludur.

Son elçi Hz. Muhammed (s.a.v.)’ın ailesi insanlık için mükemmel bir örnektir. Nebiler serverinin hayatında aile denilince; O’nun Hz. Hatice ile olan dostluk ve sadakati, Hz. Aişe ile olan sevgi, bilgi ve ilgisi üzerine inşa ettiği mutluluk ve huzur dolu örnek ailesi aklımıza gelir. Peygamberimizin, cennet kadınlarının efendisi olarak nitelenen kızı Hz. Fatıma ile olan samimi ve candan diyaloğuyla; ebedi mutluluk yurdunun gençleri sevgili torunları Hz. Hasan ve Hüseyin’e karşı şefkat abidesi duruşu, hepimiz için örnek alınacak bir tablodur.

Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde Hz Peygamberin örnekliği çerçevesinde “aile” konusuna dikkat çekilecek, O’nun aile hayatına getirdiği değerleri yakından tanıma fırsatı sunulacaktır.

Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimizin üstün ahlakının cümlemize örnek olması dileğiyle Mevlid Kandilinizi tebrik eder, ülkemiz ve İslam alemi için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbim’den niyaz ederim. 

MEVLİD-İ NEBİ PROGRAMLARIMIZ

1-Resmi Daire/Kurum ziyareti (08 Kasım 2019)

2-Mevlid Kandili Programı (8 Kasım 2019 Akşam yatsı arası Tüm Camilerimizde)

3-Şiir Okuma Yarışması (11 Kasım 2019 Saat: 14:00 N.F.K. Kültür Salonu )

4-Esnaf Ziyareti (11 Kasım 2019)

5-Mevlid-i Nebi haftası temalı kitap dağıtımı (Konferans çıkışı)

6-Şehit yakını ve gazi ziyareti (13 Kasım 2019 )

7-Şehitlerimizin ruhlarına ithafen Kur’an ziyafeti

(15 Kasım 2019 Saat: 12:00 Kartepe Merkez Camii)

Programlarımıza Tüm Halkımız Davetlidir

Ekli Dosyalar

08 Kasım 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.