Reklamı Kapat

Muhtar Baş teleferik projesi için, “Gerekirse kazmayla kürekle yardımcı oluruz”

Kartepe’nin 50 yıllık hayali olan teleferik projesinin temeli büyük bir heyecanla 10 Aralık 2018 de atılmış, sözleşmede yer alan süre 23 Ekim 2019 Çarşamba günü sona ermiş ve Kartepe Belediyesi, Valter Asansörleri ile yaptığı teleferik projesinin sözleşmesini iptal etmişti.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Deniz Karamert- İlimizin kış turizmi açısından en önemli noktalarından biri olan Kartepe’nin 50 yıllık hayali teleferik projesinin ihalesi Eylül 2017 tarihinde gerçekleşmiş, Mart 2018 tarihinde yer teslimi yapılmış, 10 Aralık 2018 de ise dönemin Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ve dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da katılımıyla Derbent Dağ Yolu-Poligon Alanı’nda düzenlenen büyük bir törenle temeli atılmıştı. Hatta dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu temel atma programında yaptığı konuşmada 2020 Şubat ayına projenin yetişmesi için firmadan söz aldıklarını söylemişti.

50 YILLIK HAYAL İPTAL EDİLDİ

Kartepe’nin 50 yıllık hayali olarak lanse edilen ve yaklaşık maliyeti 100 milyonu bulan, ihalesini Valter Asansörleri adlı firmanın kazandığı teleferik projesinin sözleşmede yer alan süresi 23 Ekim 2019 Çarşamba günü sona erdi. Ve Kartepe Belediyesi, Valter Asansörleri ile yaptığı teleferik projesinin sözleşmesini iptal etti. 

İPTAL EDİLMESİ HEPİMİZİ ÜZDÜ

Konuyla ilgili olarak Derbent Mahalle Muhtarı Erdal Baş temelin atıldığı Derbent Dağ Yolu-Poligon Alanı’nda açıklamalarda bulundu. Teleferik Projesinin Kartepe için olmazsa olmazlar arasında olması gerektiğini dile getiren Baş, “Derbent sınırları içerisinde olan teleferik projesinin durması; bizleri, halkımızı kısacası turizmle uğraşan herkesi üzmüştür. İnanıyorum ki en kısa zamanda Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Kartepe Belediye Başkanımız bu sıkıntılı süreci atlatıp, çok yakın zamanda inşaatın startını vereceklerdir” diye konuştu.

HALK OLARAK ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ

Derbent ve çevre mahallelerin bu konuda beklentisi büyük diyen Baş, “Derbent Mahalle Muhtarı olarak benim önerim bu projeyi yap-işlet-devret modelinden çıkartıp Büyükşehir Belediyesi, Kartepe Belediyesi, Orman Bakanlığı ve Çevre Bakanlığıyla ortak bir projeyle yapılmasıdır. Gerekirse Derbent halkı, teleferik direklerinin yerlerini kazmayla kürekle kazıyıp devletimize yardımcı olur. Bizler elimizden gelen gayreti halk olarak gösteririz” dedi.

DAĞI SAHİPLENİYORLAR

Yap-işlet-devret modelinin işletici firma lardan kaynaklı olarak çok büyük sıkıntılar yaşandığını söyleyen Baş, “İşletici firmalar adeta dağı sahipleniyor. Teleferik projesine her ne miktarda masraf yapılırsa yapılsın bittikten sonra en fazla 4, 5 yıl içinde harcanan masrafı belediye kasasına girecek. Bu sayede 15-20 yıl avantajımız olacaktır” ifadelerini kullandı.

06 Kasım 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.