Reklamı Kapat

Nezaket kurallarına KO-MEK Eğitimi

Kariyer Akademisinde Görgü ve Nezaket Kuralları Semineri düzenlendi

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kurslarının mesleklerinde kariyer yapmak isteyen vatandaşlar için projelendirdiği KO-MEK Kariyer Akademisi seminerlerine bir yenisini ekledi. Kariyer Akademisi çalışma hayatının en önemli kilometre taşlarından biri olan ve bireyi toplum içinde ön plana çıkaran Görgü ve Nezaket Kurallarını ele aldı. Seminerde iş hayatında uyulması gereken protokol ve görgü kurulları tüm detayları ile katılımcılara aktarıldı.

SEMİNERE YOĞUN İLGİ

Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü Çok Amaçlı Salonda gerçekleşen Görgü ve Nezaket Kuralları Seminerine vatandaşlar ilgi gösterdi. İş hayatında görgü ve nezaket kurullarının tüm bireyler açısından önemli olduğunun altı çizilerek nezaketin kariyer başarısında önemli rolü olduğu belirtildi.

DÖRT ANA BAŞLIKTA ELE ALINDI

Seminer iş ve sosyal hayat kuralları ile sofra düzeni ve renklerin dili olmak üzere dört ana başlıkta ele alındı. Eğitimin başında zarafet kavramının açıklaması yapıldı. Kelimenin Arapça zarftan geldiği ve bir şeyin dış görüntüsü anlamını taşıdığı kaydedildi. Zarafetin nerede ve nasıl davranılması gerektiğini bilmek sıcak ve ölçülü olmak ile teşekkür ve özür dilemeyi eksik etmemek olduğu ifade edilerek Çünkü insanlar onlara ne söylediğinizi unutabilir ama nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar dendi.

İŞ HAYATINDA NEZAKETİN YERİ

İlgiyle izlenen seminerde iş yaşamında kişinin derli toplu ve düzenli olmasının bunun yanı sıra ast-üst ilişkisini bilmesinin ve kılık kıyafetine uygun ölçülü davranmasının prezentabl yani sunulabilir bir kimliğe sahip olması anlamına geldiği söylendi.

NASIL SELAMLAŞMALIYIZ

Görgü ve nezaket kurallarının önemli aşamalarından biri olan selamlaşma da seminerde detaylı olarak ele alındı. Bu aşamada iş hayatında tokalaşma tanışma ve tanıştırılma evreleri katılımcılara aktarıldı. Tanışma sırasında üstün el uzatmadığı sürece astın elini uzatmaması kaydedilerek Merhaba günaydın iyi akşamlar gibi ifadelerin de öncelikle ast tarafından kullanılması gerektiği üzerinde duruldu. Seminerin bu aşamasında ayrıca unvan ve kart vizit kullanımı makam odasında uyulması gereken kurallar ziyaret saatleri telefonda konuşma kuralları anlatıldı.

Görgü ve Nezaket Kuralları Seminerinin son bölümünde ise iş yemeğinde uyulması gereken kurallar yine detaylı bir şekilde katılımcılara aktarıldı.

KATILIM SERTİFİKALARI VERİLDİ

Seminerin sonunda katılımcılara ayrıca Görgü ve Nezaket Kuralları Seminerine katılım sertifikaları verildi. Kariyer Akademisinin seminerlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar başvurularını www.komek.org [http://www.komek.org] adresi üzerindeki seminer başvuruları bölümünden yapabilir. Kariyer Akademisine 14 yaşını bitirmiş herkes katılabilecektir. Vatandaşlar Kariyer Akademisi ile ilgili seminer sürecini sınırlı kontenjan olması nedeniyle www.komek.org [http://www.komek.org] adresi üzerinden takip edebilecek kontenjanı dolan seminer programları da başvuru listesinden kaldırılacaktır.

16 Ekim 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.