Reklamı Kapat

Kocaeli'de Oryantiring heyecanı

19-20 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaelinde düzenlenecek olan 1nci Kademe Oryantiring Yarışmasının hazırlıkları sürüyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Oryantiring Federasyonu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde Kocaeli 1. Kademe Oryantiring yarışması 19 Ekimde Ormanya Doğal Yaşam Parkından start alacak. Yarışma 20 Ekimde Gebze Alaettin Kurt Stadyumunda sona erecek.

İKİ GÜN İKİ FARKLI ETAP

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığının destekleri ile düzenlenecek organizasyonun sporcu kayıtları Türkiye Oryantiring Federasyonu resmi kayıt sistemi www.origo.gen.tr den gerçekleştiriliyor. Yarışların ilk etabı 19 Ekimde Uzuntarla Ormanya Doğal Yaşam Parkından Orta Mesafe Yarışı ile start alacak. Sürat Mesafe Yarışı ise Gebze ilçelerindeki Spor Müdürlüğü Alaettin Kurt Stadyumu alanında yapılacak.

ORYANTİRİNG TARİHİ

Oryantiring kelimesi İngilizce orienteering kelimesi aracılığıyla İsveççe orientering kelimesinden dilimize geçmiştir. İlk resmi faaliyet 1918de İsveçte Albay Ernst Killander tarafından yapıldı. O tarihten sonra ilgi hızla arttı ve ülkedeki en yaygın sporlardan biri halini aldı. Uluslararası Oryantiring Federasyonu 1961 yılında kuruldu. Oryantiring günümüzde pek çok ülkeye yayılmış bir kitle sporudur. İsveçteki O-ringen faaliyeti her yıl on binlerce sporcuyu bir araya getirmektedir.

ORYANTİRİNG NASIL OYNANIR

Oryantiringde sporcular kendilerine verilen yarışma bölgesinin haritasında belirtilmiş hedeflere sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışırlar. Kontrol noktalarında turuncu-beyaz bayraklar bulunur. Yarışmacılar bayrağın yanındaki zımbayı ellerindeki fişe basarak kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar. Bazı yarışmalarda zımba ve kontrol kartı yerine elektronik bir sistem de kullanılmaktadır. İki hedef arasında hangi yolu izleyeceğine yarışmacı kendi karar verir. Amaç hedefleri en kısa sürede tamamlamaktır. Tüm hedeflere ulaşamayanlar genellikle diskalifiye edilir. Yarışmacıların birbirini izlememesi için genellikle birkaç dakika arayla çıkış verilir. Yarışmacılar parkur boyunca karşılaşsalar dahi birbirlerini izlemeleri yasaktır.

Ekli Dosyalar

12 Ekim 2019 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.