Reklamı Kapat

Katırcıoğlu, “Kız çocuklarının eli artık silah değil, kalem tutacak”

Ak Parti Kocaeli Milletvekili, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Bugün 11 Ekim Kız Çocukları Günü. Bu anlamlı gün, kız çocuklar için bir bayram değil, eşitsizlikle mücadele günüdür. Bugünün amacı; kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarının sağlanmasıdır.

Medeniyetimiz her dönemde kız çocuklarını yücelten bir kültür, ilim ve irfan anlayışıyla bu değeri günümüze taşımıştır.

Her birimiz kız çocuklarının diri diri gömülmesini yasaklayan ve ortadan kaldıran, bir inancın mensuplarıyız. Yine öyle bir inancın mensuplarıyız ki ikram edilecekse ilk önce kız çocuklarından başlayın diyen ve yine kuşu ölen bir çocuğa taziyeye giden bir peygamberin ümmetiyiz.

Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi “Kız çocuklarına ve kadınlara yönelik her türlü ayrımcılık ve şiddet cahiliye adeti olduğu kadar insanlık dışıdır. Kim ki kadına yönelik ayrımcılığı, şiddeti bir adet olarak lanse ediyorsa, kızlara ve kadınlara yönelik insanlık dışı ayrımı gösteriyorsa, o insanlıktan nasibini almamıştır."

Bu seneki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunulan ‘’Çocuklar ve Silahlı Çatışma’’ başlıklı rapora göre, 2018 yılında çatışma bölgelerinde bulunan çocuklara karşı işlenen ağır ihlal sayısı, rapora konu olan 20 ülkede (Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kolombiya, Kongo Cumhuriyeti, Irak, Filistin, İsrail, Lübnan, Libya, Mali, Myanmar, Somali, Güney Sudan, Sudan, Suriye, Yemen, Hindistan, Nijerya, Filipinler ve Tayland) 24.000’ e ulaşmıştır. Dünya genelindeki çatışma bölgelerinde geçtiğimiz yıl 12.000’den fazla çocuk öldürülmüş ya da yaralanmıştır.

Barış Pınarı Harekatının başladığı bugünlerde; hain terör örgütleri tarafından 35 yılda dağa kaçırılan 20 bin çocuğun hesabı sorulacaktır. Hiçbir anne-babanın ahı terör örgütlerinin yanına kalmayacaktır. Kız çocuklarımız teröre bulaştırılamayacak, Öğretmen, Mühendis, Hemşire, Doktor olacak ülkemin dört bir köşesinde vatanımıza hizmet edecektir.

Hükümetimizin bu kararlılığı ile aileleri ile konuşarak bugüne kadar 400 çocuk dağdan indirilmiştir. 12-13 yaşlarında okul önlerinden 2014 yılında 5.500, 2018 yılına gelindiğinde ise sadece 95 çocuk dağa kaçırılmıştır. 2013-2016 yılları arasında teslim olan bölücü terör örgütü üyelerinden 1949’u 15-17 yaş arası çocuklardır. Bölücü terör örgütü tarafından markete giderken kaçırılan, ailesi tehdit edilerek dağa götürülen, uyuşturucu madde bağımlısı yapılarak dağa kaçırılan çocuklardan 10 yaşındakine cephanelik nöbeti tutturacak kadar alçalmıştır terör örgütleri. Bu çerçevede; terörle mücadele de toplumun her bir ferdine ayrı ayrı büyük iş düşmektedir.

37 gündür, Diyarbakır’da Annelerin, evlat nöbetlerinde tarifi imkânsız acılara şahit oluyoruz. Diyarbakır’da başlayan sessiz çığlık, bugün güçlü bir sese dönüşmüştür. Bu duruş ve cesaret, terör örgütlerine ve onun siyasi uzantılarına karşı onurlu annelerin başkaldırısıdır. "Tarih, Diyarbakır'daki anneleri ve teröre meydan okuyan direnişlerini saygıyla yazacaktır.”

“Kız Çocuklarının Eli Artık Silah Değil, Kalem Tutacak” Toplumun tüm kesimleri ortak bir ses ve büyük bir kararlılıkla kız çocuklarımızın eğitime yönlendirilmesinde ortak bir duruş sergilemelidir. Biz Hükümet olarak geleceğin güçlü kadınlarını yetiştirmeye, bu yönde sosyal politikalar geliştirmeye devam edeceğiz".

Kız Çocuklarımıza karşı ayrımcılığın önlenmesi, insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarının sağlanması için tüm Partilerin ittifakı ve ortak kararı ile kurulan “Çocuk Hakları Alt Komisyonu” olarak bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerini TBMM çatısı altında yakından takip edeceğiz. Çocuk Hakları Alt Komisyonu olarak her zaman terör mağduru olan çocuklarımızın yanında olup, eli kanlı terör örgütleriyle geçmişte olduğu gibi her daim azim ve kararlılıkla mücadele edeceğiz. Kız Çocuklarının eğitime yönlendirilmesinin de yakından takipçisi olacağız.

Sevgili kızlarımız unutmayın ki inanç ve değerlerimizden taviz vermeden içinde yaşadığımız toplumu çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracak olan sizlersiniz. Bu da yalnızca eğitimle mümkün olacaktır.
11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nü en kalbi duygularımla kutluyor, Türkiye'nin ve dünyanın tüm kız çocukları için yeni umutlar getirmesini temenni ediyorum."

11 Ekim 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.