Reklamı Kapat

Kocaman’dan Çerkes Kültür Derneğine ziyaret

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, Ketenciler Çerkes Kültür Derneği’ni ziyaret etti.

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, Ketenciler Çerkes Kültür Derneği Başkanı Birgül Özkanlı, yönetim kurulu üyeleri Aysın Çetin Yalçın, Bünyamin Turan, İrem Tufan, Önder Yalçın, Niyazi Adıgüzel, Serkan Karaten ve dernek üyelerini ziyaret etti. 

BULGARİSTAN’DAN GELİNDİ

Dernek Başkanı Özkanlı, Ketenciler Çerkes Kültür örf ve tarihi hakkında bilgi verdi. Özkanlı “300 yıldan fazla süren Kafkas-Rus savaşları sonrasında 1864 yılından itibaren topraklarından sürülen Adıgelerin içinde olan köyümüzün ilk kurucuları önce Bulgaristan Varna vilayetine yerleşmişlerdir. Onbeş yıl kadar burada yaşamışlar 93 Harbi (1877-78) denilen Osmanlı-Rus savaşı sonrasında imzalanan Berlin Antlaşmasının gizli maddesi “Bulgaristan’daki Çerkeslerin buradan çıkarılması” uyarınca Varna limanından ayrılan bir gemi ile İzmit limanına gelmişlerdir” ifadelerini kullandı.

KOCAMAN’DAN TEŞEKKÜR

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman “Bizler yardımlaşmayı kültürümüzün merkezine koyan, ekmeğini paylaşmaktan asla imtina etmeyen kadim bir toplumuz. Değerlerimiz için mücadele eden tüm STK'larımız ile gönül birliği içerisinde olmaya devam edeceğiz.Bizleri misafir eden Dernek Başkanımız Birgül Özkanlı ve Yönetimine nazik davetleri ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

10 Ekim 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.