Reklamı Kapat

Kartepe’de Kâtip Çelebi anma etkinliği

Kartepe Belediyesi Bilgi Evleri, gerçekleştirdiği faaliyetlerle çocukların kendilerini geliştirmesine yardımcı olurken, bilgi ile donatılmalarına imkân sağlıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Okuyan, düşünen, düşündüğünü ifade edebilen ve en önemlisi değerlerine sahip çıkan bireyler yetiştirmeyi amaç edinen Kartepe Belediyesi Bilgi Evleri, uzman eğitmenler gözetiminde çalışmalarına devam ediyor. Türk-İslam âlimlerinin isimlerinin verildiği 18 Bilgi evi, önemli gün ve haftalarda düzenlediği genel-kültür programları ile Türk ve İslam dünyası âlimlerini ve topluma kazandırdıkları hakkında söyleşi düzenlemeye devam ediyor.

KATİP ÇELEBİ MİNİKLERE ANLATILDI

Dumlupınar Kâtip Çelebi Bilgi Evi, bu hafta sonu vefat yıl dönümde “KatipÇelebi”nin hayatı ve eserleri anlatıldı. 1609-1657 yılları arasında yaşayan Katip Çelebi 17’nci yüzyıl Osmanlı bilim ve felsefe hayatının önde gelen önemli bilginlerindendir. Türk ve İslam dünyasında önemli bir yere sahip, döneminin çok okuyup yazan entelektüelleri arasında gösterilen Kâtip Çelebi, vefat yıldönümünde düzenlenen etkinlikle anıldı.

YİRMİDEN FAZLA ESERİ BULUNUYOR

Yirmiden fazla eseri bulunan Kâtip Çelebi’nin hayatı ve eserleri öğrenciler tarafından merakla ve ilgiyle dinlenirken, Osmanlı coğrafyacılığında yeni bir çığır açan, coğrafi yapıtların en önemli eserlerinden olan “Cihannüma” hakkında ayrıntılı bilgiler verilerek, interaktif bir şekilde program yürütüldü. Bilgi evlerinin ismini taşıyan Kâtip Çelebi’nin hem tanıtıldığı hem de anıldığı bu etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getiren Kartepeli minikler, Kâtip Çelebi gibi bol bol kitap okuyacaklarını belirttiler.

09 Ekim 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.