Reklamı Kapat

İYİ Parti intihar eden 9 yaşındaki Suriyeli çocuk için heyet oluşturdu

İYİ Parti Genel Merkezi tarafından geçtiğimiz hafta 9 yaşındaki Suriye uyruklu Vail El Suud’in ölümünün araştırılması için bir heyet oluşturuldu. Heyet dün ilimize gelerek çalışmalara başladı.

+8
Haber albümü için resme tıklayın

Deniz Karamert- Geçtiğimiz hafta ilimizi yasa boğan olay sonrası İYİ Parti Genel Merkezi bir araştırma heyeti oluşturdu. İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi aynı zamanda İYİ Parti Milli Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray’ın yardımcısı İlay Aktaş ve Gençlik Kolları Genel Merkez Yöneticilerinden oluşan heyet dün ilimize gelerek çalışmalarına başladı.

İDDİALAR KARŞISINDA MİLLİ EĞİTİMDEN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Bilindiği üzere 9 yaşındaki Suriye uyruklu Vail El Suud’un eğitim gördüğü okulda diğer öğrenciler tarafından Suriyeli olmasından dolayı dışlandığı ve olay günü de okulda görevli bir öğretmen tarafından azarlandığı iddia edilmiş, Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığından bir açıklama yapılarak “Kocaeli´nin Kartepe ilçesinde önceki gün intihar eden Suriye uyruklu öğrencimiz ilgili bazı internet sitelerinde ve sosyal medyada yer alan; öğrencimizin intiharında ‘Suriyeli olduğu için öğretmeni tarafından azarlandığı ve arkadaşlarınca dışlandığı’ iddiaları asılsız olup, gerçeği yansıtmamaktadır” denilmişti.

İNTİHAR ETTİĞİ YERDE İNCELEME YAPTILDI, AİLESİ ZİYARET EDİLDİ

9 yaşındaki Suriye uyruklu Vail El Suud, mezarlığın kapısına kendisini asarak intihar etmesi olayını araştıracak olan İYİ Parti heyeti, konuyu araştırıp kesin bilgiye ulaşmak üzere dün ilimize geldi. Heyete İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel, İlçe Yöneticileri, Kadın ve Gençlik Kolları da eşlik etti. Heyet ilk olarak Acısu’da Vail’in okuduğu Fransız-Türk Kardeşlik Ortaokulu ziyaret ederek eğitimcilerin yanlarında oldukları mesajını verdi. Ardından Vail El Suud’in evinde annesi, taziye çadırında ise Babası ve Kardeşlerini ziyaret ederek başsağlığı diledi. Kendilerinden sosyal medya aracılığı ile yürütülen Türk Milletinin Vail üzerinden yürütülen karalanma kampanyasına alet olmamaları rica edildi. Heyet son olarak Vail’in intihar ettiği yer ile oraya yürüdüğü tespit edilen yol da incelemelerde bulundu ve akabinde Vail’in mezarını ziyaret edip dua okudu.

AKTAŞ, “MESELE 9 YAŞINDAKİ BİR ÇOCUĞUN ÖLÜMÜ OLMALIDIR”

Konuyla ilgili olarak kısa bir açıklama yapan İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi aynı zamanda İYİ Parti Milli Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray’ın yardımcısı İlay Aktaş, “İYİ Parti’nin buradaki amacı, kaybedilenin Suriyeli değil, bir insan ve bir çocuk olduğunu göstermektir. Bu konu iç ya da dış siyaset malzemesi yapılmamalıdır. Bu acı üzerinden farklı hikaye ve senaryolarla belli bazı zümrelerin kendi politikalarına göre yön belirlememesi gerekir.  Milyonlarca Suriyeliye kucak açmış Türk milletinin bunca özveriye rağmen uydurma bilgilerle birilerince siyasi çıkar uğruna ırkçılık ve ayrımcılıkla suçlanmaması için gerçekleri öğrenmek ve konuşmak için bugün buradayız.  Ölen bir çocuktur. Mesele Suriyeli, Türk yada Kürt meselesi değil, mesele 9 yaşında bir çocuğun ölümü olmalıdır” dedi.

08 Ekim 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.