Reklamı Kapat

Suadiyeliler ÇED toplantısında "Biodizel Fabrikasını istemiyoruz" dedi

Kolza Biodizel Yakıt ve Petrol Ürünleri San. Tic. A.Ş. tarafından Kartepe Suadiye Mahallesine kurulması planlanan atık yağ depolama merkezi için ÇED toplantısı bugün Suadiye'de yapıldı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Deniz Karamert- Kartepe Suadiye Mahallesi Kurudere Mevkii 0 Ada 244 Parsel G24D1 Pafta adresinde Kolza Biodizel Yakıt ve Petrol Ürünleri San. Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan 'Ham yağ, rafine yağ ve bitkisel yağ, gliserin üretimi, bitkisel atık yağ ara depolama' projesi ile ilgili olarak ÇED toplantısı bugün Suadiye merkezde yapıldı.

Kartepe Belediyesi Suadiye Kültür Merkezinde yapılan toplantıya Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Şube Müdürü Güneş Ekşi, Kartepe Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Hasan Bayrak, Kartepe Muhtarlar Derneği Başkanı Çepni Mahalle Muhtarı Hüseyin Türker, Suadiye Mahalle Muhtarı Vehbi Gündüz, Firma Yetkilileri ve Suadiyeli vatandaşlar katıldı. 

ÜLKEMİZİN İHTİYACI OLAN ENERJİ

ÇED toplantısında Kurulması planlanan Kolza Biodizel’de genel müdürlük görevini üstlenecek olan Göktan Gürcü, Kartepeli vatandaşlara sunum yaparak tesisle ilgili bilgiler aktardı. Gürcü, “Kolza Biodizel, Çevre Bakanlığı ve EPDK'dan lisanslı olarak ülke genelinde topladığı bitkisel atık yağlardan biyodizel üreten bir kuruluştur.Kolza Biodizel olarak çevre ve insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturan bitkisel atık yağları ülkemizin her bir köşesinden toplayıp geri dönüştürerek İstanbul Tuzla'da bulunan tesisimizde biyodizel üretiminde kullanıyoruz. Bir yandan sularımızın kirlenmesini önlerken bir yandan da ülkemizin ihtiyacı olan enerji kaynağı üretimine katkıda bulunuyoruz" şeklinde konuştu..

"KESİNLİKLE KOKU YAYMIYOR"

"Ben hemen sizin sormayı düşündüğünüz soruları da cevaplayayım" diyen Gürcü; "Kesinlikle koku yaymıyor. Tesisin içinde koku var. Ancak bu kokuyu içerideki sistemle bertaraf ediyoruz. Ayrıca kesinlikle kanserojen madde yayımı tesisimizde yok. Bir apartmandan daha az karbon salınımı yapacağız. 17 bin kilogram yılda karbon salınımı var bizim tesisimizin. Yılda 30 bin km yapan bir araba yılda 4 bin kg karbon salımı yapıyor. Bu koca tesis yılda dört araç kadar karbon salımı yapıyor. Ve tekrar söylüyorum bir apartmandan daha az karbon salımı yapıyoruz. Her köşeye apartman dikiyorlar. Her apartman için böyle toplanıyor muyuz?” ifadelerini kullandı.

"KAFADA SORU İŞARETİ KALMSIN"

Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar da şunları söyledi:“Bu tür toplantıların aslında ruhsatlandırmadan önce yapışması gerek. Madem etkisini konuşacağız. Bunu da binalar yapılmadan önce yapmamız gerekiyor. Bina yapılmış. Ruhsatlandırma yapılmış. Her şey tamam. Biz şimdi ÇED görüşüyoruz. Bu işlerin en başta yapılması lazım. Şimdi Kolza firması biz koku vermeyeceğiz dedi. Ancak emsal kötü. Çünkü Arslanbey OSB’de aynı tesis var. Ve vatandaş çok şikayetçi. Bu yüzden bizim tatmin olmamız lazım. Sizin bizi ikna ve tatmin etmeniz gerekiyor. Yarın öbür gün cezai yaptırımlarını bilmemiz gerekiyor Öğrenelim. Kafada soru işareti kalmamalı.

"BİZ BU ORTAMDA YAŞAMAK İSTEMİYORUZ"

ÇED toplantısında konuşan Suadiye Mahalle Muhtarı Vehbi Gündüz, bu projeye karşı olduklarını, bölge halkının da fabrikanın kurulmasını istemediğini söyledi. Gündüz, "Fabrika kurulunca buranın havası değişecek, kötü kokular oluşacak. Biz böyle bir ortamda yaşamak istemiyoruz. Suadiye Mahalle Muhtarı Vehbi Gündüz de tepki gösterdi. Gündüz, “Biz sanayi arasında sıkışmış bir mahalleyiz. Kolza firması kendini bir hastane gibi göstermeye çalışıyor. Bunda sıkıntı yok onlar da kendini bir şekilde anlatmak istiyor. Biz isteriz ki bu fabrika yerleşim yerlerinin dışında olsun. Biz Kolza’ya karşıya değiliz. Biz koku üreten firmaların mahallemize girip bizi tedirgin ve rahatsız etmesini istemiyoruz. Oy istemeye gelince herkes geliyor, ancak ÇED toplantısı olunca kimse gelmiyor. Mahalleliyi herkes yalnız bırakıyor “ifadelerini kullandı.

"OTOPARKI ÇOK GÖRENLER ZEHİRE RUHSAT VERİYORLAR"

Kartepe Muhtarlar Derneği Başkanı Çepni Mahalle Muhtarı Hüseyin Türker ise; "Kime sordular da böyle bir fabrika kurulmasına izin verdiler?Kimseye sormadan ruhsat verdiler? Suadiye'ye otopark yapma sözü veren dönemin idarecileri bunu bile yapamazken, bir otoparkı bile Suadiyelilere çok görürken üstüne üstük şimdi çıkıp bu halkı zehirleyecek olan bir fabrikaya ruhsat veriyorlar.Kabul etmiyoruz! Bizler OSB’de biodizel fabrikasıyla mücadele ediyoruz. Onların kokusundan ve sıkıntılarından bıktık. Biz yeşilin doğasıyla yarışıp dünyayla yarışmak istiyoruz. Biz önceden ilaç kullanmazken ürünlermizden hasat alırdık. Şimdi çiftçi 7 farklı ilaç kullanım hasat alamıyor." dedi.

"GEREKİRSE CUMHURBAŞKANINA GİDERİZ"

Daha sonra söz alan mahalle sakini Adnan Kızıltepe, “Ben 15 yıldır Suadiye’de oturuyorum. Bu sebeple 15 yıldır burada nasıl bir dönüşüm olduğunu çok iyi gözlemledim. Suadiye eski Suadiye değil. Buraya turizm alanı dediniz. Mahallemiz fabrikadan geçilmiyor. Biz Suadiyeliler olarak bir fabrika daha istemiyoruz. Gerekirse Ankara’ya gideriz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kadar bu işi şikayet ederiz. Ama biz mahalleliler olarak istemiyoruz. Bu kadar netiz” açıklamasında bulundu

08 Ekim 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.