Reklamı Kapat

Muharrem ve Kerbela panelinde sevgi, kardeşlik konuşuldu

22 Eylül Pazar günü düzenlenecek Sevgide Buluşalım etkinliği öncesinde Muharrem ve Kerbela konulu panel SDKMde gerçekleştirildi.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cem Vakfı ve Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı tarafından 22 Eylül Pazar günü düzenlenecek Sevgide Buluşalım etkinliği öncesinde Muharrem ve Kerbela konulu panel gerçekleştirildi. Süleyman Demirel Kültür MerkeziSDKMnde düzenlenen panelin moderatörlüğünü Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan yaptı. Prof. Dr. İzzettin Doğan Hazır Ali Beyaz Yıldırım Prof. Dr. Halil Çivi Prof. Dr. Mehmet Dönmez Doç. Dr. Caner Işıkın panelist olduğu panelde ehlibeyt Kerbela hadisesi alevi inancı konuları katılımcılara aktarıldı.

PANEL SDKMDE GERÇEKLEŞTİ

SDKMde düzenlenen panele Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın Genel Sekreter Balamir Gündoğdu Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık Başkan Vekili Yaşar Çakmak Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan Alevi Vakıfları Federasyonu Onursal Başkanı İzzettin Doğan Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner Alevi Kültür Dernekleri başkanları Alevi dedeleri köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

TOPLUMUMUZ BİRBİRİNİ TANIMALI

14 yıl önce başlattığımız Sevgide Buluşalım etkinliğiyle istedik ki toplumumuz birbirini tanısın diyen Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın Kişi bilmediğine düşmandır. İnsanlar birbirlerini tanırsa aradaki bilmemekten kaynaklı sorunlar zaman içerisinde ortadan kalkar. Bu panelimizde Kerbela hadisesinin İslam tarihindeki yeri ve bugüne dair çıkarımlarına akademik boyutta yer verilecek şeklinde konuştu. Kocaelinin 14 yıllık Sevgide Buluşalım etkinliği deneyimi ile Türkiye için bir model ve umut oluşturduğunu belirten Başkan Büyükakın 14 yıldır yapılmakta olan çalışmalar ülkemizde iyi uygulama örnekleri olacaktır dedi.

KOCAELİ BARIŞIN EGEMEN OLDUĞU BİR ŞEHİR

Kocaeli barışın egemen olduğu sosyal çatışmaların en asgaride olduğu şehirdir diyen Alevi Vakıfları Federasyonu Onursal Başkanı İzzettin Doğan ise 14 yıldır sürdürülen 10 binlerce kişinin katıldığı Sevgide Buluşalım etkinliğine ilgi artarak devam ediyor. Burada insanların birbirlerini inançlarıyla tanımalarına çok büyük önem atfettik. Alevi Sünni ayrımının olmadığı insanların insan olarak birleştikleri ve aynı duyguları paylaştıkları bir etkinlik oluştu dedi.

EHLİBEYTİN HAKLARI GASP EDİLDİ

Muharrem ve Kerbala konusunun ele alındığı panelde söz alan Hazır Ali Beyaz Kuran-ı Kerim ve hadislerde ehlibeyt konusunda bilgi verdi. Hz. Peygamberin ailesi olmasına rağmen ehli beytin haklarının gasp edildiğini söyleyen Yıldırım Hz. Hüseyin Kerbelada örnek bir davranış sergileyerek Yezide biat etmemiştir. 6 aylık kundaktaki çocuğunu bile bu uğurda feda etmiştir. Bu savaş zalimle mazlumun savaşıdır ifadelerini kullandı.

KERBELA HAK İLE BATILIN SAVAŞIDIR

İslam tarihinde derin acıların yaşanmasına sebep olan Kerbelada 72 kişinin şehit edildiğini belirten Doç. Dr. Caner Işık Kerbelada olduğu gibi hakkı tecelli ettirenler her daim azdır. ifadelerini kullandı. İnönü Üniversitesi Alevi Enstitüsü Başkanı olan Prof. Dr. Mehmet Sönmez Kerbelada bir iktidar kavgası yaşanmadığının altını çizerek ehlibeytin bir siyasi amacının iktidar olmak gibi bir hedeflerinin olmadığını söyledi. Kerbela hak ile batılın savaşıdır diyen Prof. Dr. Sönmez Hz. Hüseyini şehit edenler Mekkedeki müşrikler değildi o dönem kendisini Müslüman olarak tanımlayanlardı şeklinde konuştu.

ALEVİ TOPLUMU ÇAĞDAŞTIR

Alevilik ve çağdaşlık konusunda katılımcılara bilgi aktaran Prof. Dr. Halil Çivi Alevi toplumunun çoğulcu demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan bir toplum olduğunu ifade ederek Alevi toplumu akıl ve bilime inanır dedi. Ehlibeyt yolunun da akıl ve bilimden geçtiğini belirten Prof. Dr. Çivi çağdaş ve laik bir toplum olan Aleviler Hz. Alinin de ifade ettiği gibi Devletin dini adalettir sözü ile hukukun üstünlüğüne inanmış insanlardır diye konuştu.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN HEDİYE TAKDİM ETTİ

Panel sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın tarafından Alevi Vakıfları Federasyonu Onursal Başkanı İzzettin Doğan ve panelistlere Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Geleneksel Sanatlar Bölümü Minyatür öğrencileri tarafından yapılmış minyatür eserlerden oluşan hediye takdim edildi.

Ekli Dosyalar

20 Eylül 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.