Reklamı Kapat

Dumlupınar’da sabırlar taştı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve 16 Şubat’ta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla açılışı yapılan Köseköy Köprülü Kavşağı projesinde sıkıntılar bitmek bilmiyor.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Deniz Karamert- Kartepe İlçesi Dumlupınar Mahalle sakinleri ve esnafı bir türlü bitmek bitmeyen Köseköy Köprülü Kavşağı Dumlupınar Mahallesi tarafına kalan yan yol için isyan etti. Yolun en kısa sürede biteceğine dair önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve şuan ki mevcut Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın söz verdiğini dile getiren mahalle sakinleri bu sözün tutulmasını istiyor.

SÖZLERİNİN ARKASINDA DURMUYORLAR

Dumlupınar Mahalle sakinleri adına konuşan Abdullah Malkoç, “Yaklaşık 2 yıldır bu çileyi çekiyoruz. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve şuan ki mevcut Belediye Başkanı Tahir Büyükakın bizlere bu yolun seçimden sonra yapılacağının sözünü verdiler. Seçimde desteğimizi verdik. Ama şimdi unutulmuş durumdayız. Sözlerinin arkasında durmuyorlar. Dumlupınar Mahallesi ve esnafı üvey evlat muamelesi görüyor “ dedi.

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

Mahalle sakinleri ve esnafı olarak imza toplayıp yetkili yerlere bu imzaları verdiklerini belirten Malkoç, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne de dilekçe verdik. Ama bize kimse ne zaman biteceğine dair cevap vermiyor. Sadece Karayolları ile görüşmelerin yapıldığı söyleniyor. Kurumlar anlaşamıyor diye mağduriyeti vatandaş mı çekmek zorunda. İnanın artık bıçak kemiğe dayandı. Bu yol ne zaman yapılacak ? 2023 vizyonunda mı tamamlanacak “ diye isyanını dile getirdi.

ARSALARIMIZIN DEĞERİ DÜŞTÜ

İstasyon Mahallesi tarafındaki yan yolların bittiğini ama nedense Dumlupınar Mahallesi tarafındaki yolun bir türlü yapılmadığını dile getiren Malkoç, “1,5 metrelik muvaffakiyetlerimizi de verdik. Ama nedense hala bir şey yapılmadan mağdur edilen biziz. Yolun bu şekilde olması arsa sahiplerinin arsalarının değerini de düşürüyor. Vergilerimizi cadde olarak ödüyoruz ama mevcut durumumuz Kartepe’nin en dar sokağı şeklinde“ diye konuştu.

MAHALLEMİZ TOZ TOPRAK İÇİNDE

Yolun bu durumda olmasından dolayı toz topraktan bir türlü kurtulamadıklarını belirten Malkoç, “Evlerimizin balkonunda çamaşır asamıyoruz. Evlerimizin camlarını açamıyoruz. Bahçelerimizde ağaçların üzerindeki meyveler toz içinde. Eşlerimiz evde, esnafımızda dükkânlarında sürekli ellerinde bezle geziyor. Mahallemiz tozdan kurtulamıyor” ifadelerini kullandı.

YAN YOLDAN VERİLEN GİRİŞ TEHLİKE ARZ EDİYOR

Mahalle yoluna verilen girişten de oldukça dertli olduklarını dile getiren Malkoç, “Yapılan yan yoldan Dumlupınar Mahalle yoluna verilen giriş tehlike arz ediyor. Burada defalarca kazaya sebep oldu. Birçok kez bu konuyu da ilettik. Ama bunun içinde bir sonuç alamadık. Önlem alınması için illa ölümlü bir kaza olması mı gerekiyor? Girişi biraz daha geriden vermek bu kadar mı zor “ diye sordu.

DEMİR KORKULUKLARDA EKSİK MALZEME KULLANILMIŞ

Buradaki sıkıntıları anlatmakla bitiremeyiz diyen Malkoç, “Yan yol üzerinde bulunan yürüyüş yolundaki demir korkuluklarda da geçici olarak yaptıkları için eksik vida kullanılmış. Korkuluklara tuttuğunuzda sallanıyor ve büyük tehlike arz ediyor. O demirler bir çocuğun üzerine düşse, yaralanmaya ya da ölüme sebebiyet verse bunun bedelini kim verecek “ dedi.

HAKKIMIZI SAVUNMASI GEREKEN KİŞİ BAŞKAN KOCAMAN OLMALIYDI

Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman’a da sitem eden Malkoç, “Sıkıntımızı Başkanımız Mustafa Kocaman’a da ilettik. Ama projeyi Büyükşehir Belediyesi yaptığı için müdahil olamadığını söyledi. Biz başkanımızın her zaman yanındayken, biz de ondan sorunumuza çözüm bulmasını isterdik. Hakkımızı savunması gereken kişi Mustafa Kocaman olmalıydı. Bu işin üstüne düşmeli ve en kısa sürede çözüme kavuşması için uğraşmalıydı “ ifadelerini kullandı.

GÖNLÜMÜZ KIRIK

Konuşmasında son olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a seslenen Malkoç, “Başkan Büyükakın seçim konuşmasında ‘Yol yapmak tabi ki önemli ama bundan daha önemli olan gönüllere dokunmak ‘ demişti. Bizim şuan gönlümüz kırık. Başkan Büyükakın bizim gönlümüze dokunmalı ve bu mağduriyetimizi en kısa zamanda çözmeli “ diye konuştu.

 

 

 

18 Eylül 2019 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.